Чи загрожує Україні та світу нова криза – оцінки експертів

Говорити про початок другої хвилі світової економічної кризи поки що зарано, стверджують українські економісти.

Світова спільнота занепокоєна імовірністю масштабної фінансової кризи, яка загрожує Європі та всьому світу. Минулого тижня міністри фінансів провідних світових економік провели серію термінових телефонних переговорів щодо можливих шляхів подолання цієї кризи. Те, що останнім часом відбувалося на світових фондових біржах, активізувало розмови про те, що саме зараз розпочинається друга хвиля економічної кризи.

Наскільки реальною є ця загроза? Чим викликана нова криза? Які може мати наслідки для світової та української економіки? На ці та інші питання "Главреду" відповіли експерти.

{1-}

Олег Устенко,виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера:

Говорити про другу хвилю кризи передчасно. Справделивіше говорити про ризики, пов’язані з нестійкістю світової економічної системи. Передусім про це свідчить ситуація в США: ймовірно, цього року вони не зможуть досягти 3-4% економічного зростання і вийдуть лише на 2%.

Периферійні країни Європейського Союзу, що мали колосальні проблеми з державними боргами, здійснюють масу заходів, пов’язаних із фіскальним обмеженням. Застосування таких методів означатиме уповільнення темпів економічного зростання в Європі.

Наступний регіон, що викликає занепокоєння – азійські країни, передусім, Китай. Складається враження, що китайська економіка перегріта – її намагатимуться охолоджувати і робитимуть це монетарними методами. А це означатиме зниження перспектив економічного зростання Китаю, а як наслідок – Індії та Австралії. Схожі проблеми будуть і в Латинській Америці. Бразилія, яка була основним драйвером економічного росту в регіоні, продемонструє не настільки високі темпи зростання, як очікувалося.

Тож найближчим часом відбуватиметься стиснення світових ринків. При цьому зменшуватимуться ціни на енергоносіїщо позначиться на економічному рості Російської Федерації.

Таким чином, світ покаже більш низькі темпи економічного росту, але економіка не піде в мінус. Такий сценарій розвитку подій загрожує тільки окремим країнам єврозони.

Україна – країна, що залежить від експорту. Половину українського ВВП отримується саме за рахунок експорту. Тож негативні тенденції на світових ринках автоматично відобразяться на нашому експорті. Знову ж таки я не кажу про те, що Україна піде в мінус, але темпи росту уповільняться.

Нам потрібно вжити заходи, які б зменшили вплив подій у світі. Передусім потрібно проводити зважену податково-бюджетну політику, всіма можливими способами намагатися скоротити дефіцит держбюджету, аби не допустити збільшення обсягів державного боргу. Дії влади в цьому напрямку є цілком правильними. Існує колосальна спокуса, пов’язана з виборами 2012 року. Але перед нею потрібно встояти і продовжувати жорстку фіскальну політику.

Отже, зараз немає підстав говорити про початок кризи. Можемо говорити тільки про суттєве погіршення ситуації у світовій економіці.

{2-}

Олександр Кендюхов,голова Всеукраїнської спілки вчених-економістів:

Світова криза 2008 року розглядалася одними економістами як дещо короткотермінове, іншими – як початок тривалої економічної кризи, пік якої припаде на 2015-2016 роки.

Останні події в Європі підтвердили, що криза буде тривалою. І європейські країни протягом останніх п’яти років згортають свої соціальні програми, не очікуючи економічного зростання.

Друга хвиля економічної кризи – цілком закономірне явище, про яке вже півроку говорять МВФ та Світовий банк. Але Україна як завжди чомусь вважає, що все відбуватиметься десь-інде і її не торкнеться. Але ж вона тісно інтегрована у світову економіку, і будь-які зміни в ній автоматично відображаються на Україні.

Теперішня хвиля почалася з США, саме вони – каталізатор всіх кризових явищ. Причина в тому, що США – це супільство споживання. Після першої хвилі Штати потрібних висновків не зробили (потрібний висновок – скорочення споживання; Європа його зробила, США та Україна – ні).

Ситуація у світовій економіці, безсумніву, найближчими роками буде погіршуватися. Для України найбільш трагічним і серойзним періодом, коли випробувань буде більше, ніж у 2008 році, стане перший квартал 2013 року. На цей час припадають найбільші виплати по державному боргу. Тоді світові фінансові інституції навряд чи будуть налаштовані кредитувати Україну в теперішніх обсягах. Єдиним реальним кредитором буде Китай, але він даватиме кредити тільки під щось. А цим "чимось" може бути тільки українська земля, бо все інше або продано, або нікого не цікавить. Без отримання великих сум кредитів на початку 2013 року країна фізично не зможе виживати і буде змушена об’явити дефолт.

Єдиний спосіб уникнути цього – спрямувати всі ресурси на створення підприємств, орієнтованих на експорт. Крім того, потрібно скорочувати споживання та створити привабливі умови для іноземних інвесторів.

{3-}

Володимир Лановий,президент Центру ринкових реформ, екс-міністр економіки України, доктор економічних наук:

Сьогодні склалася така ж однорідна ситуація, як була в 2007-2008 роках. Тоді витоком кризи був розрив фінансового ринку Сполучених Штатів Америки. Його вдалося погасити шляхом перекладання зобов’язань на всі інші країни світу та накачування економіки США борговими інвестиціями. За останні три роки борг США зріс на 4 трильйони доларів. Сполучені Штати і досі не подолали кризу, тому що такими методами з криз не виходять. Далі вони збільшили емісію облігацій та зовнішній борг. Таким чином, були створені додаткові стимули для світової економіки, оскільки американські ринки відкрилися для додаткового імпорту товарів.

Щодо європейської ситуації, то Центральний європейський банк хоче підтримати інвестиції в збиткові економіки Греції, Іспанії тощо шляхом емісії своєї валюти, євро. Відповідно він даватиме банкам нові емісійні кошти. Це послабить євро відносно долара та інших світових валют.

Вважаю, що Європа і США не вийшли з кризи – вони залягли на її дні, штучно допомагаючи бюджетними і запозиченими грошима власному виробництву і власним споживачам, не проводячи модернізації та структурної перебудови. Тож нинішня ситуація, пов’язана з великим дефіцитом бюджету США, є наслідками невиходу з кризи і продовженням неправильної політики. Але погіршення ситуації я не передбачаю.

Як це відобразиться на Україні? Запущений такий друкарський станок, накопичені такі величезні зовнішні борги, що ми опинилися у надзвичайно складній фінансовій ситуації. Виробництво вже почало гальмувати, тож в наступному році ми можемо мати навіть нульову стагнацію. Наші внутрішні проблеми частково пов’язані зі світовими процесами, але не прямо, а опосередковано – через неефективні  механізми залучення іноземних інвестицій і зовнішніх кредитів.

{4-}

Андрій Новак,голова Комітету економістів України, кандидат економічних наук, автор книги "Як підняти українську економіку?":

Всі активні процеси, які зараз відбуваються в економічному світі, пов’язані з кількома причинами. Передусім поряд із доларом у світовому фінансовому обігу з’явилася друга потужна світова валюта – євро. Валюта, яка підкріплена економіками найрозвинутіших європейських країн, мусила частково зайняти позиції долара на світовому економічному просторі, що й відбувається зараз. Тобто відбувається часткове переформатування світового валютного ринку.

Коли відбуваються подібні валютні зміни, починається і так зване переформатування економічних процесів, зокрема, поділу праці між європейськими країнами всередині єврозони, і в глобальній світовій економіці.

Не думаю, що ми можемо говорити про другу чи третю хвилю кризи. Це – звичайне переформатування. При цьому в США чи Євросоюзі один рівень економічних проблем, а у нас – зовсім інший. Те, що у світі називається кризою, є падінням на 2-3%, криза в Україні – це обвал на 15%. Тому порядок економічних проблем визначається рівнем розвитку економіки. Сьогодні рівень розвитку української економіки є надзвичайно низьким, вона структурно дуже слабка, залежить від ситуації на двох-трьох зовнішніх ринках – металу, хімічних речовин і зерна. Будь-яка критична ситуація на одному із цих трьох ринків створює величезні проблеми для третини української економіки.

Якщо на світових ринках відбуватимуться будь-які негативні цінові коливання, тобто зниження цін, це негативно позначиться на українському експорті і відповідно на надходженнях до державного бюджету.

{5-}

Віталій Кравчук, старший дослідник Інституту економічних досліджень і політичних консультацій:

Про другу хвилю світової кризи поки що говорити зарано. Наразі просто сповільнився вихід із рецесії 2008 року в результаті фінансових проблем великої кількості розвинутих країн ЄС та США. Те, що нинішні проблеми переростуть у другу хвилю кризи – не факт.

Сьогодні активізувалися розмови на цю тему, але якщо звернутися до цифр, то можна побачити сповільнення темпів зростання економіки, а не "хвилю кризи". Відбувається зміна настроїв на фінансових ринках. Якщо вона перейде на спад економічних параметрів, тоді можна буде говорити про кризу.

В результаті подій у світі дещо сповільнилося зростання українського експорту та приток капіталу. Але якщо негативні тенденції посиляться, то це матиме більш серйозні наслідки. Поки що я не бачу гарантованої другої хвилі. Підстави для хвилювання сьогодні є не набагато більшими, ніж були кілька місяців тому.

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter
Подписывайтесь на наш канал в Telegram
Новости партнеров
Новости
Продолжая просматривать glavred.info, вы подтверждаете, что ознакомились с Правилами пользования сайтом, и соглашаетесь c Политикой конфиденциальности
Принять