Валентин Бадрак: У Путина все готово к войне, но на этот раз фронтом станет другая территория

Только полная изоляция Путина может остановить российскую агрессию, но Запад боится такого шага и поэтому предпочитает заигрывание, считает эксперт.

Валентин Бадрак, без лого
Главред
Директор Центра исследований армии, конверсии и разоружения, военный эксперт и писатель Валентин Бадрак  во время чата на "Главреде" рассказал, как может изменится поведение России с приближением выборов в Украине, стоит ли опасаться новой агрессии Путина после завершения Чемпионата мира по футболу в РФ, какими могут быть последствия в случае смерти Олега Сенцова и может ли отечественный ОПК полностью обеспечить нужды украинской армии.

Представляем стенограмму чата с Валентином Бадраком.

Леся Савічова: Как вы лично можете повлиять на наш ВПК, чтобы ракетные технологии Украины работали на войне? Сжигать конвои Московии надо на границе! Слава Украине!

Валентин Бадрак: Влияние экспертов и СМИ — это оперативная подача объективной информации. Из живых примеров: когда в начале года мы по своим каналам узнали, что противотанковые комплексы отечественного производства не попадают на передовую, тотчас забили тревогу, стали задавать неудобные вопросы представителям власти. И уже через месяц президент Украины Петр Порошенко официально заявил о том, что передовые части будут оснащены ПТРК производства ГК КБ "Луч".

Sidor: Чего можно ждать Украине от встречи Трампа и Путина? Особенно пугает их тет-а-тет. О чем они могут договориться, что будет связано с Украиной, ради каких шагов со стороны Путина Трамп может пожертвовать украинскими интересами?

Валентин Бадрак: Проблема Украины в том, что ее судьба де-факто может решаться за ее спиной. Но не думаю, что Трамп пожертвует украинскими интересами, поскольку интересы Украины сегодня — это интересы западного мира.

polit_ua: Поясніть ситуацію з планами закупити французькі вертольоти. Чи справді це, як переконаний один із нардепів, не сприятиме розвитку національної промисловості й призведе до величезних економічних втрат?

Валентин Бадрак: Я особисто вкрай негативно ставлюся до цієї угоди. По-перше, Україна має власне вертолітне виробництво, і справа держави — підтримувати, а не знищувати національного виробника. По-друге, угода вдарить не тільки по АТ "МоторСіч", але й по всіх підприємствах авіапрому, а це понад 50 тисяч людей. Крім того, якщо це угода в межах держоборонзамовлення, то де тоді тендер або конкурс щодо закупівлі? Нарешті найбільш негативним аспектом цієї справи є те, що вона є результатом "ручного управління" ОПК.

Soldat: Скажіть, чи здатен вітчизняний ОПК повністю забезпечити потреби української армії в цій війні? З чим тут найбільші проблеми?

Валентин Бадрак: На початку війни ОПК міг забезпечити 30% потреб України, сьогодні — набагато більше, ніж 50%. Потенціал — 65-70%.

Валентин Бадрак
Главред

Проблема в тому, що є багато потреб, якими ніколи не опікувалася Україна, наприклад, виробництво літаків або ЗРК. Ми не можемо зробити бойовий літак "золотим", тому варто або купувати іноземний, або здійснювати гіперстрибок, тобто розробляти і виробляти ударний безпілотник. Я особисто саме за другий шлях.

Fedor: Недавно вы рассказывали о ракете, способной долететь до Москвы. Как могут начать действовать в Москве, узнав об этом?

Валентин Бадрак: В Москве уже есть реакция. Практически все ключевые СМИ и "придворные эксперты" негативно прокомментировали это заявление. Значит, боятся...

Andrew_S.: Чи наявні якісь ризики в ідеї дозволити приватизацію оборонних підприємств в Україні? Кому і чим це буде вигідно? Чи настороженість тут зайва?

Валентин Бадрак: Приватизація потрібна хоча б для того, щоб зменшити регуляторні функції держави в ОПК. Крім того, приватизація має призвести до сплеску створення спільних із іноземними компаніями виробництв або приходу приватного, в тому числі вітчизняного капіталу.

Щодо настороженості, необхідно чітко визначити механізм продажу акцій. Моя позиція незмінна з 2000-х років: ключові КБ у державній власності, щонайменше 49% усіх виробничих ділянок — на продаж у відкритих конкурсах.

Читайте также: Полковник запаса Олег Жданов: Путин для Европы не опасен, пока есть "мальчик для битья" — Украина

Liberty: Як може змінитися поведінка Росії з наближення президентських виборів в Україні? Хто з потенційних кандидатів у президенти був би найбільш вигідним Кремлю?

Валентин Бадрак: Кремль намагатиметься впливати на ці вибори, щоб максимально просунути лояльних до себе політиків. Гадаю, найбільше таких — в "Опоблоці".

Suni: Ваше отношения к идее, которая порой высказывается даже бывшими президентами Украины, о том, что Донбасс надо "отрезать", "отпустить"?

Валентин Бадрак: Считаю эту идею несостоятельной.

danylo_kruk: Наскільки сили Росії переважають сили України на морі? Взагалі, як ви оцінюєте міць українських ВМС?

Валентин Бадрак: ВМСУ завжди фінансувалися за остаточним принципом, тому об'єктивно були найбільш слабким видом ЗСУ. А окупація Криму взагалі підірвала можливості цього виду збройних сил, тож варто відновлювати бойовий флот із нуля.

Але перші кроки, на мій погляд, це створення асиметричних можливостей: 1) протикорабельна ракета, про яку я казав, 2) вишкіл та оснащення морської піхоти. В принципі, це вже робиться.

Щодо дій на морі, то погоджуюсь, що сьогодні Україна може собі дозволити лише створення "москітного флоту", але в тому числі й ракетні версії катерів.

danylo_kruk: Які практичні зміни відбудуться через зміну формату — з АТО на ООС? Це допоможе швидше закінчити війну?

Валентин Бадрак: Це передусім психологічний аспект. Всі знають і кажуть те, що раніше лише думали і розуміли: йде потужна війна з потужним ворогом. А для завершення війни потрібне масштабне переозброєння. Як тільки Кремль відчує потужний оборонний потенціал, він відмовиться від цієї війни, оскільки втрати росіян можуть смести кремлівських хазяїв.

polit_ua: Наскільки адекватно Україна реагує на ті загрози, які РФ створила в Азовському морі, чи достатні заходи вживає? Чому так мало про це говориться на рівні найвищого керівництва держави — ніби там і проблеми немає або вона не надто серйозна і варта уваги?

Валентин Бадрак: Україна робить те, що може. Використовує міжнародну арену, здійснює дзеркальні або асиметричні заходи. Поки що небагато, але ці обмеження пов'язані з тим, що український потенціал на морі суттєво поступається російському.

Валентин Бадрак
Главред

Zetta: Розкажіть про можливості нещодавно випробуваної в США гіперзвукової ракети GOLauncher1. Такі розробки американців свідчать про те, що вони готуються до серйозної війни з Росією чи на Близькому Сході?

Валентин Бадрак: Випробування гіперзвукової ракети США — справа цікава, але пропоную зосередитися на українських ракетах. Наприкінці цього року ЗСУ можуть з'явитися новітні РСЗВ "Вільха", а в наступному році — "Нептуни". Отже, це те, що має нас турбувати.

Щодо серйозної війни, Вашингтон і Москва максимально уникатимуть її можливості.

Прокопенко. Н.Г.: Насколько жизнеспособна, на ваш взгляд, "нормандская четверка", требует ли переговорный процесс пересмотра формата и круга участников переговоров?

Валентин Бадрак: Давно не жизнеспособна. Мы с самого начала настаивали на вовлечении в этот процесс США и Великобритании как стран-гарантов Варшавского договора.

Прокопенко. Н.Г.: Действует ли международное морское право относительно Азовского моря?

Валентин Бадрак: Не действует, потому что Россия нарушила международное морское право точно так же, как пошла на полный слом всей мировой системы безопасности.

Єлизавета: Ваш роман "Східна стратегія" виявився дещо пророчим адже за пару років до початку війни Росії проти України ви розказали в ньому про підготовку Кремля до неї, а тоді ніхто й уявити не міг, що так станеться. Це співпадіння, хороша поінформованість чи гарна інтуїція?

Валентин Бадрак: Ніякої таємниці в тому, що Росія готується до війни з Україною, насправді не було. Восени 2009 року ми з паном Володимиром Горбуліним, колишнім секретарем РНБО, написали статтю в "Дзеркалі тижня" — "Конкістадор у панцирі залізному", де зафіксували завершення підготовки Росії до війни з Україною.

Чому військово-політичне керівництво виявилося неспроможним реагувати? Тому що внутрішній конфлікт у владі, зокрема, між президентом Ющенком та прем'єром Тимошенко дійшов до такої фази, що реагувати на зовнішні подразники вони не могли. Ну, а зміна влади, ви самі знаєте...

Читайте также: Запад сам себя выпорол на Красной площади под объективы Russia today

Terentij: Что вы думаете о стратегии Авакова по деоккупации Донбасса без привлечения военных, при помощи полицейской операции?

Валентин Бадрак: Стратегия Авакова может быть реализована в каком-то очень необозримом будущем, когда последний российский военный уйдет, и Путин извинится за эту агрессию. Но поскольку такой сценарий сложно предположить, то сложно предположить и реализацию стратегии Авакова.

rasin_o.: Украина постоянно в 10-ке ведущих экспортеров оружия в мире, разве что в этом году на 11-ом месте… Почему на экспорт оружие есть, а ВСУ отстаивают Донбасс со старьем или с тем, что власть выпросит у зарубежья?

Валентин Бадрак: Прежде всего, Украина — не в десятке. Это — хитроумные интерпретации заинтересованных международных структур, где конкретные эксперты работают на Россию.

Мы находимся во второй десятке, надеюсь, в середине. Оружие есть на экспорт потому, что ОПК у нас остается экспортоориентированный. Более 80% продукции идет на экспорт.

А экспорт нужен нам для того, чтобы вписывать опытно-конструкторские работы в контракты и за чужие деньги получать новые технологии. Именно таким образом у нас появились тандемный выстрел "Комбат", модернизация МиГ-29 и модернизация зенитно-ракетного комплекса С-125 до версии "Печора". Да собственно, 95% новых вооружений и военной техники появились за счет экспорта. Но для резкого увеличения гособоронзаказа и достижения баланса между экспортом и внутренним заказом пока нет ресурсов.

Natalia Levchenko: Правда ли, что ваша дочь оформляла книгу "Лица цивилизации"? С чем связан такой выбор?

Валентин Бадрак: Да, действительно, моя дочь, являясь дизайнером, выступила арт-руководителем проекта "Лица цивилизации". Я не связываю это с оценкой потенциала дизайнеров издательства. Просто, работая вместе, фактически рядом, мы могли продвигать проект оперативно и с наилучшим качеством.

Боня: Ви вивчали стратегії видатних людей. Скажіть, стратегії яких історичних постатей зараз були б дуже доцільні і потрібні в Україні і чому?

Валентин Бадрак: Певні такі постаті у нас є або щойно пішли. Скажімо, Мирослав Попович або Любомир Гузар, а також Іван Драч. Не вистачає політиків, здатних до реалізації місії, таких як Шарль де Голль або Авраам Лінкольн. Маю на увазі психологічні якості та риси характеру.

Valeria Chumak: На "Мистецькому арсеналі" видела вашу книгу о женщинах на украинском языке. Будут ли еще книги на украинском? Планируете ли писать на темы, связанные с современной Украиной?

Валентин Бадрак: Да, действительно на "Мистецькому арсеналі" появилась первая книга Бадрака на украинском языке, но это — чистый перевод.

Конечно, в отношении тем, связанных с Украиной, имею большие планы, но пока начал с исторического эпизода: Киев 1885-1896 годы, оформление Владимирского собора. Об этом создаю книгу.

Massimo: Якими будуть наслідки для РФ, якщо а) вона звільнить Сенцова, б) історія його голодування закінчиться сумно?

Валентин Бадрак: В будь-якому випадку посилиться негативне сприйняття Росії у світі. Але справа Сенцова — це сприйняття Росії вже не урядами держав, а суспільствами. Можливо, Путін досягне мети, коли росіян будуть ненавидіти в 90% країн світу.

Massimo: Чому, з вашої точки зору, українського омбудсмена Людмилу Денисову Росія не хоче пускати до українських в'язнів, які перебувають у російських тюрмах? Чи можна змусити Росію піти назустріч у питанні звільнення полонених, як?

Валентин Бадрак: Росія — країна без правил, простір, де не діють ніякі закони. Там є ущербна особистість, яку всі вважають царем. Тож російська реальність абсолютно не співпадає з реальністю демократичного світу, до якого вже приєдналася Україна. Змусити Росію щось зробити можна повною ізоляцією Путіна. Але Захід цього побоюється і, відчуваючи слабкість НАТО, надає перевагу заграванням.

Валентин Бадрак
Главред

Massimo: Що змінилося для української армії після отримання Javelin, хіба бойовики та росіяни стали гатити по українських позиціях менше, хібе це стримує їх? І ще — чи є в Україні ракетні комплекси, які хоч трохи не поступаються Javelin?

Валентин Бадрак: Після отримання Україною Javelin у Росії зрозуміли, що США зробили перший крок до реальної підтримки нашої країни. Далі буде...

Wrangler: Какие вы видите минусы идеи введения миротворцев на Донбасс, к каким не особо приятным последствиям введения миротворцев следует быть готовыми, но об этом предпочитают не говорить?

Валентин Бадрак: Введение миротворцев — проект позитивный, но пока бесперспективный. Этого не будет до прекращения огня с российской стороны.

demchenko dmytro: Валентине, до яких дій Путін може вдатися після завершення Чемпіонату світу з футболу? Після Олімпіади в Сочі він вторгся в Україну, а що тепер? Чи потрібні, чи вигідні йому зараз активні наступальні дії або розширення масштабів війни в Україні?

Валентин Бадрак: У Путіна все підготовлено до війни, але більш актуальним для нього є збільшення кількості проросійських людей у владних колах України. Тому війна низької інтенсивності буде продовжуватися, але головним фронтом стане територія виборів в Україні.

Prokop: Возможен ли такой сценарий, о котором написала Тимошенко (сразу оговорюсь, что никаких симпатий к ЮВТ — ни политических, ни чисто человеческих — не питаю)? Речь идет о том, что якобы Порошенко не заинтересован в выборах вообще, потому ведет переговоры с боевиками "ЛДНР" о том, чтобы затеять эскалацию на Донбассе, ввести военное положение, а, соответственно, и отменить выборы... Или это лишь методы предвыборной борьбы?

Валентин Бадрак: Не думаю, что ситуация выглядит таким образом. Слишком велики риски для Порошенко с точки зрения выхода из такой ситуации.

Михайло_Мих.: Якими є перспективи "хлібного перемир'я", його спіткає та ж доля, що й всі попередні? Та в чому біда наших перемир'їв, чому вони не виконуються — не ті домовляються, не про те, немає бажання в жодної зі сторін їх насправді виконувати?

Валентин Бадрак: На жаль, віри у будь-які перемир'я немає. Єдиний шлях до миру — дозволити воякам на передовій здійснювати оперативну реакцію на будь-які кроки проросійських бойовиків. Але тут потрібне не тільки рішення, а й новітня зброя. Про те, як протитанкові ракети не потрапляли на передову, я вже казав вище.

Vitaliy Zharkov: Валентин Владимирович, прокомментируйте ситуацию. Ну, с Крымом все понятно. Надо быть реалистом. А что с Донбассом? Ведь Минские соглашения закрепляют Донбасс за Украиной. В чем проблема? Пошел, договорился с Захаром, и дело в шляпе. Эта война, как рак, пожирает Украину. У меня подруга с Житомира, после ее монолога про жизнь на Украине, я подумал, что живу в Монте-Карло. Очень сильно жалко простых людей, особенно пенсионеров и детей.

Валентин Бадрак: С Крымом мы не прощаемся и с Донбассом тоже. Аргументы: посмотрите, насколько лучше живет простой украинец, чем среднестатистический россиянин. И этот разрыв ощутимо увеличивается.

danylo_kruk: Поділіться вашою оцінкою ситуації, що нині склалася в Азовському морі? Наскільки велика загроза, що Україна втратить і Азовське море, як втратила Крим, Донбас... будемо сподіватися, тимчасово.

Валентин Бадрак: Про Азовське море вже казав, можу додати, що Росія намагається відірвати морську акваторію у України. Ризик такий є, але, сподіваюся, що впораємося.

danylo_kruk: З вашої точки зору, чи є на сьогодні підстави говорити про те, що Росія створює довкола України "військовий пояс"? І чим це загрожує країні?

Валентин Бадрак: Елементи "поясу" є, але не в цьому головна проблема. Казав і казатиму, головна загроза — повільні темпи переозброєння, а також продовження курсу на будівництво в Україні армії радянського типу.

Fiona: Валентин Владимирович, честно говоря, большим сюрпризом стала ваша книга "Як вийти заміж за принца...") Что сподвигло вас написать книгу на такую "женскую тему"?

Валентин Бадрак: Изучая известных и выдающихся личностей, я невольно изучал и их связи, а, значит, семейную жизнь и отношение мужчин к женщинам и женщин — к мужчинам. Как аналитик, не мог пройти мимо этой темы. Особенно на фоне катастрофической картины с разводами и достаточно пугающей тенденцией современных мужчин и женщин жить в одиночку. А вот анализ дает очень много ответов, что нужно делать и чего нельзя делать в отношениях, чтобы они оставались гармоничными. Вот на такую тему и хотел высказаться.

Валентин Бадрак
Главред

polit_ua: На що може розраховувати Україна на майбутньому саміті НАТО? Що на сьогодні більш за все стоїть на заваді просуванню України до Альянсу?

Валентин Бадрак: Саміт НАТО може стати черговою політичною підтримкою, не більше і не менше. На жаль, потенціал дипломатії Україна майже вичерпала. А от потенціал орієнтації на власні сили ще тільки почав реалізовуватися. Саме це і є головним чинником просування України до Альянсу.

Borys: Валентине Володимировичу, з вашої точки зору, навіщо Путін присвоїв полкам та дивізіям російської армії назви українських міст? Що він цим хотів сказати, і чи може це означати, що ці військові підрозділи працюватимуть за закріпленими у назвах напрямками?

Валентин Бадрак: Путін, як дитя спецслужб, дуже часто вдається до різних провокацій. Цю, напевно, вважає креативом, хоча насправді виглядає, як справжнісінька дурість. Але ідея стара: залякати, дискредитувати, повернути українця обличчям до Росії.

anton_korzh92: Валентин, что вы можете сказать о качестве изготовления украинской военной техники? После жалоб на отвратительное состояние Т-84 на SETC-2018 и постоянных проблем с "Молотом" — такое качество изготовления техники нормально, или все-таки это ситуации, которые выходят из ряда вон?

Валентин Бадрак: Просто военная "приемка" должна заниматься вопросом качества вооружений, а не контролем цены. Тогда ситуация кардинально улучшится.

Относительно конкретно миномета "Молот", предлагаю обратиться к лучшему, на мой взгляд, специалисту — Александру Комнатскому. Он стоял у истоков разработки и может дать оценку, содержит ли испытуемая версия технологическую ошибку.

Svetlana Boyko: В интервью "Апострофу" вы говорили, что пишите новую книгу, связанную с Киевом и Владимирским собором. С чем связан такой выбор темы?

Валентин Бадрак: Прежде всего, с тем, что благодаря усилиям буквально нескольких людей Киев времен росписи Владимирского собора вернул себе статус мировой колыбели православия, став куда весомее Москвы и Санкт-Петербурга. А то, что оставили здесь Врубель, Котарбинский, Васнецов, Сведомский и Нестеров, потомки должны оценить заново, потому что эти работы достойны более пристального внимания.

Надежда Майная

Подписывайтесь на наш канал в Telegram

ПО МАТЕРИАЛАМ:
Загрузка...
+
Соглашаюсь
Продолжая просматривать glavred.info, вы подтверждаете, что ознакомились с Правилами пользования сайтом, и соглашаетесь c Политикой конфиденциальности