Ірена Карпа: не хочу бути "гаварящою собачкою" в політиці

"Я чесно намагаюся "увімкнути буддиста", але деякі пики ну надто вже зворушливо просять цегли", – розповідає Карпа.

Ірена Карпа

На сайті "Главред" відбувся чат із письменницею, співачкою, лідером гурту "Qarpa" Іреною Карпою. Спілкуючись із читачами, вона розповіла про взаємозв'язок між творчістю і кармою, мету своєї письменницької та музичної праці, а також про ретроградів та ентузіастів серед шкільних учителів з літератури. Крім того, Карпа розповіла, чим керуються молоді сучасні люди, агітуючи за комуністичну партію, що їй нагадує нинішній парламент, чи шкода їй дружину українського президента, а також про українську політику як "гру олігархів", в якій вона не хоче бути чиєюсь "гаварящою собачкою".

Подаємо стенограму чату з Іреною Карпою.

Vadym Gryschenko:Доброго дня. Чи плануєте Ви ще раз заспівати в дуеті із Кашою Сальцовою?

Ірена Карпа: Я люблю Кашу, буде нагода – заспіваємо. Наразі плануємо щось спільне з ИЯ і DEAD BOY's GIRLFRIEND.

Marichka-porichka: Привіт! Підкажіть, будь ласка, чи були моменти, коли Вас добряче "ковбасило" в негативну сторону від того, чим займаєтеся? І як боролися з тими сеансами?

Ірена Карпа: Такі кризи властиві всім нормальним людям (Гоголя оно згадайте, як горіла-сосна-палала його творчість... :). Треба просто перечекати, не лізти, не намагатися нічого переробити, поки настрій негативний. Це ж потім людям читати – їм і без мого ниття буває несолодко. Намагаюся творити тільки в сильному енергетичному стані. Як не лізе, то й не пхаю. А як щось реально недостойне, то на тверезу голову швидше видно буде й безболісно делітнеться. Творчість – штука така, означає правильну карму. Творіть і відпускайте. А вже куди приб'ється, там і берег.

HelgaV. Topolska:Чим керуються молоді українці, які мають доступ до інформації про справжнє обличчя СРСР, коли агітують за компартію? Гроші не пахнуть, чи вони це серйозно?

Ірена Карпа: Вони це від обмеженості своєї і того, що є незрілими особистостями. Ідеальне м'ясо для політиків, на жаль. Вчора теж стала свідком сцени, коли 20-річна дівчинка емоційно підлизувалася до мами чи тітки: "А вот в савєцкає врємя такова нє било!!!" Цим молодикам варто би переглянути добірочку картинок з ГУЛАГу чи інші "райдужні" свідчення тієї "щасливої" епохи. Монумент Голодомору теж терапевтичний – просто погуляти б їм там, бо ж читати незаангажовану історію ці люди навряд чи беруться.

Ірена Карпа

Stasia Klishina:Ірено, вибачте, забула Вам подякувати за Вашу творчість, за те, що Ви є! І спешл за "Soledad" для мене на концерті в Білій Церкві! Дуже-дуже дякую!

Ірена Карпа: Muchos besos, guapa! :)

BorsukValentina:Коли чекати на вихід нової книги, присвяченої темі подорожі з дітьми? Дякую.

Ірена Карпа: Не наступайте на мозоль прокрастинатора. :))) Пишу я, пишу. :) Дуже сподіваюся, що взимку чимось вас потішу...

Zvenyslava Husak:Шановна пані Ірено! Поважаю Вашу громадянську небайдужість. Поділіться, будь ласка, Вашими думками про сучасну українську діаспору.

Ірена Карпа: Не можу нічого сказати в комплексі – знаю лише окремих індивідів, дуже притомні хлопці. Нове покоління там навіть готове до більш прогресивної музики, ніж імені невмирущого гопца-ца. Приміром, музику QARPA люди знають, але олд-скульні переваги в фінансуванні українських фестивалів наразі не дозволяють вибирати подібні гурти.

Panda Ksu:Чи є таке місце, де ви ще не були, але хотіли б побувати? І шо це за місце?

Ірена Карпа: Ох, їх так багато... Мадагаскар, Аляска, Терра дель Фуего, Нова Каледонія... Це совість треба мати – шість разів у Непал їздити при такій кількості незвіданого. Зробила собі з Катманду Тернопільську область, холєра. :)

Kjhl:Вітаю, Ірено! Дуже цікаво. Яка найерогенніша зона на мапі вашого тіла? Дайте пораду, що нам, лицарам-джентельменам, "жінкострадальцям", треба зробить,щоб підкорити Ваше серце?

Ірена Карпа: Моя найерогенніша зона – мозок. Чоловік повинен бути в чомусь кращим за мене, вміти мене дивувати, володіти якостями чи знаннями, котрих немає в мене. Медициною там, квантовою фізикою, макроекономікою. ;) Все інше – моменти технічні. Достатньо розбиратися на рецепторах і нервовій системі.

Ірена Карпа

Оксана Мязина:Які моменти життя вам хотілось би пережити ще раз?

Ірена Карпа: Момент, коли я вперше побачила Еверест з вікна літака, що ніс мене до Бутану. Абстрактні моменти перших імпульсів закоханості. Момент гордості за солідарність мого народу в 2004-му році.

Vopros:1) Чи вдалося вам поспілкуватися з Менсоном? 2) Як воно, бути вдягеною в сукню з сала, які відчуття? Довго потім відмиватися?

Ірена Карпа: 1) Так, він простий, дуже адекватний чувак. Його музиканти знімали на телефони мою крихітку-барабанщицю й красуню-віолончелістку... Роуд-менеджер попросив наш диск.

2) Сукня з сала була важкуватою – 4 кг свіжого сала все-таки пішло. Але шилась вона на чохлі, того на тілі жиру майже не лишилося. Все потім доїли синички, як я й обіцяла.

Lurdes: Ірено, яких принципів дотримуєте у вихованні дітей? В якому віці дасте їм почитати свої твори? До речі, хотіли б, аби ваші твори вивчалися у школі чи в університеті в рамках обов'язкової програми?

Ірена Карпа: Лурдес, головне, щоб мої діти прагнули читати. Тож коли візьмуть у руки мої книги, тоді їм і дозволю. Незрозумілі моменти поясню. Я за те, щоб ростити дітей без табу, але максимально їм роз'яснювати, що можна і де можна, і коли.

На загал, мені й у ширшому плані важливо, аби люди читали – не з примусу, а з власної волі. Якщо мене з примусу буде викладати хтось, хто ненавидить і стидається української літератури тим, хто не любить читати, нічого доброго з того не вийде. А от якщо людині подобається моя творчість – вона про неї й поза програмою розкаже, а студенти й під партами почитають під час інших, нудніших лекцій. :)

Ірена Карпа

Moral: Ірено, якими "хворобами", з вашої точки зору, вражене українське суспільство, якщо у нас трапляється Врадієвка, миколаївська трагедія тощо? Чому самі громадяни слухняно "ведуться", коли їх навмисне спонукають до ворожнечі темами мови, історії, перетворюючи цивілізовану дискусію на справжню ворожнечу та виливання злості один на одного? І друге. Маючи можливість подорожувати країною багато, скажіть, чи справді ми, українці, настільки різні і непримиримі? Дякую!

Ірена Карпа: Серйозне запитання... Легше відповісти, чим українське суспільство не вражене. Не вражене звитяжністю, солідарністю, бажанням заступитися один за одного, вмінням довести почате до кінця, гордістю, перш за все, за те, що ти людина, бажанням жити в чистоті, прийманням ближнього не як агресивного конкурента, а як іншу людську істоту, що має такі ж бажання і потреби, як ти...

Оце, на що "ведуться" – це класичний хохлосрач, як я це називаю. Конструктиву там, де вмикаються архетипи, бути не може. А де нема конструктиву, там нема і дій. Того нам час від часу й підкидають ідіотські медіаприводи – хохлосрач банді вигідний.

Dinka:Яка мета вашої творчості? Тобто якого результату ви очікуєте, що має відбутися із людиною після прочитання вашого літературного твору чи від прослуховування ваших музичних творів?

Ірена Карпа: Мета проста – звільнення. Від страху бути собою, від страху сказати щось, від життя у системі, від поганого настрою кінець-кінцем.

Dinka:Ірено, скажіть, чи часто вам хочеться "увімкнути буддиста" в сучасних українських реаліях або під час спілкування з нашими людьми? Чи часто це вдається?:)

Ірена Карпа: Я чесно намагаюся... Але деякі пики ну надто вже зворушливо просять цегли, бува. ;)

Ірена Карпа

Terri: Як письменниця та людина із дуже неординарним та просунутим мисленням скажіть, будь ласка, з чим би ви порівняли сучасний парламент та "діячів" у ньому, нинішнього лідера країни та загалом наше суспільство? Дякую.

Ірена Карпа: Рабовласницька система, де кілька червонодупих макак вмудрилися тримати в покорі сонних корів, слонів і ведмедів.

Terri:Як ви ставитеся до ідеї "письменник у політиці"? Чимало ваших колег по перу вже спробували себе на політичній ниві (хтось і зараз у парламенті, хтось брав участь у виборчій кампаній) чи не плануєте й ви провести такий експеримент над собою? І дотичне питання чи позитивно позначається на творчості літератора досвід у політиці?

Ірена Карпа: Як одного разу чудово сказала Лариса Денисенко: наша політика – це такий чан, де стирається "я" й починається "ми". Політика в цій країні – це гра олігархів. Я не хочу бути нічиєю "гаварящою собачкою" – я ліпше робитиму те, що вмію робити, незалежно від політичних сил чи фінансових активів товстих дядь. Моє скромне завдання – підтримувати в людей їхню громадянську позицію й критичне мислення, допомогти сонним українцям збагнути (не вперше вже), що вони (МИ) всі разом і є СИЛА.

Panda Ksu:Яка прочитана вами книжка перевернула ваш світ?

Ірена Карпа: "Наївний. Супер" Ерленда Лу.

Panda Ksu:Займаєтесь ви йогою? Якщо так, то як часто?

Ірена Карпа: Я ганьбовище на пагорбі – лінь ходяча, як називала мене мама в дитинстві. Займалася два роки поспіль, коли була вагітна. Зараз зберуся з духом і таки піду на заняття, тим паче, їх веде моя рідна сестра. Рекомендую, до речі. ;)

Panda Ksu:Коли вирушаєш в іншу країну з дітьми (не Турція і Єгипет), що потрібно класти з собою в торбу? Про які заходи безпеки потрібно потурбуватись? І чого частіше не вистачає?

Ірена Карпа: Давайте я це в бебі-блозі опишу. Добре питання, але відповідь сюди не влізе. :) Почитайте вже те, що я писала на ks kids, добре?

Борис Рубинштейн:Карпа – это писатель? А кто же тогда Толстой, Достоевский или хотя бы Шолохов? Если так дальше дело пойдёт, то каждая графоманка,за деньги мужа размножившая свой бред в переплёте в количестве 1000 штук, будет претендовать на место в пантеоне славы, так сказать.

Ірена Карпа: Ой, Борисе... Знову привид Толстоєвського по замку бродить. Та ж читайте ви, читайте всіх прекрасних авторів, яких вважаєте достойними свого часу – то ж не Совєцький Союз, дозволено все, свобода вибору є. Дай вам Боже здоровля і дітей хароших – може, попустить.

Ірена Карпа

Kinza:І щоб ви не запідозрили політичних симпатій до влади у зв'язку з попереднім питанням... На Ваш погляд, що має статися такого в нашій країні, аби праця наших справжніх письменників винагороджувалася не гірше, ніж праця "письменника" Януковича? Чи буде колись так – вірите?

Ірена Карпа: Того справжнього письменника по-чесному чекають ґрати. Жодному зі своїх колег я такого не побажаю. :)))

Kinza:Ірено, таке до вас питання. От зараз активно гуляє інтернетом та обговорюється-висміюється відео з дружиною нашого гаранта про "Батя, я стараюся". Що ви думаєте про реакцію наших людей на це? Навіщо чіпають журналісти Людмилу Я., навмисне виставляючи її на посміховисько? Чи не шкода вам її суто по-людськи?

Ірена Карпа: Звісно ж, шкода. Як і весь питомий електорат "регіонів". Чисто по-людськи шкода.

Genya Kondratenko:Доброго дня. Я вже казав кілька років тому в дніпропетрівському чаті, що "Інжир" – один із найліпших для мене альбомів, й було питання: коли наступний україномовний? Дублюю питання, Ірено!

Ірена Карпа: Наразі десять пісень в роботі маємо. Мішаного типу – є і англійською, і українською. Думаєте, варто розділяти за мовами? Дякую, що слухаєте нас. :)

dash_ruzhaya:Доброго дня! Як Ви себе почуваєте? Дякую Вам за Вашу творчість. Дякую за пости у Фейсбук та бебі-блог про діточок. Завжди підіймають настрій. Цікаво, чи спамлять Вас автори-"початківці"? Якщо так, то куди це можна зробити?:) І чи часто приходить щось дійсно хороше?

Ірена Карпа: І вам дякую. :) Почуваюся чудово – в мене був прекрасний лікар, а вдома весь цей час групу підтримки забезпечувала мама, додаючи нових сюжетів у бебі-блог і відгодовуючи дітям серйозні пачки. :)

Якщо чесно, таких текстів, щоб одразу видавати, майже не приходить. Я раджу авторам-початківцям ще читати інших, ще вправлятися у письмі, писати таки роман, а не оповідання, бо саме на романи полюють видавці. На ФБ можна в меседж кинути. Буквально кілька сторінок достатньо для початкового "діагнозу". Хоча хто я така, щоби судити інших.

Константин Киселев:Уважаемая Ирена Игоревна! Хотел бы задать несколько коротеньких вопросов (мой украинский слабоват, посему сорри за русский. :) 1) Какое пиво лучше: темное или светлое? 2) Ваш любимый порноактер? 3) Что важнее: длинна или толщина? 4) Как Вы относитесь к творчеству покойного Егора Летова? 5) О каких событиях повествует текст песни "Dr. Pit Boo-Lee"? 6) Есть ли в русском языке слова, которые Вы не знаете, как перевести на украинский? Спасибо!

Ірена Карпа: Костя, ви порадували:)) Значить так. 1) Світле (по печіночці не так б'є. :) 2) Саша Грей (це вона). 3) Висота. 4) Земля йому пухом. І вдячні покоління совіцьких панків. 5) Артим автор – але текст "за жизнь". Треба спитати. 6) Ох, є: ханжество, пошлость і ще щось, відразу не згадаю, але часто мучаюся з перекладом.

Ірена Карпа

Антон Гловацький: Привіт, люба Ірено! Минулого року я отримав величезне задоволення від твого концерту, коли ти і гурт "Qarpa" завітали до Тернополя у вересні. Скажи, будь ласка, чи плануєш ти цього року побувати у нашому файному місті?

Ірена Карпа: Щось там хотіли ваші активісти організувати… Як правило, всі замовкають при озвученні гонорару. Дуже хочу до вас, люблю Тернопіль, роблю добрі знижки. :)))

Natabon:Мне нравится. Покорил меня небольшой рассказ в сборнике "10 українських прозаїків останніх десяти років". Про ковбасу. Теперь у меня есть все ваши книги. Мне нравится чудесный и живой язык, прекрасное чувство юмора и свобода, которыми пропитаны ваши произведения. Лично меня вдохновляет на что-то хорошее. Вопросов нет. Просто хотела сказать спасибо.

Ірена Карпа: Дякую вам дуже. Це так класно, що справжнім, живим, притомним людям потрібно те, що я роблю...

Олесь Масименко:Ирена, хорошего дня! Вопрос о твоей книге "З роси, води і калабані", а именно – про ее среднюю часть, которая называется "З води". Откуда такая поэтичность, лиричность и какая-то безудержная эротика чувств? Можешь ли поделиться, что тебя вдохновило на эти истории-легенды? И не планируешь ли что-то еще в таком стиле в ближайшее время? П.С.: Спасибо тебе за твои книги. А после прочтения "З води" одна моя приятельница, которая последние лет пять практически ничего не читала, с бешенным азартом набросилась на чтение Карпы и другой современной литературы. Теперь у нас есть еще одна интересная тема для общения.

Ірена Карпа: Олесю, дякую, дуже мене торкає, коли хтось такі тонкі речі здатен сприймати в тому, що я роблю. Надихала сама місцина – холодне Атлантичне узбережжя з покинутими кораблями, стан свідомості після народження першої доньки був особливим, та й, взагалі, в кожного з нас є такі темно-ліричні кутки десь всередині, ні? :) Зараз по духу подібними можуть видатися деякі з оповідань електронного циклу "Історії моїх жінок", зовсім скоро будуть доступними онлайн.

Anton Beletsky:Пані Ірено, що ви порадите молоді для здобуття успіху у їх справі?

Ірена Карпа: Подивіться мою лекцію онлайн "Як позбутися страху поразки і перемогти". Почати треба саме з відкидання страху. Віра в себе, пошук незаяложеної моделі, здатність падати й підійматися – і вперед, все вийде.

Влад Гаркавенко:Весною Ви відвідали Мегамарш у вишиванках. Які враження? Чи плануєте відвідати наступний Мегамарш?

Ірена Карпа: Хотілося ще більше людей. Більше драйву. А собі – серйознішої вишиванки, за ту, що була. Ніхто не хоче мені вишити з любов'ю, випадково, би на другий рік гонорова Карпа прийшла? :))

Fokker:Пані Ірено! Осінь у розпалі, і звідси моє запитання: де і як відпочивали цього літа? Чи не плануєте оприлюднити декілька світлин із відпочинку на загальнодоступних ресурсах? Дякую. Ваш шанувальник.

Ірена Карпа: Фокер, та я ж оприлюднюю все на світі – зайдіть на мою сторінку в Фейсбуку. Балканами ми їздили з дітьми – машиною, в гори й на море, з наметами. Дуже раджу – непопсові місця без ол-інклюзівів там просто чудові.

dot36:Лучший показатель таланта творческого человека – востребованность его произведений на рынке, то бишь потребителями. Востребованность книг украинских авторов крайне низкая, а Вашего "творчества" ниже низкого. И хотя Вы не упускаете возможности попробовать унизить русскую культуру, русский язык своим "аканьем", но раскупают читатели именно русскоязычную литературу, а Вашу – нет. Мой вопрос прост: для чего и с какой целью Вы пишите в мусорный ящик, если Ваше "творчество" не интересует даже самих украинцев, даже тех, кто живет на оккупированных в 1939 году Сталиным по пакту Молотова-Риббентропа выходцев из сёл и хуторов?

Ірена Карпа: О, бачу чергового апологета Хохлосрачу. Якщо не секрет, скільки платять ботам вашого рангу? І чого ви всі такі однакові в усіх коментарях на всіх порталах? Придумайте вже щось цікаве, чи що.

Ірена Карпа

Panda Ksu:Яке місце в Києві вам приносить спокій?

Ірена Карпа: Кінотеатр Жовтень в обід буднього дня. Там можна бути геть самому на перегляді фільму. Головне – пару квитків купити, щоби кіно крутили...

Valia Lytvyn:Доброго дня. Банальне питання.1. Що для Вас є поняття "щастя"? 2. Якби Ви мали таку здатність впливати на свідомість людей, що б в першу чергу змінили в ній (у свідомості людей)? Дякую за відповідь. Дуже поважаю Вас.

Ірена Карпа: Щастя – це внутрішній спокій, усвідомлення свого життя і того, що твої дії допомагають іншим позбутися страждань. От якби замість безкінечного егоїзму, від якого всі наші біди, втовкмачити це людям (включно зі мною) у свідомість – було б неперевершено.

StasiaKlishina:Доброго здоров'ячка, вельмишановна пані Ірено! Гарного Вам дня і безлічі посмішок! В школі діти вивчають (і деяким дорослим не завадило б, особливо тим, хто явно уроки української мови та літератури прогулював) українську класику: Олександра Довженка, Миколу Хвильового, Панаса Мирного‎, Павла Загребельного та інших. На жаль, сучасних письменників в шкільній програмі дуже мало, майже немає, і тих намагаються викреслити з неї. На Вашу думку чому так? Чому такому "забороненому" вчить сучасна українська література?

Ірена Карпа:В ГО "Не Будь Байдужим" є чудовий проект, метою якого є розказати школярам про сучасну літературу, деколи написану ледь не їх же ровесниками (як от перші твори Дереша). Поганого нічому не вчить, змальовує актуальні реалії, просто вчителі не всі просунуті, купа ретроградів, що за принизливу вчительську зарплатню не будуть бігати книгарнями купувати щось актуальне. Хоча є винятки-ентузіасти серед вчителів і бібліотекарів, на них усе й тримається. А от серед тих, хто по міністерствах програми пише, навряд чи якийсь диверсант прогресивний затусувався – хоча хто зна. ;)

OleksandrFeshchenko:Доброго дня, пані Ірено! Гарна Ви панянка, і дозвольте побажати, щоб Ви такою залишалися завжди, особливо на зло своїм ворогам. Нехай усі лицарі будуть Ваші!

Ірена Карпа: Дякую. :))) Вашими молитвами, любі лицарі. :)

Фото: Владислав Мусієнко

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter
Подписывайтесь на наш канал в Telegram
Новости партнеров

Все новости

Продолжая просматривать glavred.info, вы подтверждаете, что ознакомились с Правилами пользования сайтом, и соглашаетесь c Политикой конфиденциальности
Принять
Подписывайтесь на наш
канал в Telegram
Узнавайте первыми все
самое важное и интересное
Подписаться