Багатополярність перемогла

З 2000 року світ пережив війну з тероризмом, Велику рецесію, боровся з ураганами, зміною клімату та пандеміями грипу і пневмоній, перестав бути однополярним і висунув азійські країни на перші позиції.

Минулі десять років принесли у світову політику нові тенденції, остаточно встановивши багатополярність по всій планеті. Людство дізналося, що таке виснажлива війна зі світовим тероризмом, яка триває майже десятиліття і не дає результатів. Понад 400 тисяч людей, за даними ООН, загинуло у цьому протистоянні. Економіка планети переживає найбільшу за останні 50 років рецесію та намагається подолати її наслідки, які відчуватимуться ще протягом багатьох років.

Люди вивчили такі поняття, як "пандемії невідомих вірусів", "глобальна зміна клімату" та "міжнародне піратство". За десять років світ почав витрачати кошти на те, що раніше вважав несуттєвим. Як розказав "Главреду" старший аналітик Ради з міжнародних відносин Річард Рубішев, у кінці 1990-х ніхто не міг подумати, що країни серйозно досліджуватимуть небезпечні хвороби та закриватимуть свої кордони, аби не допустити їх на свою територію. Ніхто, на його думку, не вірив, що арктичні льодовики колись розтануть через викиди парникових газів, а недорозвинена держава Сомалі стане загрозою для світової торгівлі.

За цей час перед людьми відкрилися нові небачені перспективи, а політкоректність у США досягла небачених меж, коли президентом обрали афроамериканця. Більшість конфліктів на Європейському континенті припинилися, а ЄС отримав власну валюту та поступово рухався на схід.

Наприкінці першого десятиліття нового століття "Главред" опитав провідних світових аналітиків із Brookings Institute, Council on Foreign Relations, Center for Foreign Policy, Council on Hemispheric Relations, International Policy Research Institute, Lexington Institute, European Centre for International Policy, German Institute of Global and World Studies, склав список із десяти найвизначніших дат у світовій політиці за цей період і визначив точний час, коли вони відбулися.

4 червня 2001 року, 19.00.

Колишнього президента Югославії Слободана Мілошевича передали трибуналу в Гаазі. Цим актом війна на Балканах, яка тривала з 1991 року, нарешті завершилася.

Того ж року Ірландська Республіканська Армія заявила, що припиняє свою боротьбу. Таким чином, два найбільші конфлікти у Європі було завершено за один рік. Після цього Європу визначили як найбільш спокійну частину світу.

11 вересня 2001 року, 8.46 за часом Східного узбережжя США.

Літак Boeing 767 протаранив північну башту Всесвітнього торгового центру. Після удару іншого літака в другу башту та пожежі вони обидві обвалилися. Того дня в Нью-Йорку загинуло понад 3 тисячі людей. Влада США одразу заговорила про загрозу міжнародного тероризму й розпочала з ним війну.

Під цими гаслами Америка та її союзники вторглися в Афганістан та Ірак. За дев’ять років війни країни коаліції втратили більш ніж 10 тисяч загиблими. Кількість жертв серед іракців і афганців лише приблизна – 200–400 тисяч.

За доповіддю Ради з міжнародних відносин, нині міжнародний тероризм став сильнішим, а нестабільність у регіоні Близького Сходу зросла. Своїми односторонніми діями Вашингтон розлякав усіх європейських союзників та послабив свій вплив у світовій політиці, ганяючись за примарою глобальної загрози.

1 січня 2002 року, 18.30 за часом Ні­­меччини.

Центральний банк ЄС у Франкфурті-на-Майні почав видавати готівкові євро. В ЄС з’явилася єдина валюта.

До цього євро був в обігу лише безготівково. Та зона євро, на думку аналітиків, почала працювати саме цього дня. Курс євро постійно коливається, за десять років валюта пережила кілька важких криз. Остання триває нині. Проте експерти твердять, що євро зможе повернути собі вплив у боротьбі з доларом.

29 червня 2004 року, 15.00 за часом Стамбула.

У Туреччині завершився саміт НАТО. В організацію вступили прибалтійські країни, Румунія, Словаччина та Словенія. Раніше ці країни вже приєдналися до ЄС.

Домовленості у Стамбулі стали найбільшим просуванням НАТО і ЄС на Схід. Європейські організації впритул наблизилися до Росії та України, через що у цих країнах виникли жваві дискусії. Однак після цього процес розширення НАТО і ЄС пригальмувався, а далі взагалі зупинився. На наступні десять років аналітики не планують подальшого різкого збільшення числа цих організацій.

13 травня 2005 року, 14.22 за часом Сомалі.

Кілька катерів сомалійських піратів напали на американський танкер. У бій втрутилися ВМС США. Після перестрілки з ракетним катером та есмінцем пірати відступили. Цей бій став першим великим морським протистоянням у ХХІ столітті. За один 2005 рік пірати захопили біля Африки 296 різних суден. А протягом десяти років вони захопили у цьому регіоні понад 900 суден і заробили на викупах приблизно $15 млрд.

Для боротьби з піратами формують спеціальні ескадри та приймають міжнародні конвенції. На думку аналітиків, упродовж наступних десяти років загроза світового тероризму лише посилиться.

28 серпня 2005 року, 12.00 за часом Нового Орлеана.

Ураган Катріна досяг штату Луїзіана і пронісся над Новим Орлеаном. Зміна клімату, на думку дослідників, нагадала про себе – затопило територію двох штатів.

Ураган коштував країні $125 млрд і змусив політиків заговорити про зміну клімату як про глобальну проблему. У 2004 році від цунамі в Азії загинуло понад 300 тисяч людей. А повені, аномальна спека та пожежі стали звичайним явищем. Світові лідери провели два саміти, які поки що не дали результату, проте питання вперше поставлено на рівень глобальних відносин між країнами. Експерти вважають, що протягом наступного десятиліття море поглине кілька країн, а льодовики Арктики розтануть на 30–50%.

5 січня 2007 року, 10.00 за часом Пекіна.

Китайський Development Research Center of the State Council видав щорічний бюлетень із даними, які свідчили про зростання ВВП. Цей показник сягнув найбільшого рівня за всі десять років.

На думку аналітиків, перше десятиліття ХХ століття стало часом економічного прориву Китаю. За чотири роки його ВВП збільшився із 7% до 14% і сягнув $5 трлн. За показниками промислового виробництва країна посіла друге місце у світі, обігнавши Європу та Японію. Навіть світова криза не призвела до суттєвого зменшення економічних показників Пекіна. За десять років валовий продукт країни зріс на 30%.

Експерти вважають, що економічна потужність Китаю і далі зростатиме, тому політичний вплив цієї країни у світі посилиться і вона складатиме реальну конкуренцію США у світовій політиці.

14 вересня 2008 року, 4.00 за часом Східного узбережжя США.

Один із найбільших банків США та всього світу Lehman Brothers оголосив про те, що не може самостійно обслуговувати свої борги. Із цього часу почалася найбільша економічна криза за останні 50 років, яку називають Великою рецесією.

Того ж дня найбільша у світі аналітично-інвестиційна компанія Merrill Lynch через велику заборгованість продала всі свої активи конкуренту Bank of America. За один день акції на американських фондових ринках впали на 700–800 пунктів. Тільки через два роки індекс Dow Jones досяг позначки в 11 тисяч пунктів, яка була 13 вересня 2008 року.

Економічна криза зробила світову політику більш закритою. Уряди почали дбати лише про захист своїх інтересів, це відобразилося у зниженні обсягів гуманітарної та миротворчої допомоги по всьому світу. Крім того, розвинені країни почали економічно ворогувати за просування своїх товарів на нові ринки збуту.

11 червня 2009 року, 9.30 за часом Праги.

Голова ВООЗ Маргарет Чен заявила, що інфекція свинячого грипу набула пандемічних масштабів та може загрожувати людству.

До цього Азією прокотилися епідемії атипової пневмонії та пташиного грипу. За даними ВООЗ, країни вперше почали розглядати бактеріологічні та вірусні загрози не як наслідок війни, а як інфекцію, що розповсюджуватиметься самостійно та призводитиме до численних людських жертв. За даними European Centre for Disease Control за 2008–2009 роки, через інфекційні захворювання померло близько 200–300 тисяч осіб. Проте відсоток померлих від мутованих штамів грипу постійно збільшується, і за десять наступних років він може зрости втричі.

4 листопада 2009 року, 14.00 за часом Східного узбережжя США.

Барака Обаму офіційно проголошено першим чорношкірим президентом США.

Найвища точка політкоректності в Америці за всі десять років. Вперше афроамериканець – на найвищій посаді найпотужнішої держави. Його підтримало понад 67% виборців, що стало свідченням високої довіри американців. Причому на нього покладали надії як на молодого реформатора. На кінець 2010 року багато із цих сподівань так і не виправдалися, і Обама ризикує стати найбільшим розчаруванням наступного десятиліття.

Сейчас вы просматриваете новость «Багатополярність перемогла». Другие новости политики читайте в разделе «Политика». Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter. Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter
Новости партнеров

Последние новости

Продолжая просматривать glavred.info, вы подтверждаете, что ознакомились с Правилами пользования сайтом, и соглашаетесь c Политикой конфиденциальности
Принять