Тарас Березовец

Политтехнолог, сооснователь Украинского института будущего, директор компании Berta Communications
19 июля 2017 11:00

   

Читать ответы
 • Чи не забагато в Україні різного роду чиновників? Їх потрібна аж така кількість?
  Доброго дня, шановні друзі! Розпочинаємо наш традиційний чат на "Главреді". Чиновників в Україні дійсно занадто багато. Скорочувати їхню кількість потрібно, але для цього потрібно мати стратегію реформування державної служби. Хай цих службовців буде 50% від нинішніх, але вони будуть мати принаймні вдвічі більшу зарплату, соціальні гарантії для своїх сімей та інші преференції від держави.
 • Спроби зняття недорканості в ВРУ, які ми спостерігали минулого тижня, - суто показушний процес для Заходу чи справді спроби можновладців боротися з корупцією та не чистими на руку політиками?
  Тут стикається одразу два процеси: незадоволення українського суспільства та незадоволення західних партнерів. Українські громадяни мають право бачити реальні наслідки боротьби з топ-корупцією. Йдеться як про представників вже колишнього режиму Януковича, так і нинішніх корупціонерів. Під час мого недавнього візиту до Вашингтону американські дипломати, політики та експерти наголошували на тому, що боротьба з попередниками - це добре, але вони очікують "посадок" представників нинішньої коаліції у Верховній Раді та чиновників уряду, причетних до корупції. Тому нинішня хвиля масових подань на нардепів - це не імітація, а реальна, хай і вимушена, кампанія проти корупціонерів у владі.
 • как думаете, почему на 500-гривневой купюре стал изображаться масонский символ - "всевидящее око"?
  Насправді багато подібних символів знаходяться на купюрах валют багатьох країн світу. Масони, як ви знаєте, представляють національну еліту своїх держав. Що поганого у тому, що на національній валюті присутня символіка сили та влади?
 • Чего добивается Россия, затевая войны и не стесняясь проявлять агрессию по отношению к другим?
  Дякую за запитання. Воно дуже комплексне. Коротко: Росія домагається відновлення статусу "великої держави". Владімір Путін та російська еліта прагнуть відновити міць Російської імперії та СРСР. Триває глобальна боротьба за домінування у світі, де Росія намагається урвати своє місце. Кремль не має привабливої ідеї для пострадянських держав та колишніх країн-сателітів. Тому єдине, що залишається Путіну, - нав"язувати своє бачення світу силою. Україна - лише проміжна ціль цієї війни. Будуть і наступні. Я вбачаю серйозну небезпеку для країн Балтії, особливо Латвії, Білорусі та Казахстану.
 • Как вы оцениваете запас прочности - экономической, политической и т.д. - России, он еще позволяет ей маневрировать и продолжать свою линию относительно Донбасса и Крыма?
  Блискучу доповідь "Пределы экономической прочности России" зробив Український інститут майбутнього. Її автором став відомий російський опозиціонер та економіст Дмітрій Нєкрасов, мій близький товариш. Знайдіть її на сайті Інституту. Але коротко - Росія може встояти навіть при ціні на нафту 20 доларів за барель. Кремль зможе утримувати ситуацію під контролем, якщо йому вдасться приборкати екстремістські та опозиційні рухи. Якщо це вийде, ситуація в Росії законсервується років на десять. Повернення Криму може статися швидко тільки у випадку форс-мажорного сценарію - громадянської війни або розпаду країни.
 • Каков ваш прогноз относительно будущих президентских выборов в РФ? И Путина есть шанс НЕ быть избранным снова, в каких случаях это возможно?
  Головний виклик для Кремля - відсутність у Путіна яскравих конкурентів. Зрештою, Путін зробив все для того, аби винищити політичну конкуренцію. На виборах 2018 року Кремль стикнеться з апатією виборців та низькою явкою. Потрібна шокова терапія. Нова війна, теракти, замах на Путіна або представників його оточення або інша провокація. Тільки це дозволить підвищити явку. Шансів у конкурентів Путіна у 2018 році не буде.
 • Как вы думаете, с чем связано столь пристальное внимание международного сообщества к Украине на -позапрошлой-прошлой неделе: визит Тиллерсона, саммит с Евросоюзом, масса европейских лидеров в Киеве, визит главы НАТО в Раду? О каких процессах это может свидетельствовать? В мире решили всерьез взяться за Украину?
  Українська криза представляє серйозний виклик безпеці ЄС та США. Всі зрозуміли, що проблеми України доведеться вирішувати разом. Це нормальна ситуація зростання суб"єктності України на міжнародній арені.
 • Чи потрібен ще Росії Янукович? З якою метою його ще може використовувати Росія?
  Головна мета утримання Януковича в Росії не зрозуміла навіть Путіну. Він буде орієнтуватися по ситуації. В різні моменти в Кремлі розглядали варіанти використати Януковича в якості маріонеткового лідера "Новоросії" або "ДНР". Зараз Янукович потрібен для вкидання провокативної та брехливої інформації проти керівництва України. Він перебуває перед щільним контролем російських спецслужб, і всі його заяви жорстко контролюються розвідкою.
 • Як можна роцінювати заяву нового генсека ОБСЄ Гремінгера про те, що криза довіри в ОБСЄ суттєво посилилася через "конфлікт в Україні"?
  Тут це треба розуміти як розкол в ОБСЄ між західними країнами та Росією з її союзниками. З перших днів проти України Кремль намагався розколоти провідні міжнародні організації. Путіна намагався добитися легалізації анексії Криму та "ДНР" і "ЛНР".
 • Есть ли предпосылки ожидать досрочных выборов Рады или президента? и на данный момент есть ли шанс у Порошенко быть избранным на второй срок?
  Зрозуміло одне - Порошенко буде провідним кандидатом на цих виборах, якщо він сам цього захоче, і йому дозволить ситуація. Я не виключаю появи українського Макрона. Тобто кандидата, якого зараз ніхто не знає, або знає, але не бере до уваги. В будь-якому випадку вибори будуть конкурентні. Шанси дострокових виборів вкрай низькі. Тому об"єктивно вони відбудуться згідно з графіком у 2019 році.