Акції протесту не призведуть до змін у владі – експерти

Учасникам нинішніх акцій протесту не вдасться домогтися переобрання Верховної Ради чи президента, вважають політологи.

Під Верховною Радою триває акція протесту. Серед мітингувальників – чорнобильці, афганці, підприємці та представники громадських організацій. Відповідні акціївідбуваються в усіх регіонах України. Головною вимогою учасників акцій протесту є припинення дії Верховної Ради VI скликання.

Експерти розповіли "Главреду", чи переростуть нинішні акції протестів у більш масштабні бунти та які наслідків слід очікувати. Крім того, політологи прокоментували заяву Віктора Януковича про те, що опоненти влади готують збройні напади на органи державного управління.

{1-}

Максим Розумний,доктор політичних наук, завідуючий відділом етнополітики та внутрішньополітичної безпеки Національного інституту стратегічних досліджень:

Щодо збройних нападів і глобальної дестабілізації ситуації в країні слід зазначити, що наявні певні тривожні симптоми. Наприклад, доволі частими стали захоплення державних адміністративних будівель, міських рад, приміщень Пенсійного фонду. Раніше подібні ситуації навіть важко було собі уявити. Зараз же вони стають якщо не нормою, то звичайним явищем. Тому виключати такий сценарій розвитку подій не можна. Проте поки що зарано говорити про серйозну дестабілізацію в масштабах всієї країни. Наша правоохоронна система значно переважає за своїм потенціалом групи, які можуть вдаватися до таких заходів.

Щодо інших сценаріїв розвитку подій. Політична інтрига передусім полягає у можливості проведення дострокових парламентських виборів. Такий сценарій не можна виключати, оскільки певні політичні суб’єкти зацікавлені у ньому. Причому це стосується не тільки опозиції, але й окремих владних груп.

Але найбільш імовірним я вважаю рутинний сценарій, коли певні соціальні групи в умовах скорочення державних витрат відвойовуватимуть власні привілеї і джерела доходів, а інші – виявляться недостатньо мобілізованими, аби це зробити.

Я не готовий категорично ані підтвердити, ані спростувати заяву Януковича про те, що на владу готують збройний напад. Президент і Адміністрація президента взаємодіють з іншими, значно більшими джерелами інформації, оперативними зведеннями правоохоронних органів тощо, тому їм краще знати, чи відбувалося насправді розкрадання зброї. Але оцінюючи ситуацію в Україні загалом, у мене не виникає відчуття, що в країні готується збройне повстання чи захоплення влади.

 

{2-}

Віктор Чумак,директор Українського інституту публічної політики:

Заява Януковича про можливість збройного нападу – це його фобії. І це питання до його радників або представників правоохоронних органів.

Нинішні акції протесту не призведуть до суттєвих змін у владі. Переобрання Верховної Ради, яке вимагається зараз, є неможливим. Для цього потрібні відповідні конституційні процедури. Вимагати зміни президента також немає сенсу, оскільки зробити це законним шляхом це сьогодні неможливо.

Подібні акції відбуватимуться і надалі. Останні соціологічні дані свідчать, що 80% українців відчувають протестні настрої. Тож протестуватимуть афганці, чорнобильці, люди, не задоволені зовнішньополітичним курсом чи соціальною політикою. Причини для акцій будуть різними, але протести навряд чи будуть ефективними. Акції, які зможуть мати ефективне закінчення, почнуться в 2012 році перед парламентськими виборами.

Наприклад, сьогодні має розглядатися закон про вибори. Якщо його ухвалять у тому вигляді, в якому пропонує Партія регіонів, то він унеможливить ротацію політичних еліт. Якби увага була сконцентрована на цьому, акції були б набагато ефективнішими.

Масові безлади провокує влада, а точніше провокаційна поведінка міліції: така велика кількість правоохоронців під час невеликих громадських акцій може призвести до вибуху. І якщо такий вибух відбудеться, то події розвиватимуться за некерованим сценарієм. Всі людські активності, які відбуваються сьогодні, не сконцентровані на одній меті, тому не зможуть призвести до суттєвих суспільних змін.

{3-}

Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента":

Версія про підготовку збройного нападу, яку озвучив Президент, формується спецслужбами та правоохоронними органами. Вона відображає реальну ситуацію – зростання соціально-політичної напруги. Думаю, цю версію озвучили спеціально перед сьогоднішньою акцією протесту про всяк випадок.

Найбільш просте пояснення наступне. Як правило, у багатьох країнах світу подібні версії озвучують главі держави, щоб продемонструвати власне значення для керівництва країни, для влади. Особливо це характерно для авторитарних режимів. Спецслужби таким чином демонструють свою ключову роль, здатність зберігати безпеку керівників держави і тримати ситуацію під контролем. Таким шляхом можна здобути фінансування своїх структур.

Отже, поки що відбувається гра на фобіях, спроби підсилення свого статусу і відмивання грошей.

Те, що на акцію протесту вдалося зібрати декілька тисяч людей, є успіхом, тому що насправді протестний настрій більшості українців має соціально-економічну мотивацію. Більшість готові протестувати, тільки коли виникає безпосередня загроза їх інтересам і соціальним правам. Про це свідчить приклад афганців і чорнобильців. Але більшість українців не готові вийти на вулицю заради політичних гасел чи цілей. Тим більше, якщо акцію протесту збирають невідомі люди, які не мають достатньо суспільної репутації.

Поки що я не очікую революції. Масштаби українських протестів у порівнянні з грецькими, іспанськими чи італійськими на порядок менші. Проте у суспільстві є велике очікування революції. Про це точаться розмови, зростає напруга, але в Україні ще далеко не революційна ситуація.

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter
Подписывайтесь на наш канал в Telegram
Новости партнеров

Все новости

Продолжая просматривать glavred.info, вы подтверждаете, что ознакомились с Правилами пользования сайтом, и соглашаетесь c Политикой конфиденциальности
Принять