З Путіним Україні буде складніше, ніж із Мєдвєдєвим – експерти

Політологи не сумніваються в тому, що президентом Росії в 2012 році стане Володимир Путін, та прогнозують більш жорсткі та проблематичні відносини Москви та Києва.

На з’їзді партії "Єдина Росії", який відбувся 24 вересня, стало відомо, що кандидатом від партії влади на президентських виборах в Росії в березні наступного року стане Володимир Путін. Нинішній президент російської Федерації Дмитро Мєдвєдєв заявив про свою готовність перейти на роботу в уряд. Такі плани "Єдиної Росії" ні для кого не стали несподіванкою.

Українські політологи поділилися з "Главредом" оцінками шансів Володимира Путіна на перемогу в президентських виборах та розповіли, які зміни в українсько-російських відносинах можуть відбутися наступного року.

{1-}

Михайло Пашков, директор міжнародних програм Центру Разумкова:

Нещодавній з’їзд партії "Єдина Росія" став очікуваним сюрпризом. Політологи прогнозували подібну ситуацію. Рішення про те, що Володимир Путін висуватиме свою кандидатуру на президентських виборах, є закономірним підсумком. Президентство Путіна цілком прогнозоване і є реальною перспективою.

Не думаю, що відбудуться принципові зміни в українсько-російських відносинах та політиці Росії щодо України. Політика Москви вибудовуватиметься у тому ж форматі, що й зараз, буде жорсткою та наступальною. Навряд чи зникни з порядку денного тема Митного союзу. Росія і надалі здійснюватиме політико-економічний тиск на Україну. Тому є підстави в перспективі очікувати складний українсько-російський діалог. У нас чимало проблемних моментів у різних сферах співпраці – від енергетичної сфери до про проблем із кордонами. Тож на країни чекає не "медовий місяць" у взаємовідносинах, а складний, проблемний і доволі жорсткий діалог.

У цьому контексті Україна повинна чітко відстоювати власні інтереси та йти на компроміси тільки в тих випадках, коли це відповідає національним інтересам країни. 

У період каденції Мєдвєдєва Путін був активно задіяний у російсько-українських відносинах і брав участь у вирішенні різноманітних проблем як голова уряду. Зрозуміло, його роль в якості президента суттєво збільшиться, і він проводитиме більш жорсткий курс щодо України – реально й прогнозовано.  

{2-}

Олексій Гарань,науковий директор Школи політичної аналітики Національного університету "Києво-Могилянська академія", професор політології:

Жодних сумнівів у тому, що Путін буде наступним президентом, немає. Прийняте рішення показало, хто реально контролює владу в Кремлі, і що всі сподівання на лібералізм Мєдвєдєва виявилися невиправданими. А такі сподівання були і у Заходу, і у ліберальної частини російської інтелігенції. Те, що відбулося, показало сутність системи, яка була створена за часів Путіна. Отже, навіть внутрішньої відкритої конкуренції еліт та певної змагальності під час виборів у РФ ми не побачимо. Це дуже сумно.

Щойно отримав лист російського колеги, процитую його, не називаючи прізвища: "Мы все пребываем в шоке от наглости, тупости, советскости наших властей. Такие вот у нас парадоксы постсоветского развития. Все, конечно, ожидали этого, но когда случилось – стало уж совсем невыносимо".

Якщо говорити про те, що це означатиме для України. Думаю, що курс Росії буде жорстким. Ми хотіли б бачити більш ліберальні підходи в Кремлі, але насправді цього немає. І якщо стосовно Заходу ми бачили певну відмінність у позиціях Мєдвєдєва і Путіна (все-таки Мєдвєдєв трохи інший соціальний продукт), то стосовно України, мені здається, принципової відмінності не було, і Мєдвєдєв продовжував достатньо традиційну лінію Кремля. Можливо, це плюс для України тільки в тому, що жодних ілюзій не має бути. Росія продовжуватиме той самий курс, і єдине, що нас може врятувати, це побудова адекватної стратегії і покладання тільки на себе, тобто потрібні зміни всередині країни, зокрема, зменшення енергетичної залежності від Росії і європейська інтеграція як баланс.

{3-}

Григорій Перепелиця,експерт з міжнародних питань, доктор політичних наук:

Російське телебачення не випадково детально транслювало з’їзд партії "Єдина Росія" і висунення Володимира Путіна як кандидата на посаду президента Російської Федерації. Фактично це означало, що Володимир Володимирович вже став президентом Росії 2012 року.

Президентські вибори в Росії – юридична формальність. Виборчого процесу в Росії не існує відтоді, як до влади прийшов Путін, оскільки він встановив класичний авторитарний режим в країні.

Ці вибори будуть абсолютно успішними для Путіна, оскільки специфіка російського суспільства полягає в тому, що воно потребує царя. Немає значення в якій формі – у формі монархії чи президента РФ. Російське суспільство моментально побудоване навколо інституту царя. Відтак якщо в Кремлі вибрали царя, то народ майже одностайно його підтримає. Тому можна вважати, що вибори президента в Росії вже завершилися, і у 2012 році президентом стане саме Путін.

Путін проводитиме більш жорстку політику по відношенню до України, ніж Мєдвєдєв. Хоча останній не мав самостійної зовнішньої політики – це була ретрансляція уявлень і позицій Путіна. Мєдвєдєв грав "доброго слідчого", а політика розроблялася Путіним і його командою. Мєдвєдєв був тимчасовою фігурою, потрібно для дотримання положень Конституції: за положеннями російської Конституції президент може мати тільки дві каденції поспіль. Відтак Мєдвєдєв відпрацював це положення і у 2012 році передасть повноваження Путіну.

Володимир Путін є реформатором у плані реставрації Росії як імперії. У цьому контексті ключове значення для нього матиме Україна, адже без неї імперія в класичному розумінні не можлива. Тож вістря зовнішньої політики Росії буде спрямоване на повернення України в лоно Російської держави. У будь-який спосіб: буде можливість робити це м’яко – робитимуть, не буде – задіють економічний тиск.

Відтак українська влада має готуватися до жорсткої конфронтаційної політики. А до такої політики пресингу з боку Росії ні українська влада, ні суспільство поки що не готові.

Компроміси з Росією щодо ключових політичних питань неможливі, тому що їх ціна – здача української державності. Результатом компромісу з Росією може бути тільки капітуляція України.

Тому Україна повинна протиставити такій політиці Росії адекватну симетричну стратегію. Її перша особливість – інтеграція в європейські структури, яка дасть Україні змогу досягти певного балансу сил у відношеннях із Росією і вибудовувати більш-менш рівноправні стосунки. В умовах колосальної переваги Росії рівноправні стосунки з нею неможливі апріорі. Наївно вважати, що знявши політичні питання чи змінивши владу, Україна зможе побудувати дружні братерські стосунки з Москвою. Вони можуть бути більш-менш рівноправними тільки тоді, коли ми матимемо паритет у балансі сил з Росією, а він можливий тільки за умови інтеграції в НАТО або Європейський Союз.

Друга особливість симетричної стратегії – зменшення вразливості від Росії. Чим менш вразливою буде Україна, тим більше у неї буде шансів на те, що Росія справді рахуватися з неї, як із незалежною державою, а не як із тимчасово втраченою територією. На жаль, сьогодні Кремль дивиться на Україну саме так.

{4-}

Володимир Корнілов,директор української філії Інституту країн СНД:

Навряд чи зараз хтось сумнівається в перемозі Володимира Путіна на президентських виборах у Росії. Авторитет Путіна в країні безперечний. За рейтингом немає нікого, хто міг би чисто теоретично наблизитися до Путіна.

Якщо партія-лідер одностайно вирішила, що Путін представлятиме її як кандидат у президенти, і з цим погодився нинішній президент Росії, то немає жодних сумнівів у тому, хто стане наступним президентом Російської Федерації.

Які зміни відбудуть в українсько-російських відносинах? У цих оцінках я також не буду оригінальним. Загальновідомо, що всі рішення щодо зовнішньої політики Росії протягом років президентства Мєдвєдєва приймалися не без участі та впливу Володимира Путіна. Саме він очолював Кабінет міністрів, і саме йому підпорядковувалося Міністерство закордонних справ Російської Федерації. Він суттєво впливав на визначення зовнішньополітичної лінії взагалі, а особливо – на визначення зовнішньоекономічної політики Росії.

Відповідно якщо президентом стане Володимир Путін, а прем’єр-міністром Дмитро Мєдвєдєв, то вони ж і визначатимуть зовнішню політику за рік чи два. Тому суттєвих змін у відносинах між Росією та Україною, між Росією та іншими державами-сусідами не відбудеться.

фото: huffingtonpost.com , Главред

Сейчас вы просматриваете новость «З Путіним Україні буде складніше, ніж із Мєдвєдєвим – експерти». Другие новости политики читайте в разделе «Политика». Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter. Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Подписывайтесь на наш канал в Telegram
Новости партнеров

Последние новости

Продолжая просматривать glavred.info, вы подтверждаете, что ознакомились с Правилами пользования сайтом, и соглашаетесь c Политикой конфиденциальности
Принять