Активный чат
Андрей Новак
40
21 декабря 2017, 12:00

Андрей Новак

Глава Комитета экономистов Украины
вопрос:
y.sirenko

y.sirenko

Чи пропонували ви якій-небуть політичній силі, щоб та просувала вашу ідею стосовно економічного розділу Конституції?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Вибачте за нескромність, але моя книга "Як підняти українську економіку" - на столах майже в усіх політичних лідерів країни, - це не заважає їм робити все навпаки...
Я так бачу, що, напевно, доведеться зайнятися політикою самому. Як каже народна мудрість, "хочеш, щоб справа була добре зроблена, - зроби її сам"...
вопрос:
root

root

У нас ледь не від початку війни говорили про те, що економіка Росії от-от рухне, але вона і досі тримається. То яка ваша оцінка, наскільки потужним є запас міцності Росії, чи дозволяє він їй військові авантюри?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
З початку запровадження міжнародних санкцій проти Росії як країни-агресора РФ зазнала суттєвих економічних втрат: російський рубль девальвував у два рази, вичерпався резервний фонд Росії, почав використовуватися "фонд національного благосостоянія", якого вистачить максимум на рік-півтора. Паралельно відбулося різке зниження світових цін на газ і нафту, що довело майже до краху навіть двох найкрупніших російських енергомонополістів - "Газпром" і "Роснефть". Саме кількаетапні санкції як різка реакція Заходу на російську агресію зупинили її в сьогоднішніх межах. Далі подібні авантюри російська економіка не витримає. Можливі лише "передсмертні судоми", які можуть вилитися у короткотривалу ескалацію. Але, сподіваюся, цього не станеться.
вопрос:
root

root

чому в україні жодних наслідків не мала поява panama papers і paradise papers? чому жоден із тих, хто фігурує в цих документах навіть не намагався пояснити оприлюднену про нього інформацію?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Як ми побачили, високопосадовці дружно "загасили" цю інформацію, перекривши її іншими гарячими темами. Звичайно, ніхто з політиків-фігурантів Рanama Рapers і Рaradise Рapers добровільно не хоче про це говорити. Тут надія лише на новостворені антикорупційні органи - НАБУ, САП і нещодавно створене ДБР.
вопрос:
root

root

Пане Андрію, за чий рахунок після завершення бойових дій має відбуватися відбудова Донбасу? І, враховуючи наші українські реалії, де закордонна фінансова допомога має властивість розчинятися в повітрі, чи буде взагалі хоч колись цей регіон відбудований?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Рахунок за відбудову Донбасу Україна має виставити тому, хто його зруйнував - Росії. Але це можливо лише при правовій констатації російської війни проти України на найвищому міжнародному рівні - ООН, Гаазький трибунал. Інший напрямок, на який Україна може розраховувати, - це фінансування відбудови Донбасу за допомогою наших західних партнерів-донорів. Ну, і, звичайно, частково відбудовувати будемо за рахунок державного бюджету, обласних і місцевих бюджетів Луганської і Донецької областей та коштом бізнесу, який був і є представлений у цьому регіоні.
Все вищесказане стосуватиметься колись і Криму.
вопрос:
root

root

Хто в Україні та за її межами найбільше наживається на війні? Кому вигідно, щоб цей конфлікт зберігався якомога довше?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
В Україні це діюча влада, бізнес, пов"язаний з отриманням і постачанням товарів із цього регіону. А за кордоном - російський політикум і бізнес, який також не гребує заробляти на війні, яку самі ж і розв"язали.
вопрос:
root

root

Чи володієте ви інформацією щодо того, які масштаби на сьогодні має проблема контрабанди на Донбасі?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Після "блокади" масштаб контрабанди, звичайно, зменшився. Але навряд чи вона ліквідована повністю. Масштаби "тіньового обороту". в тому числі контрабанди, неможливо точно визначити, тому що "тінь" і є "тінню", бо вона не обліковується.
вопрос:
root

root

Добрий день, Андрію. Назвіть, будь ласка, найбільш кричущі помилки уряду в економічній діяльності за цей рік. Дякую!
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Найбільш кричущі помилки уряду - це:
1) хоч і завчасно прийнятий, але структурно неякісний державний бюджет-2018, через що ми не отримали мільярд доларів чергового траншу МВФ і пов"язаних із ним 600 мільйонів євро траншу ЄС;
2) зашкалення економічного популізму із соціальними виплатами, що вже призвело до вдвічі вищих темпів інфляції, ніж планувалося на 2017 рік, і продовження девальвації гривні також у вищих темпах, ніж закладалося у цьогорічному бюджеті;
3) заморожування видачі ліцензій газо- і нафтовидобувним приватним компаніям, як і компаніям-розробникам кар"єрів різних ресурсів;
4) провал пенсійної реформи, яка звелася лише до змін умов виходу на пенсію і змін умов нарахування пенсії, а пенсійна система як була однорівневою солідарною, так і залишилася такою ж по факту;
5) відсутність податкової реформи, митної, адміністративно-господарської та реформи системи державного управління;
6) нівелювання реформи децентралізації, яка звелася лише до зміни адміністративних меж громад (ОТГ), надання місцевій владі більших повноважень, але за відсутності збільшення власних доходів - структура доходної частини зведеного бюджету залишилася незмінною: як і раніше, 80% доходів (податків) надходить напряму до центрального бюджету, і лише відповідно 20% доходів (податків) залишаються всім місцевим бюджетам разом узятим, а потім фактично в ручному режимі з центрального бюджету роздаються гроші на місця. Така система міжбюджетних відносин функціонує всі роки незалежності, а це - головне, що треба змінити відповідною бюджетною реформою.
вопрос:
root

root

Пане Андрію, такі питання: 1) Наскільки санкції західних держав коригують агресивну поведінку РФ? Наскільки відчутними є втрати Росії від цієї санкційної політики? 2) Як за цей рік змінилася готовність Європи та США до продовження санкцій проти Росії через її дії на території України? Позиція яких країн уже хитається, і вони схиляються до скасування введених обмежень? Заздалегідь дякую за відповіді.
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Про втрати РФ вже згадано у відповіді на перше питання. А готовність США і Європи продовжувати тиск на Росію як країну-агресора в цьому році приємно здивувала - США ввели ще жорсткіші санкції проти російських компаній і політиків і запустили механізм пошуку і оприлюднення з подальшим заморожуванням активів російських політиків і бізнесменів, пов"язаних із російською агресією. Синхронно з США відповідні дії запровадила і Європа. При цьому в Європі є декілька політиків, які, будучи російськими лоббістами, висловлюють протилежну позицію. Але це не більше, ніж гавкання на караван, який впевнено рухається до опору російській агресії.
вопрос:
root

root

Сподіваюся на відверту відповідь. Андрію, зважаючи на параметри, закладені в держбюджет-2018, яким є ваш прогноз, що зміниться на краще чи на гірше в житті пересічного українця в наступному році? До чого готуватись? До яких ще випробувань від рідної влади?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Структурно, тобто структурою доходної частини, витратної частини, співвідношенням між доходною і витратною (дефіцит), співвідношенням між центральним і місцевими бюджетами, бюджет-2018 є ксерокопією бюджету-2017. Тому, кажучи спрощено, у 2018 році економічно не буде гірше, але і не буде краще.
вопрос:
root

root

І ще питання... Наскільки справедливо влада вчинила з пенсіонерами, які не за своїм бажанням залишаються на окупованих територіях Донбасу, залишивши, по суті, їх без пенсій? Адже ці люди своє життя вже відпрацювали на цю країну і заробили ці копійки. Дякую.
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Пенсіонери на окупованій частині Донбасу, як і Криму, стали заручниками окупаційної російської влади. Якщо у Криму через вимушене прийняття громадянства РФ пенсіонери можуть живитися російськими пенсіями, то в окупованій частині Донбасу, де "іх там нєт", українські пенсіонери не отримують належного забезпечення ні від окупаційної влади, і фізично практично не можуть отримувати українські пенсії. За винятком, коли цьому можуть завдати собі раду або самостійно, або за допомогою родичів, через відповідні оформлення документів задля отримання пенсій тут, в Україні.
вопрос:
root

root

Вітаю, пане Андрій. Якщо існують такі розрахунки, то скажіть, приблизно якими є втрати України від втрати Криму і Донбасу в економічному сенсі, враховуючи ті надходження, які приходили до бюджету з нині непідконтрольних Україні територій?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Крим і Донбас завжди були дотаційними, тобто на них із центрального бюджету України витрачалося більше, ніж отримувалося через податки. Але прямі втрати від знищення вивозу матеріально-технічних цінностей український уряд оцінив в один трильйон гривень на сьогоднішній день.
вопрос:
root

root

Данилюк заявив, що Нацбанк у наступному році очікує два транші від МВФ, але він особисто розраховує на більше. Питання: наскільки реалістичні «хотєлкі» Данилюка і НБУ?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
"Хотєлкі" треба підкріпити виконанням умов для продовження співпраці з МВФ та ЄС. Якщо уряд і парламент їх оперативно виконають на початку 2018 року, то транші можна очкувати. Але треба врахувати, що 2018 рік буде передвиборчим роком - перед двома великими загальнонаціональними виборами президента і парламенту, які мають відбутися у 2019 році. А це може заблокувати прийняття непопулярних і небажаних для влади реформ, таких як земельна реформа, "антикорупційна" реформа, реформа системи державного управління, а також прозора приватизація, - тому все вирішить боротьба між "хотєлкамі" і передвиборчим популізмом.
вопрос:
root

root

Чому, по-вашому, так довго не можуть призначити голову НБУ?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Тому що президенту вигідна своя людина (Гонтарєва) на цій посаді, та ще й у підвішеному статусі "довготривалої відпустки". Напевно, треба ще завалити декілька банків і ще більше розчистити дорогу перед президентським банком.
вопрос:
root

root

Про відкат антикорупційної реформи в Україні заговорили вже наші західні партнери, зокрема, про це чітко висловилися в Євросоюзі. Якими можуть бути наслідки для країни, якщо ця ситуація не зміниться, і всі "антикорупційні рухи" зійдуть нанівець? Заберуть безвіз, припинять фінансову допомогу, щось інше?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Будуть бити не по українському народові - тому безвіз не заберуть, а будуть бити по корупціонерах. Бити будуть двома "батогами" - фінансовим і політичним.
вопрос:
root

root

1) Чи буде у 2018-му і далі рости комуналка? 2) Чи правда, що за борги за комунальні послуги у нас можуть забрати квартиру? Наскільки це справедливо, враховуючи рівень доходів більшої частини населення? Така практика існує в якихось інших більш-менш співставних із нашою країнах?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
За комунальні борги квартиру забрати не можуть, а лише цінності у квартирі: техніку, меблі тощо. А сама комуналка рости, звичайно, буде, оскільки вже заплановано ріст цін на енергоносії, девальвація гривні, яка здорожчує всі товари і послуги, що здорожчує і комунальні послуги в тому числі.
вопрос:
root

root

Пане Андрію, вітаю. Пенсійна реформа запущена… За вашими спостереженнями, які вже проблеми та недопрацювання вона демонструє? Які проблеми для українських пенсіонерів вона створить уже в найближчому майбутньому?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Ніяка пенсійна реформа не запущена. Те, що подали як пенсійну реформу, насправді є лише зміною умов виходу на пенсію і умов нарахування пенсії. А пенсійна система так і залишилися однорівневою солідарною. Тому проблеми будуть у кожного пенсіонера з визначенням якраз цих умов нарахування і виходу на пенсію.
вопрос:
root

root

Чому цього року «зависла» співпраця з МВФ? Чим не задоволений Фонд?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
МВФ не задоволений, бо з 11 "маяків" реформ українська влада виконала лише частину одного "маяка" - так звана пенсійна реформа, яка такою, по суті, і не є. МВФ, до речі, в односторонньому порядку зменшив їх до чотирьох. Якщо і їх влада не виконає на початку 2018 року, співпраця з Україною буде відкладена до політичної зміни влади.
вопрос:
root

root

На ваш погляд, влада хоча б намагається відстоювати інтереси звичайних українців, коли МВФ висуває свої жорсткі вимоги, які боляче б’ють по кишенях громадян? Чи вона передусім дбає про власний фінансовий інтерес?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Судячи з практики ліквідації банків, а точніше вкладів вкладників, штучного знецінення гривні і паралельно нарощування офшорних активів, відбувається відстоювання інтересів не звичайних українців, а власних інтересів високопосадовців.
вопрос:
root

root

Андрію, цікавить такий ваш коментар... Низка економістів, фахівців прямо говорять, що нинішня пенсійна реформа в Україні – це ніщо інше, як «геноцид пенсіонерів». Як ви ставитеся до таких гострих оцінок, чи підтримуєте їх? Дякую.
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Я би сказав точніше: це - геноцид майбутніх пенсіонерів, які захочуть вийти на пенсію, але не зможуть, бо не будуть мати різко піднятого пенсійного стажу.
вопрос:
root

root

Андрію, добридень. До подорожчання яких продуктів харчування нам потрібно готуватися найближчим часом і чому? Дякую, з повагою Людмила.
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Подорожчання відбувається і буде відбуватися на всі без винятку товари і послуги через підвищення цін на енергоносії, які є обов"язковим елементом собівартості всіх товарів і послуг, а також продовження штучної девальвації гривні. Тому "осучаснення пенсій" та підвищення зарплат буде "з"їдати" висока інфляція.
вопрос:
root

root

Чи здатна Україна прожити без допомоги МВФ — і без грошей (чи не підірве остаточно фінансову стабільність відсутність цих кредитів), і без самого факту співпраці (адже часто кажуть, що саме на співпрацю з цією інституцією зав’язана допомога Україні і з боку інших установ та країн, і для них підтримання такої співпраці з МВФ є необхідним сигналом про те, що з країною можна мати справу)?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Без допомоги МВФ зараз, у найближчі три роки, нам прийшлося б до третини державного бюджету витрачати на обслуговування зовнішнього валютного боргу, що змусило б "заморозити" або й зменшити соціальні платежі. При цьому важливо не лише отримувати гроші (від МВФ чи будь-кого іншого), а набагато важливіше - як їх використовувати. З останнім у нас і найбільші проблеми - проїдання і розкрадання. Саме тому і співпраця призупинена...
вопрос:
root

root

Експерти НБУ нещодавно заявили, що Україні вже зараз потрібно почати працювати над новою програмою співпраці з МВФ. Чи поділяєте ви таку думку? Чи не означає це, що Україна остаточно «сяде на голку» кредитів Міжнародного валютного фонду?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Це лише означає, що хочуть нову, тобто більшу, програму. Тобто - ще більше грошей. Кредити стають "голкою", якщо вони неефективно використовуються. І навпаки, стають стимулятором, якщо використовуються на розвиток.
вопрос:
root

root

На що держава витрачає гроші МВФ? Наскільки ефективно це робиться, з вашої точки зору?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Як ми бачимо, на стабілізацію курсу гривню не витрачають, бо вона і далі девальвує, на стабілізацію державного боргу не витрачають, бо він і далі зростає, і навіть для здійснення потрібних самій Україні реформ також, як бачимо, не витрачають - ось вам і ефективність.
вопрос:
root

root

Ваш прогноз: коли і за яких умов може відновитися співпраця з Міжнародним валютним фондом?
вопрос:
root

root

Скільки поколінь українців будуть повертати кредити і проценти по кредитах МВФ? І що буде з Україною, якщо вона в якийсь момент не зможе повертати борги, а нові позики ніхто давати не захоче? Та наскільки ми зараз близькі до такого стану?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Ви говорите про стан "дефолту державного бюджету", який може настати в будь-який із наступний трьох років, якщо співпраця з МВФ не відновиться.
Справа не в наявності кредитів, а у спроможності їх спокійно обслуговувати, а для цього треба їх ефективно використовувати. Тоді проблем не буде, як і в усіх ефективних країнах і підприємствах.
вопрос:
root

root

Що відбувається з гривнею, чому вона так невпинно падає, пробиваючи одне «дно» за іншим? Коли зупиниться цей процес? Наскільки, за вашими оцінками, гривня «просіла» за 2017 рік? Й чому? Чи збережеться ця тенденція у наступному році?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
З гривнею відбувається штучна її девальвація урядом і НБУ, і, на жаль, запланована і на наступний рік, як мінімум, до 30,1 гривні за долар на кінець 2018 року, згідно з нещодавно прийнятим бюджетом-2018. Це відбувається тому, що діючий уряд, як і попередній, разом із НБУ, безумовно, під управлінням президента, йдуть найлегшою для себе дорогою. Бо через девальвацію вирішують відразу два завдання: по-перше, наповнення (виконання і перевиконання) державного та місцевих бюджетів через інфляційний ефект, який іде після девальвації; по-друге, задоволення апетитів наших знаменитих експортерів, вони ж - головні фінансові-промислові групи країни, вони ж - головні політичні групи країни. От для них і девальвують гривню, бо для експортерів, чим дорожча іноземна валюта, тим краще.
Це легка дорога для влади, але дуже важка дорога для всіх громадян України (які отримують доходи в гривні) та всіх українських підприємств, які не є експортерами, а таких. як ми розуміємо, є переважна більшість - це, як мінімум, майже весь малий і середній бізнес. Тому на словах турбота про громадян і малий та середній бізнес, а на ділі - турбота про свою експортну виручку...
вопрос:
root

root

Андрію, розкажіть, які суми допомог і кредитів орієнтовно Україна отримала за цей рік? І де «осіли» ці мільйони? Чи справді, що основну частину коштів «з’їдає» війна з Росією?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
У цьому році ми отримали менше двох мільярдів доларів. Найбільше ці кошти "з"їдає" невгамовна жадібність нашого сьогоднішнього політикуму.
вопрос:
root

root

Доброго дня, пане Новак! Чи не могли б ви підсумувати і узагальнити ситуацію у поточному році із тим, що відбувалося з доларом, євро, рублем та іншими вагомим світовими валютами не по відношенню до гривні, а взагалі? І які тенденції на наступний рік уже прослідковуються? Дякую за відповідь.
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Відбувалася реакція на події на світовому енергетичному ринку, на війни і конфлікти у енергетично важливих регіонах світу, появу біткоїна, різкі економічні рухи адміністрації Трампа... Ну, а у російського рубля "ще все попереду".
вопрос:
root

root

Подейкують, що влада штучно знецінює нашу національну валюту. Але — навіщо? Хіба це вигідно їй же самій? І наскільки вона, тобто влада, самостійна у прийнятті рішення проводити саме таку політику щодо гривні, чи тут є вплив (або вимога?) якихось іноземних партнерів?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
"Доборолась Україна до самого краю. Гірше ляха свої діти її розпинають..." ("І мертвим, і живим, і ненародженим..." Т. Г. Шевченко) - розумієте, хто штучно знецінює гривню..?
вопрос:
root

root

Враховуючи постійне і стрімке зубожіння українців, якої якості товари нам невдовзі почнуть пропонувати, аби якось прогодуватися-вдягнутися?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Якість тим гірша, чим товар дешевший, як правило. І навпаки. Тому якість вашого товару буде залежати від вашої платоспроможності.
вопрос:
root

root

Чи помітять українці підвищення мінімальних заробітних плат до 4100 гривень, яке анонсував Порошенко, зважаючи на те, як змінюється курс гривні, як дорожчають усі товари й послуги?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Помітять - на платіжках і цінниках...
вопрос:
root

root

Наскільки Україна близька до дефолту?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Настільки близько, наскільки, не дай Бог, МВФ оголосить про призупинення співпраці з Україною.
вопрос:
y.sirenko

y.sirenko

Доброго дня.Знову пройшла інформація про те,що в квітні наступного року уряд на вимогу МВФ планує підвищити ціну на природний газ для населення.Скажіть,як припинити цей тарифомор? Це помимо того,що уряд продовжує експериментувати з цінами,провадячи дерегуляцію.
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Тарифомор, курсомор, ціномор та інше "мор-дування" українців буде тривати доти, доки ми будемо підтримувати на виборах тих політиків, які це робили і роблять!
вопрос:
root

root

Чому,на Вашу думку,працівники банків (!) рекомендують звертатись за курсовими прогнозами на наступний рік до астрологів ? Пенсійні фонди ,в США є основними держателями державних цінних паперів,чи варто Україні вводити подібну систему,як зробити її конкурентною в умовах світового надлишку фінансових ресурсів?Дякую за відповідь!
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Фінансова, як і загальноекономічна, система США є однією з найкращих у світі, якщо не найкраща. Саме тому це і є держава №1. Можливо, й тому, що курс долара там формують не астрологи...
вопрос:
y.sirenko

y.sirenko

Зараз дуже багато говорять про нові галузі економіки, так звану інноваційну економіку. Чи є це перспективним для України з огляду на занепад традиційної промисловості? Що треба робити для того, щоб інвестори вкладали в країну кошти для розвитку інновацій, науки і т.д.? Щоб це не залишилось лише футуристичними балачками
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Щоб інвестори - зарубіжні, як і свої рідні - вкладали в країну, потрібні сприятливі інвестиційні умови - перш за все, прогнозована політика уряду і центробанку - а саме це і є найбільшою нашою проблемою, а не корупція, суди і т.д.
вопрос:
y.sirenko

y.sirenko

Ціни в Україні зростають дуже швидко. Вже зараз багато продуктів коштують дорожче, ніж польські, які дуже інстенсивно до нас завозять. Які наслідки? Чи будуть українські продукти конкурентоздатними? Чи виллється це у проблеми з Харчопромом? Чи не буде такого "ренесансу" польських продуктів, як це було у 90-ті роки?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Майже єдиний сектор, який у нас росте, - це аграрний. Тому сподіваюся, подібного "ренесансу" іноземних харчів не буде...
вопрос:
y.sirenko

y.sirenko

Наскільки вірогідними Ви вважєте вимоги до України щодо виплати боргу Януковича? Як це відобразиться на економічному становищі України?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
"Борг Януковича" - це питання на сьогодні не так економічне, як політичне. Політично українська влада має всі можливості його виплату заблокувати і відстрочити до повернення правового статусу кво до анексії Криму, - якщо б це питання ставилося саме так.
вопрос:
root

root

На Вашу думку , чи зможе Тимошенко , як керівник Держави, покращити економічну ситуацію в країні , та вивести Україну з економічної кризи.
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Особистісних оцінок намагаюся не давати...
вопрос:
root

root

Яку модель економічного розвитку Ви можете пропонувати для уряду України. Які три - п"ять кроків Ви вважаєте треба зробити для покращення економічного стану ....зараз.
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Ту, яку запропонував у своїй книзі "Як підняти українську економіку", яка, до речі, недавно вийшла п"ятим виданням...
вопрос:
root

root

У ЗМІ пишуть, що влада планує опублікувати нові розрахунки про втрати від блокади окупованих територій. Як ви думаєте, що вони нарахують цього разу? Видається так, що влада на блокаду "спише" всі свої помилки минулого і майбутнього. Це ж дуже зручно, чи не так?
ответ:
Андрей Новак
Андрей Новак
Дуже зручно "списувати" під час війни, особливо якщо її і війною не називати...

Последние новости

Реклама
Реклама
Реклама
Мы используем cookies
Принять