Письменник Макс Кідрук: Україні не вистачає людей, які читають

Найкраще, що могли б зробити нинішні "правителі" для української культури – просто не чіпати її, переконаний письменник.

Макс Кідрук

На сайті "Главред" відбувся чат із письменником, автором першого українського технотрилеру "Бот", мандрівником, який відвідав вже 31 країну та прагне підкорити й Антарктиду, Максом Кідруком. Спілкуючись із читачами, він розповів про свою нову книгу – трилер "Твердиня", яка от-от побачить світ, про нюанси письменницької праці та творчий процес (звідки приходять ідеї, чи не відволікають від писання емоції тощо), а також чому не боїться творчих криз. Крім того, Кідрук розповів, чого не вистачає книжковому бізнесу в Україні, як школа відбиває любов до читання, а також про "хвороби", якими вражене українське суспільство.

Подаємо стенограму чату з Максом Кідруком.

Taras-reader:Доброго дня, Максиме. Скажіть, будь ласка, чи, окрім власне прем'єри "Твердині", на форумі у Львові передбачається презентація, як минулого року "Бота"? Дякую. З нетерпінням чекаю як нового техно Вашого авторства, так і "Бразиліади".

Макс Кідрук: На Форумі будуть лише зустрічі та автограф-сесії. Презентації не буде, тому що вона загубиться серед інших заходів. Окрема презентація у Львові запланована на жовтень місяць. Слідкуйте за анонсами.

Yulia:Доброго дня! Чи плануються у Вас зустрічі з читачами? Мій син дуже зацікавлений послухати вживу та отримати автограф.

Макс Кідрук: Так, плануються. З 17.09 почнеться тур Україною. Перша презентація в Києві 17 вересня о 18:00 в книгарні "Є" на Лисенка. Заплановані також презентації в інших містах. Раніше я вже писав, де саме. За детальнішою інформацією – слідкуйте за новинами в Офіційній групі у ВКонтакті: http://vk.com/max_kidruk_writer.

Uainfo Uainforg: Максиме, розкрийте секрет такої "запеклої" працездатності. Яким чином Ви надихаєте себе, коли йдуть періоди спаду активності? Чи бувають у вас депресивні моменти, виснаження? Дякую.

Макс Кідрук: Виснаження якщо й буває, то лише приємне. Депресії – ніколи. Я вже не раз повторював: коли займаєшся тим, що тобі справді подобається, надихатись не потрібно. Я просто пишу, і все. Бо це мене пре. А стосовно "запеклої" працездатності... Мені навпаки здається, що я недопрацьовую. :)

Atoly:Щоб ти радив почитати осінніми вечорами?

Макс Кідрук: "Твердиню". :)))

Віталій Павленко:Доброго дня. Давайте щось відшукаємо у покинутих стародавніх храмах? Як пан Джонс.

Макс Кідрук: Власне, у "Твердині" про щось подібне йдеться.

Natalia Lisničuková:Ти писав протягом своїх подорожей? Де тобі найкраще йшла робота, в якій країні?

Макс Кідрук: Так, писав і продовжую писати "на коліні". :) Де найкраще? Навіть не знаю. Можливо, в Намібії, у Віндхуку, де дописувався "Бот". У хостелі "Cfrdboard Box Backpackers" були чудові умови для писання.

Макс Кідрук

Atoly:Максе, чого, на твою думку, не вистачає у книжковому бізнесі в Україні?

Макс Кідрук: Людей, які читають. У нас їх кількість на порядок менше, ніж у сусідній Польщі. Я вже мовчу про Штати чи Британію.

Олег Дзем'юк:Де можна придбати книгу "Твердиня"? Маю на увазі мережа магазинів і т.д.

Макс Кідрук: З 17-го вересня всюди. Мережі "Є", "Читай-город", "КС", "Читайка", "Буква", фірмові магазини "КСД"... Має бути всюди. Можливо, кудись лиш завезуть трохи пізніше.

Atoly:Вітаю. Максе, таке запитання: чи при написанні "Твердині" давав роман рідерам? І ще одне: якби тебе запросили до невеличкого населеного пункту (10 тис.), чи погодився б ти приїхати з презентацією?

Макс Кідрук: Давав, як завжди. Правила незмінні: пиши при зачинених дверях, редагуй при відчинених. Рідерів було одинадцять, усі перераховані в післямові до "Твердині".

Не має значення розмір та населення містечка, куди запрошують. Оплачуєте дорогу, хавку і проживання, збираєте народ – і я приїжджаю. Книжки везу з собою. :)

Mirko Kutsyna:Вітаю! Чи маєш плани на якісь соціальні проекти у майбутньому?

Макс Кідрук: Привіт! Якщо це те, про що я подумав, то ні, ні і ще раз ні. :) Але... час покаже.

anna_gul:Доброго дня, Максе! Питання перше: чи є у Вас ідеал, якому ви слідуєте? Якщо є, опишіть. :) Питання друге: чи є щось таке, чого Вам в житті не вистачає, чи що б хотілося змінити? Ні про що не жалієте? Ну і наостанок, як Вам погода в Києві? :)

Макс Кідрук: Почну з кінця: погода – відстій. :)

В житті всього вистачає. Кілька мільйонів євро на рахунку, звісно, зайвими б не було, але загалом я не скаржуся. :)

Ідеал? Ідеал у чому? В літературі? Ідеал чоловіка, якого хотілося б наслідувати? Не знаю... Я сам по собі... Мені здається, це тупо – намагатися бути схожим на когось.

Gallina:У певному сенсі ви –першовідкривач в українській літературі, саме з вас почалися тревелоги, технотрилери... Ваші враження та спостереження: наш читач охоче сприймає нові жанри длясучасної української літератури, вам складно просувати свої твори? Вдячна за відповіді.

Макс Кідрук: Читач охоче сприймає цікаві, якісно написані твори. Жанр не має значення.

Чи складно просувати? Коли йдеш непротореною дорогою, легко не буває. :) Питання не в тому, складно чи ні, питання – який результат.

Gallina:Що ви думаєте про те, як література викладається у школах, ці уроки прищеплюють любов до читання чи навпаки?

Макс Кідрук: Я не знаю, що вони там прищеплюють, але точно НЕ любов до читання. Замість показати, що книги – це круто, більшість учителів просто задовбує учнів малозрозумілими і – що важливіше – скажено нудними концепціями. Я в школі ненавидів уроки літератури, попри те, що читав більше, ніж будь-хто у класі.

Макс Кідрук

Gallina:Максиме, доброго дня. Скажіть, коли і за яких умов, на ваш погляд, в Україні остаточно сформується літературний ринок? Чи він так буде виборювати своє право на виживання?

Макс Кідрук: Він уже сформований. Можливо, недорозвинутий, але він є – і це головне. Не виставляйте ситуацію гіршою, ніж вона є насправді: скажімо, в Сирії чи Узбекистані сучасної національної літератури НЕМАЄ взагалі. "Коли сформується літературний ринок?" – питання неправильне. Правильне питання: "Скільки книг українською мовою купив я цього місяця?" І воно має бути адресоване самому собі.

Dinka:Чи часто втручаються в процес написання емоції чи сумніви, наскільки вони заважають втілювати початковий задум твору?

Макс Кідрук: Майже завжди. Річ у тім, що задумка роману – закінчена історія у твоїй голові – формується протягом години, щонайбільше – кількох днів. І це знаааачно менше від часу, необхідного для того, щоб викласти цю історію на папері. Майже завжди при написанні великого твору приходить момент, коли ти перестаєш вірити у власну історію, втомлюєшся від неї. Це важливий момент, що слугує перевіркою, чи може людина стати професійним письменником. Я в такі миті шукаю додаткові стимули і намагаюсь притримуватись попередньо складеного плану написання.

Dinka: Максе, привіт! Які запитання ви самі собі ставите найчастіше і шукаєте на них відповіді на сторінках власних книжок?

Макс Кідрук: Я не ставлю собі запитань і не шукаю глобальних відповідей. Я пишу історії. Як казав Кінг: "Немає нічого кращого за історію у вітряну ніч, коли людям є де зігрітися посеред холодного світу".

gf_43:Чому українці настільки не поважають свої державні символи? Згадати хоча б купу прикладів із прапором – то в нього листя згрібають, то спалюють, то його оскверняє американський панк-виконавець на сцені в Україні ж (!), а реакції не було кілька днів (на відміну від росіян, до речі)? Чому так і як це виправити?

Макс Кідрук: Бо як нація ми не сформовані. Ми й не могли сформуватись за двадцять з лишком років незалежності. Повага до державних символів з нізвідки не береться. Виховання, особистий приклад, терпіння і час – ось, що виправить ситуацію.

Макс Кідрук

gf_43:Як вам висловлювання у соцмережі працівника сфери культури – солістки Нацопери України з приводу "бидлячих" українських шкіл?

Макс Кідрук: Що значить, як мені це висловлювання? Риторичне запитання... Ви ж не думаєте, що я до такого позитивно ставлюсь. Такі висловлювання більше свідчать не про школи, а про того, з чиїх уст воно вийшло.

Moral:Якими "хворобами" вражене наше суспільство, по-вашому, чому у нас з'являються такі історії як Врадіївка, безчинства міліціонерів, побиття журналістів тощо? Чому самі громадяни слухняно "ведуться", коли їх навмисне спонукають до ворожнечі темами мови, дратівлими питаннями історії, перетворюючи цивілізовану дискусію на справді ворожнечу та виливання злості один на одного? Дякую за думку.

Макс Кідрук: Це не хвороби. Це нормальний еволюційний процес від тоталітарного режиму до демократії, обтяжений двомовністю та присутністю "доброзичливого" північного сусіда. Через те ж саме пройшли США в середині ХІХ століття. Так, трапляються неприємні історії, але я не схильний драматизувати, все у нас нормально. Менше скиглити – більше робити, і життя налагодиться.

Vopros: Чи бували ви в Індії, Непалі, Тибеті – у тому напрямку? Якщо так – які враження?

Макс Кідрук: Не був. Планую найближчим часом.

Vopros:Максе, на яке запитання ви б хотіли відповісти, але вам його ніхто ніколи не ставить?:)

Макс Кідрук: Бр-р-р... Не знаю. :)

Yulcia:Чи вільне зараз серце Макса Кідрука? Які риси характеру найбільше цінуєш у дівчатах? А ще, як твої твори сприймають батьки, що кажуть? Дякую за відповіді!

Макс Кідрук: Чи вільне серце? Звісно, ні! Наскільки я знаю, в ньому зараз кров, прокачується зі швидкістю 5-7 літрів за хвилину. :)

У дівчатах найбільше ціную почуття гумору і адекватне сприйняття реальності. Врода також відіграє не останнє значення.

Батьки мою писанину сприймають нормально... Або ж вдають, що сприймають нормально. Батько часом свариться через три лайливі слова, які я вжив у "Боті". За "Твердиню" ще не знаю: сам лише вчора взяв її до рук. :)

Booklia:Які у вас враження від спілкування з українськими журналістами? Які журналістські питання дратують найбільше?

Макс Кідрук: "Розкажіть про плани на майбутнє"... або "Розкажіть який-небудь кумедний випадок, що стався під час подорожей". Хочеться взяти дрючок від лопати і віддубасити такого журналіста. :)

Макс Кідрук

Booklia:Ніколи не виникало бажання зайнятися журналістською діяльністю, як суміщають чимало інших сучасних українських письменників? Було б цікаво читати ваші колонки та міркування "на злобу дня".

Макс Кідрук: Я пишу про мандри для багатьох українських журналів. З цього місяця починаю писати колонки про чоловічий погляд на стосунки для жіночого журналу "Наталі".

Booklia:Чи може у майбутньому з'явитися твір Макса Кідрука, наприклад, російською чи англійською?

Макс Кідрук: Переклади – так, вони вже є. Сам же російською чи англійською не писатиму.

Booklia:Максиме, а чого чекати від вердині"? Як плануєте презентувати нову книгу?

Макс Кідрук: "Твердиня" – хороший зубодробильний трилер з купою цікавих фактів про джунглі, цивілізацію інків, древні руїни, історію, техніку. Промо-тур на підтримку роману починається 17-го вересня з м.Києва. Презентація відбудеться о 18:00 в книгарні "Є" на Лисенка, 3 (Золоті Ворота). На сьогодні вже є підтверджені дати презентацій по інших містах: 17.09 – Київ, 19.09 – Тернопіль, 24.09 – Рівне 26.09, Дубно – 27.09, Гоща – 02.10, Житомир – 08.10, Вінниця – 10.10, Кіровоград – (орієнтовно, дата може змінитися), 14.10 – Нововолинськ, 17.10 – Харків, 22.10 – Черкаси, 20.11 – Івано-Франківськ. Список не повний – ще тільки формується.

polit_ua:Що, на ваш погляд, мусили б зробити наші правителі задля розвитку української культури, літератури зокрема?

Макс Кідрук: Не заважати. Просто не втручатися. Тому що, щоб не робили ті "правителі", які є зараз, усе одно все буде через задницю.

polit_ua:Що вам дав досвід участі в парламентських виборах? Не шкодуєте про витрачений час і нерви? Плануєте описати цей досвід у якомусь із творів?

Макс Кідрук: За час не шкодую (хоча минулого року був період, коли думав інакше): негативний досвід – це теж досвід. Участь у виборах в першу чергу навчила краще розбиратися в людях, фільтрувати тих, хто намагається зблизитися з тобою. Я за ті три місяці постаршав років на п'ять... в хорошому сенсі.

Smilik:Максе, а звідки така іронія щодо програмерів на початку "Бота" як людей "не від світу сього"?Класний твір, тримав у напрузі, але й з почуттям гумору все більш ніж ок. Так тримати!

Макс Кідрук: Дякую! Я сам певний час був програмістом (це взагалі єдина професія, за якою я дійсно працював), тому вважайте, то була самоіронія. Зараз маю багато друзів-програмістів.

Booklia:Подорожуючи багатьма різними країнами, ніколи не виникала спокуса залишитися в якійсь із них?

Макс Кідрук: Пожити... на якийсь час... можливо. Назавжди – ні. Ніколи.

Booklia:Вітаю, Максиме. Чи трапляються у вас творчі кризи, коли не пишеться зовсім, і як ви їх поборюєте? Страх "замовкнути" є?

Макс Кідрук: Вітаю! До цього часу криз не було, я взагалі холерик і не схильний депресувати. Відповідно, страху "замовкнути" немає. Активний спосіб життя, багато книг, як художніх, так і науково-популярних, вже дали мені ідей більше, ніж я здатен фізично виписати протягом наступних 5-6 років. Щонайменше до 2020-го мені є про що писати, і – повірте – історії ставатимуть тільки кращими.

Lubov Zhvanko:Доброго дня! Стівен Кінг сказав: "Жах – це хробак, якого потрібно вбити, доки він не відклав яйця". Чого боїться письменник і людина Максим Кідрук? Дякую.

Макс Кідрук: Розчарувати людей, що в мене вірять. Хоча цей страх, мабуть, похідний від іншого – не досягти того, чого я маю досягти.

Lubov Zhvanko:Максе! Ще одне запитання-завдання. Складіть, будь ласка, портрет вашого читача. Дякую.

Макс Кідрук: Людина будь-якого віку, що любить хороші історії і прагне постійно дізнаватися щось нове. Зовнішність, зріст, вага та інші фізіологічні параметри значення не мають. :)

Lubov Zhvanko: Учора була на прем'єрі спектаклю "Прощай, Юдо!", основна думка якого звелася до сентенції: "Юдою може стати той, на кого найменше думаєш..." Отже чи існує рецепт ліків від письменника Макса Кідрука, які лікують від зради друзів і коханих? :) Дякую за відповідь.

Макс Кідрук: Не думаю, що від такого є ліки. Не хочеш обпектися – не лізь у вогонь. Боїшся зради – не закохуйся, не підпускай нікого до себе. Багато хто нині так робить. Я ж цього не сприймаю. Краще згоріти, ніж жити пластмасовим життям.

Макс Кідрук

Lubov Zhvanko:Максе! Сага про вашого дідуся... Вона знайде місце на сторінках ваших творів? Дякую.

Макс Кідрук: Не знаю. Не думав поки що про це...

Skeptik:"Оновлений Кідрук наступає на п'яти Кінгу", "принц жахів" не надто скромно. Чи не занадто замахнулися, пане Максиме? Аж на самого Кінга все-таки...

Макс Кідрук: Анотації до книг пишуть маркетологи у видавництві. До всіх книг, не лише для Кідрука. Чи не занадто замахнувся? Дивне питання... Поганий той солдат, що не мріє стати генералом, тому – ні – не занадто.

di_35:Максиме, скільки країн ви відвідали на даний момент? і топ-5 країн від вас, які справили найбільше враження? Які – чергові у списку "must see"?

Макс Кідрук: На сьогодні за спиною 31 країна. ТОП-5: 1. Перу. 2. Намібія. 3. Ангола. 4. Мексика. 5. Узбекистан. Must-see: КНДР, Індія, Австралія... Дуже хотілося б потрапити до Антарктиди.

Helga:Вам коли-небудь приходили ідеї ваших сюжетів уві сні? Дякую!

Макс Кідрук: Певна річ, приходили. Нехай не повністю сюжети, але конкретні епізоди – то точно. Так, зокрема, було й з "Ботом".

Helga:І ще таке, дещо філософське питання, але цікава ваша думка. Подейкують інколи, начебто деякі справді корисні новітні технічні розробки навмисне приховуюються від людства, а новаторам-розробникам як тільки можуть "встромляють палки у колеса" або ховають цих винахідників у божевільню, а то й ще гірше. Пріміром, кажуть, що є ліки від тих хвороб, які зараз вважається невиліковними, але їм не дають розповсюджуватися фармацевтичні компанії, яким це невигідно, тощо. Чи погоджуєтеся ви з цим і чому? Чи це просто вигадки прихильників теорії всесвітньої змови?

Макс Кідрук: Цілковито не погоджуюсь. Ви самі правильно відповіли – це вигадки прихильників теорії всесвітньої змови. Безперечно, якщо ми говоримо про медицину, є певні групи, що не зацікавлені у появі певних препаратів. Але так само є не менш впливові групи, що зацікавленні в їх розробці й зароблянні грошей на них. Я не думаю, що боротьба між першими й другими виходить за рамки економічної.

Helga:Максе, дякую за "Бота" реально круто! Скажіть, а в яких досягненнях науково-технічного прогресу ви вважаєте найбільші приховані небезпеки для людства? Розумію, що відповідь може бути розлогою, але хоча б у кількох словах. І як людям навчитися дотримуватися "золотої середини", аби не нашкодити самім собі цим прогресом?

Макс Кідрук: В яких досягненнях науково-технічного прогресу найбільші небезпеки? Найбільші небезпеки там, де їх не очікують, десь на межі між прогресом та невідомим, там, де практика, що дозволяє технічно використовувати певні явища, значно випереджає теоретичні знання, що пояснюють суть цих явищ (таких прикладів в історії науки безліч: вірусологія, колоїдна хімія тощо). На сьогодні найбільші загрози можуть надійти з боку квантової фізики (точніше, від нерозуміння чи неправильного трактування квантової фізики при створенні технічний пристроїв, що використовують квантові ефекти) та нанотехнологій.

Odessit: Як Вам таке явище в українській політиці як Вадим Колесніченко? Хто він, на Ваш погляд?

Макс Кідрук: Клоун.

Odessit:Як Вам сьогоднішній морально-психологічний стан в Україні? Ми йдемо в Європу чи будемо знову в вічному болоті з Росією?

Макс Кідрук: Морально-психологічний стан? 40 секунд, політ нормальний... Не без проблем, звісно, але впораємось. Йдемо в Європу – без варіантів.

Людмила Скорина:Добрий день,Максиме. Ви зараз активно рекламуєте "Твердиню". Рада за Вас. А коли вийдуть обіцяні "Навіжені в Бразилії"? Будемо раді бачити Вас із презентацією в Черкасах.

Макс Кідрук: Навіжені в Бразилії (книга матиме назву "Бразиліада") будуть – це я гарантую. Більше того, 60 сторінок уже написані, але... наразі я зосереджений на новому технотрилері... Все, що можу сказати: сподіваюсь, що "Бразиліада" з'явиться наприкінці 2014-го. В Черкаси обов'язково завітаю, і з "Твердинею", і з "Бразиліадою".

Макс Кідрук

Виктория Евтушенко: Доброго дня, Максе! Досі згадую Вашу презентацію "Бота" у Сумах. Було реально круто! Тепер чекаємо не менш крутезну презентацію "Твердині". Маю до Вас два питання: чи плануєте їхати в Суми з новою книжкою? І чи "випробовували" ви нову книжку на блондинках (чи цього разу довелось випробовувати на комусь іншому)? З повагою, Вікторія.

Макс Кідрук: Привіт! Дякую, радий, що сподобалось. Нову книжку випробовував на всіх: і на білявках, і на брюнетках, і на хлопцях. В Суми однозначно збираюся. Вже зв'язувався з Дмитром, що організовував минулу презентацію. Домовилися на листопад. Слідкуйте за анонсами на офіційній групі.

Dasha Stolbova: Максим, привет! Как провёл лето? Где отдыхал?

Макс Кідрук: Привіт! Я трохи скептично ставлюсь до слова "відпочивати". Коли займаєшся справою, яка тобі справді подобається, про відпочинок не думаєш, відпочивати не хочеться. Все літо катався по Росії та Україні, мав кілька хороших презентацій, що завершили промо-тур на підтримку "Бота", мандрував Узбекистаном. Отаке. :)

Фото: Владислав Мусієнко

Реклама
Поддержите Главред

Последние новости

Реклама
Реклама
Реклама
Мы используем cookies
Принять