Вирок Тимошенко не став несподіванкою – політологи

11 октября 2011, 14:52 обновлено 3 августа 2018, 00:46
Тимошенко робитиме все, щоб добитися спростування своєї вини в судовому порядку, вважають експерти.

Екс-прем’єр-міністра Юлію Тимошенко засуджено до семи років ув’язнення за перевищення повноважень при підписанні контракту з російським "Газпромом" у 2009 році. Відповідний вирок оголосив суддя Печерського суду Родіон Кірєєв. Крім того, Юлія Тимошенко позбавлена права обіймати посади у владі протягом трьох років і відшкодувати збитки НАК "Нафтогазу" в розмірі 1,516 мільярдів гривень.

Юлія Тимошенко після оголошення вироку заявила, що в Україну повертається 1937 рік. Крім того, вона повідомила про свій намір оскаржити вирок у Європейському суді з прав людини. Адвокати екс-прем’єра вважають рішення суду незаконним і сподіваються на його подальше скасування.

ВСЕ О ПРИГОВОРЕ ТИМОШЕНКО ЧИТАЙТЕ ЗДЕСЬ

видео дня

Експерти прокоментували "Главреду" вирок суду, розповіли, які він може мати наслідки всередині країни, а також якої реакції на дане рішення слід очікувати з боку Росії та європейської спільноти.

{1-}

Сергій Таран,директор Міжнародного інституту демократій, глава правління Центру соціологічних та політологічних досліджень "Соціовимір":

Вирок ні для кого не став несподіванкою, тому що всім відома ціна українського правосуддя. Всі розуміли, що це буде політичний вирок. Тому жодних суттєвих змін у думці щодо даної ситуації після оголошення вироку не буде.

Єдине, що може статися в наслідок цього – поступова консолідація опозиції навколо прізвища Тимошенко. Саме вона сьогодні є центральною фігурою, навіть перебуваючи за ґратами. Вирок може бути змінений через декриміналізації статті і через рішення Апеляційного суду.

Для України цей вирок означатиме насамперед міжнародну ізоляцію української політичної еліти, а згодом і труднощі певних олігархів, наближених до влади, провадити свій бізнес на Заході.

Реакція Росії буде стримана. Хоча вона весь час порушуватиме питання про те, що газові угоди є чесними і перегляду не підлягають.

{2-}

Олексій Голобуцький,заступник директора Агентства моделювання ситуацій:

Внутрішня реакція на вирок Тимошенко відома наперед. Зараз буде вноситися поправка в закон, і відбуватимуться спроби декриміналізації. Суд виконав все, що пропонував прокурор, і виніс відповідний вирок.

Росія тепер гратиме з цією темою. Вона навіть пом’якшила свою позицію щодо України. Але це, напевно, буде на користь противників домовленостей із Україною. Тобто зараз почне тиснути і Європа, і Росія.

Для України цей вирок є продовженням політичних процесів. Посадка Тимошенко є однією серйозною проблемою для влади, непосадка – іншою проблемою. Тож зараз все тільки починається. Цей вирок був очікуваний, тож тепер слід дивитися, яку стратегію подальших дій обере влада, яку – опозиція. Здатність опозиції певним чином реагувати на такі кроки покаже, чи спроможна вона хоч на щось.

{3-}

Ігор Жданов,президент Аналітичного центру "Відкрита політика":

Ми отримали серйозні негативні наслідки, насамперед з точки зору стану демократії в Україні. Стало зрозуміло, що політичні опоненти нинішнього режиму легко можуть опинитися у в’язниці саме через власні політичні погляди і переконання. Прийняття судом рішення щодо засудження Тимошенко яскраво свідчить про те, що людина, обіймаючи політичну посаду, приймала політичне рішення, а її засудили з точки зору кримінального законодавства.

Тож перше питання – питання демократії. Вирок Тимошенко ще раз засвідчив, що у справі "Янукович vs демократія в Україні" виграв Янукович, і програла демократія.

Вирок суду і дії влади більше стимулюватимуть опозицію до об’єднання. Думаю, найближчим часом відбудеться засідання Комітету опору диктатурі, де прийматимуться відповідні рішення. Чим більше давитиме влада на опозицію, тим більше опозиція стимулюватиметься до об’єднання і радикальних дій. Не виключено, що це спонукатиме опозицію піти єдиним об’єднаним списком на вибори 2012 року.

Більша частина суспільства, за результатами соціології, не сприймає цей вирок суду. Різні дослідження, в тому числі Центру Разумкова, свідчать про те, що більшість наших громадян вважають такі дії політичними репресіями. Це, як наслідок, зменшить довіру до влади (до Президента та Партії регіонів) і судової системи. Кожен громадянин відсьогодні примірятиме на себе вирок суду: якщо з Тимошенко так вчинили, то що буде зі мною, простою людиною.

Даним рішенням суду Президент Віктор Янукович загнав себе у пастку. З одного боку вирок не сприйматиме Росія, оскільки він дозволяє поставити під сумнів газовий договір України та Росії. Українські переговірники на перемовинах отримають ще один аргумент і наполягатимуть на розірванні договору на підставі вироку суду. З іншого боку під сумнів будуть поставлені європейські перспективи України, виникнуть проблеми з укладенням Договору про асоціацію, навіть якщо він буде парафований, то із ратифікацією буде складніше. Не виключено, що в цьому контексті влада піде на наступний сценарій: найближчим часом буде декриміналізована стаття Кримінального кодексу, за якою засуджена Тимошенко, і Юлія Володимирівна вийде на волю. Але я впевнений, що Тимошенко робитиме все, щоб добитися в судовому порядку спростування своєї вини.

фото: Влад Мусієнко, Главред

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.
Реклама

Последние новости

Реклама
Реклама
Реклама
Мы используем cookies
Принять