Чим завершаться "газові переговори" Януковича і Мєдвєдєва – оцінки експертів

Компромісу в російсько-українських переговорах щодо перегляду газових угод неможливо досягнути, доки перемовини ведуться у політичній площині, наголошують експерти.

Переговори президентів України та Росії Віктора Януковича та Дмитра Мєдвєдєва, які відбудуться 18 жовтня в Донецьку під час Другого українсько-російського міжрегіонального економічного форуму, стануть вирішальними у газовому питанні. Про це заявив прем’єр-міністр України Микола Азаров. За словами прем’єра, Київ розраховує досягти компромісу з Москвою щодо перегляду газових контрактів до кінця жовтня. Крім того, Азаров запевнив, що це не пов’язано зі справою Юлії Тимошенко. "Для нас це питання надзвичайної важливості. Ми його ні з чим не пов’язуємо. Є переконання, що в найближчі пару тижнів ми ці переговори завершимо", – наголосив Микола Азаров.

Експерти розповіли "Главреду", чого варто очікувати від зустрічі президентів, і як вирок у справі Юлії Тимошенко вплине на переговори щодо газу.

{1-}

Богдан Соколовський,колишній уповноважений Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки:

Ми мали чимало очікувань щодо перегляду умов співпраці країн в енергетичній сфері та перегляду українсько-російських газових контрактів. На жаль, результату немає, хоча українська сторона діє доволі послідовно, принаймні публічно. Водночас послідовною є і російська сторона у своєму небажанні переглядати угоди.

Що стосується можливого компромісу – не хотілося б, щоб він став чимось на кшталт Харківських угод. Більше того, не віриться, що нинішній уряд свідомо може піти на компроміс, який шкодитиме Україні. Адже, навчений досвідом, він зрозумів, що значними поступками результату не досягнеш. Є підстави побоюватися невигідних умов: ми маємо справу з надзвичайно грамотним і кваліфікованим партнером, а такого партнера завжди потрібно щонайменше остерігатися.

Вирок у справі Тимошенко не вплине на позицію Росії у переговорах, оскільки це наша внутрішня справа. Проте певне роздратування у росіян може бути, тому що вердикт Печерського суду кидає тінь на контракти, а відповідно і на Росію, як на підписанта.

Особисто я не вірю, що протягом двох тижнів Україна зможе домогтися вигідних для себе газових угод. Не для того росіяни у 2009 році "через коліно" підписували ці контракти, аби без здачі національних інтересів зі сторони України їх переглядати. Це – політика, яку вони не приховують. Ми припустили помилку ще на початку 90-х років, коли суто економічну категорію газу зробили політичною картою, якою почали займатися президенти, глави урядів, тобто держава. Насправді це комерційні питання, якими повинні займатися виключно комерсанти та економісти, а не держава.

{2-}

Володимир Омельченко,провідний експерт енергетичних програм Центру Разумкова:

Неможливо досягнути балансу інтересів між Україною і Росією щодо газового питання, якщо перемовини ведуться у політичній площині. Оскільки Росія чітко сформулювала свої вимоги щодо перегляду контрактів: вступ України до Митного союзу або фактичне поглинання НАК "Нафтогазу" "Газпромом". Ці умови для нашої країни є абсолютно неприйнятними з точки зору економічної безпеки. Можуть бути й інші варіанти, наприклад, створення певної структури-посередника з продажу природного газу між російським "Газпромом" і українськими бізнес-структурами, яка реалізовуватиме газ на найбільш ліквідному ринку, ринку промислових споживачів, витіснивши звідти НАК "Нафтогаз України". Але це також створить великі ризики більшої залежності від "Газпрому".

Тож досвід свідчить, що Україна не в змозі досягнути балансу інтересів у переговорах із Росією з газових питань, якщо ці переговори ведуться у політичній площині. Домогтися паритету і вигідного перегляду контрактів можна тільки в правовій площині, зокрема, звертаючись до Стокгольмського арбітражного суду, як це передбачено контрактами. Цей шлях – найбільш цивілізований та прийнятний для України, оскільки не потребує серйозних політичних поступок в обмін на дешевший газ. Знижку на газ у процесі політичних перемовин можна отримати лише в одному випадку: якщо Україна піде на серйозні політичні поступки, які будуть значно менш вигідними, ніж ті поступки і знижки, які отримає Україна на короткий термін.

Вирок у справі Тимошенко жодним чином не вплине на позицію російської сторони в переговорах. Проте рішення суду вже викликало певне роздратування Росії, в результаті чого її позиція стане ще більш жорсткою і залишатиметься незмінною. Якщо український уряд думав, що таким чином можна вплинути на російську позицію, то він дуже помилявся.

{3-}

Геннадій Рябцев,заступник директора науково-технічного центру "Психея":

Думаю, президенти досягнуть компромісного рішення. Нещодавно прес-секретар російського президента заявила, що в російсько-українських переговорах щодо газового питання є великий прогрес, питання нарешті зрушили з мертвої точки. Проте як саме вирішуватимуть проблему, складно прогнозувати. Адже було чимало різних пропозицій стосовно врегулювання газового питання: взаємне зниження тарифів на газ та його транспортування, перегляд обсягів транспортування, дозвіл на різноманітні операції з газом на українському ринку. Тож є широкий спектр рішень, і яке саме буде обрано, сказати важко. Можливо, сценарій дій та умови співпраці розроблять безпосередньо під час перемовин Януковича і Мєдвєдєва. Але слід зважати на те, що зустріч президентів не дасть остаточного рішення: воно буде виключно політичним і не стосуватиметься суб’єктів господарювання – "Газпрому" та "Нафтогазу". Тобто після зустрічі глав держав між собою ще мають домовитися компанії.

Вирок у справі Тимошенко ніяк не вплине на переговорний процес щодо ціни на газ. Адже всі розуміють, що рішення Печерського суду – не остаточне. Ще є апеляційні суди і Європейський суд з прав людини.

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Подписывайтесь на наш канал в Telegram
Новости партнеров

Последние новости

Продолжая просматривать glavred.info, вы подтверждаете, что ознакомились с Правилами пользования сайтом, и соглашаетесь c Политикой конфиденциальности
Принять