Чим більше зон вільної торгівлі, тим краще для України – експерти

Створення зони вільної торгівлі в рамках СНД є позитивним кроком, вважають експерти.

Країни СНД домовилися про створення зони вільно торгівлі. Відповідна угода підписана 18 жовтня у Санкт-Петербурзі головами урядів вісьмох країн: України, Росії, Білорусії, Казахстану, Киргизії, Вірменії, Молдови і Таджикистану. Документ набуде чинності в січні 2012 року. "Несподівано для самих себе в результаті тривалих, гострих, але все-таки конструктивних переговорів ми прийшли до вирішення головного питання, заради якого сьогодні зібралися", – заявив прем’єр-міністр Російської Федерації Володимир Путін. Голова українського уряду Микола Азаров назвав підписання даної угоди історичним і наголосив, що підписання угод про створення зони вільної торгівлі в рамках СНД та з Європейський Союзом є пунктами одного плану відкриття для України зовнішніх ринків для стабільного економічного розвитку.

Експерти прокоментували "Главреду" підписання Україною угоди про зону вільної торгівлі в рамках СНД, а також запевнили, що вона жодним чином не вплине на процес створення ЗВТ з Європейським Союзом.

{1-}

Сергій Толстов,директор Інституту політичного аналізу та міжнародних досліджень:

Дана угода унеможливлює економічну війну та політику жорстких утисків, якими погрожував Путін. Свого часу він казав, що після підписання угоди про вільну торгівлю з Європейським Союзом українські товари хлинуть на ринки країн Митного союзу, що призведе до напруження і змусить вводити запобіжні бар’єри – загороджувальні мита. Завдяки підписаній угоді цього вдасться уникнути.

Сьогодні існують різні митні обмеження для продукції, яка експортується до Росії. Причому мито коливається від безмитного завезення за певними квотами до майже 35-40%. Подивимося, як угода регулюватиме дані питання. Вона може зняти основні суперечливі моменти, про які говорили українські виробники, наприклад, щодо спеціалізованої продукції металургійного виробництва.

Крім того, якщо ЗВТ пошириться на продукцію сільського господарства та легкої промисловості, то це стане відчутним позитивним кроком. Слід також зважати, як регулюватимуться статті українського експорту, які підлягали жорсткому квотуванню – цукор, спирт, карамель, деякі види хімічної продукції, тобто продукція, експорт якої обмежувався, або щодо яких була загроза застосування загороджувального мита з боку Митного союзу. Якби не була створена ця зона вільної торгівлі, український експорт підлягав би суттєвим обмеженням, адже середній рівень митних тарифів у Митному союзі 9,5%, а по деяких товарах – до 20-30%.

Тож підписання даної угоди дає можливість уникнути чергової економічної війни. Українські виробники менше нервуватимуть через можливе закриття ринку Росії та країн СНД. Адже загроза того, що Путін виконає свої обіцянки і закриє російський ринок для України, була.

Крім того, підписання угоди про зону вільної торгівлі в рамках СНД жодним чином не вплине на відносини України з ЄС. Не варто забувати, що Україна в контексті створення ЗВТ в документах Європейської Ради стоїть поряд із Індією, проте ніхто не називає угоду про ЗВТ між Європейським Союзом та цією країною "європейською перспективною Індії". Україна, крім ЄС, веде переговори про зону вільної торгівлі з Канадою та Ізраїлем – на них теж жодним чином не вплине вчора підписаний документ.

Отже, підписання угоди про зону вільної торгівлі в рамках СНД є безумовним позитивом. Було б добре, якби вона не погіршила умови торгівлі з Росією і не зробила їх більш складними, ніж нинішні.

{2-}

Олександр Палій,політичний аналітик, експерт із міжнародних питань:

Особливого значення угода про зону вільної торгівлі з країнами СНД не матиме, тому що з ЗВТ виключені товарні групи, які формують основний товарообіг між Росією та Україною, між Україною та іншими державами СНД. Наприклад, із зони вільної торгівлі з Росією виключені газ і нафта. В угоді 1994 року подібного виключення не було. Інше виключення – метали: Росія захищає свій ринок від більш конкурентоспроможної продукції української металургійної промисловості і, таким чином, прибирає Україну як конкурента для себе. Наступне виключення – цукор: український цукор є більш конкурентоспроможним, ніж російський. Росія зберегла мито на ці товари.

У вільній торгівлі між Росією та Україною залишаються ті товари, які Росія не в змозі замінити своїми аналогами, наприклад, продукція машинобудування. Тим більше, в цьому випадку рішення приймають державні корпорації, і жодної конкуренції в цій сфері не існує.

Тож підписання даної угоди – символічний крок. Переконаний, що він не заважатиме створенню зони вільної торгівлі з Європейським Союзом. Проте угода створюватиме зону вільної торгівлі для російських товарів на території України, за винятком енергоносіїв, а не для українських товарів на території Росії. Якщо Україна і матиме певні вигоди від цієї угоди, то вони будуть дуже периферійні і не стосуватимуться тих груп товарів, які становлять основу нашого експорту.

Наш товарообіг із країнами СНД стрімко зростає, але, на жаль для України, він зростає за рахунок підняття цін на енергоносії. Тобто кооперації фундаментального характеру досі не існує, але винна у цьому не Україна, а Росія, яка зацікавлена в доведенні до банкрутства українських підприємств і купівлі їх за безцінь. Крім того, Росія намагається знайти заміну українським товарам на своїй території. За Януковича не розпочалося принципової співпраці в жодній галузі – ані в авіації, ані приладобудуванні, ані в машинобудуванні. І угода про зону вільної торгівлі навряд чи щось додасть. Угода матиме невеликий позитивний ефект для периферійних за значенням товарних груп, але оскільки ключові для нас товари – енергоносії, метали, цукор – вилучені, то нічого принципово важливого для України в даній угоді немає.

{3-}

Олександра Бетлій,провідний дослідник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій:

До підписання даної угоди зона вільної торгівлі існувала між Україною та кожною окремою країною СНД: була окрема ЗВТ із Росією, Білорусією, Казахстаном і т.д. Тепер створюється одна спільна зона вільної торгівлі. Безумовно позитивним є те, що таку угоду підписали. Але слід брати до уваги й винятки, які залишилися: у кожній ЗВТ по окремих групах товарів залишалися мита, наприклад, з Росією – енергетика. Цей виняток, напевно, залишиться і в зоні вільної торгівлі в рамках країн СНД.

Загалом крок до підписання угоди про зону вільної торгівлі в рамках СНД можна вітати. Він жодним чином не суперечить створенню ЗВТ з Європейським Союзом. Якщо ми створимо такі зони з країнами СНД та ЄС, це буде величезний плюс для української торгівлі, оскільки означатиме пожвавлення торгівлі. Раніше існувала суперечка з цього приводу: навіть експерти не усвідомлювали, що одна ЗВТ не суперечить іншій. Вступ до Митного союзу суперечив би, а ЗВТ в рамках СНД – ні. Так, наприклад, у Чилі 150 зон вільної торгівлі з різними країнами, і країна від цього тільки виграє. Тож чим більше зон вільної торгівлі буде в Україні, тим краще для наших підприємств і споживачів.

фото: kmu.gov.ua, Главред

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter
Подписывайтесь на наш канал в Telegram
Новости партнеров

Все новости

Продолжая просматривать glavred.info, вы подтверждаете, что ознакомились с Правилами пользования сайтом, и соглашаетесь c Политикой конфиденциальности
Принять