Самміт G20 в Каннах: проблеми Європи стають загальносвітовими

Цього року лідери країн Великої Двадцятки зосередилися на тому, як врятувати Грецію від дефолту, аби це не призвело до нової глобальної кризи.

Зустріч голів найбільших країн світу в французькому місті Канни показала, що тенденція до відбудови світової економіки після кризи опинилася під загрозою. Більшість лідерів Європейського Союзу поки занепокоєні лише ситуацією в Греції. Ця країна перебуває в стані перманентної кризи і не може прийняти потрібні обмеження державних витрат вже 2 роки. Зараз ситуація лише погіршується тим, що політична боротьба в Афінах поставила на межу виживання уряд Георгіуса Папандреу. На думку більшості політичних аналітиків, відставка цього кабінету міністрів сама не є фатальною для країни, проте нові вибори парламенту, які потребують підготовки тривалістю в 3 місяці та більше 30 млрд. євро, можуть знищити економіку країни.

З іншого боку, сама Європа не може зрозуміти, що саме вона має робити з Грецією. Уперше за 2 роки постійної кризи саме в Канах лідери Європейського Союзу заговорили про те, що Греція може бути виключена з єврозони і спільного союзу. Відкрито такі гасла поки не висловлюються, проте представники делегації Німеччині на самміті говорили про це в кулуарах, за даними Reuters. Крім того, міністерство фінансів Греції не стало коментувати неофіційну інформацію про те, що воно друкує національну валюту своєї країни – драхму.

Зараз в ЄС точаться жваві дискусії про те, чи треба давати Афінам ще грошей, і чи будуть інші країни союзу просити допомоги для себе в найближчі роки. Адже зараз Італія заявила, що її фінансова система може виявитися не такою міцною, як заявляв раніше лідер країни Сильвіо Берлусконі. Тепер Рим, за прогозами експертців Центру Брукінгса, вже до кінця року може попросити фінансової допомоги в Брюсселю. Якщо це станеться, то в стабілізаційного фонду ЄС можуть виникнути великі проблеми. Адже тоді тих $559 млрд., які виділялися для допомоги проблемним країнам, може не вистачити. Хоча на переговорах у Франції італійській лідер виглядав досить упевнено і заявив, що його країна не потребує додаткового зовнішнього фінансування.

Самміт в Каннах став демонстрацією того, що проблеми в Європі поступово стають головними для світової економіки, і той, хто зможе вирішити цю кризу суверенних боргів, збільшить свій вплив на світові фінансові потоки в майбутньому.

Головне питання      

Цього разу, на відміну від попередньої зустрічі Великої Двадцятки рік тому в Сеулі, президенти та голови урядів одразу перейшли до головного питання. Воно полягало в тому, чи перебуває відбудова світової економіки під загрозою. Якщо в листопаді 2010 року мова йшла здебільшого про валютне протистояння між кількома великими країнами, то зараз світові лідери одразу взялися вирішувати два питання: чи може криза з боргами єврпейських країн вплинути на відновлення економіки усього світу, і як саме треба вирішити цю проблему, яка тягнеться вже 2 роки.

За доповіддю Центру Брукінгса та Ради з Міжнародних Відносин, зараз ситуація на світових ринках залишається досить непевною. Адже економічне відновлення США затримується через політичне протистояння між партіями всередині країни. Крім того, на думку економічного експерта Коліна Бредфорда, зараз економічні перетворення кабінету Барака Обами майже вичерпалися. Останнім був проект законів про реформування державного бюджету, проте він затримується через протиріччя в Конгрессі. З іншого боку, безробіття продовжує зростати, і тому показники економічного розвитку і зростання ВВП країни в перших двох кварталах 2010 року на 4% залишилися далеко позаду.

Країни, які розвиваються зараз, також відчувать тиск зростаючої інфляції та звуження попиту на внутрішніх ринках. Так, за даними NBC, Індія втратила більше 10% внутрішнього споживання товарів та послуг за останній рік. Крім того, значна частина розвинених країн, які раніше закупали товари з Азії та Африки, зараз намагаються обмежити імпорт і ввести протекціоніські заходи щодо іноземних виробників. Тому на самміті Великої Двадцятки вже відчуваються перші паростки майбутнього протистояння між двома частинами цієї оргнанізації. Адже, за прогнозами ООН, протистояння між США, ЄС з одного боку та азійськими державами з іншого за ринки збуту власної продукції лише посилиться у майбутньому.

Проте головним питанням все ж таки залишається Греція. Лідер її уряду сьогодні заявив, що країна готова прийняти більш жорсткі обмеження своїх бюджетних витрат і провести нові реформи, аби отримати допомогу від центрального уряду. Одночасно в самій Греції зараз наростають політичні протиріччя. Адже партія Папандреу вже не має безперечної підтримки серед виборців, за ці два роки йому довелося урізати соціальні виплати і провести кілька масштабних скорочень працівників в бюджетних секторах. Тому греки вже почали задумуватися над тим, чи не треба їм повернути свою національну валюту.

Саме тому на зустрічі в Каннах президент Франції Ніколя Саркозі заявив, що Греція має розуміти: неможливо відмовитися від євро і залишитися в Європейському Союзі, адже це дуже пов’язані між собою елементи. Афінам дали зрозуміти, що, вийшовши з зони євро, вони вже не зможуть туди повернутися. Крім того, вони отримають візовий режим з країнами ЄС і позбавляться усіх дотацій з центрального бюджету. Тому, можливо, саме в день закриття самміту грецька опозиція заявила, що готова іти на переговори щодо державного боргу і не буде вимагати провести референдум щодо цього питання. Адже рішення всенародного голосування з цього питання буде антиєвропейським.   

У результаті самміту лідери світу спромоглися відсунути дефолт Греції, проте так і не вирішили, що саме треба робити з цією кризою. Тепер головне питання відкладається ще на рік.

У тіні

Представники США цього разу опинилися на другорядних ролях. Ще до того, як зустріч почалася, голова державної скарбниці цієї країни Тімоті Гейтнер заявив, що Америка не збирається передавати нові транші в фонд МВФ, який має допомагати проблемним країнам. Тому на зустрічі у Франції Америка опинилася дещо в тіні.

Крім того, більшість аналітиків вважають, що зараз розвинені країни, особливо в Європі, погано сприймають пропозиції Барака Обами, адже мають власні проблеми. А проекти щодо планетарного реформування фінансів видаються зараз недоречними. Нарешті, зустріч у Каннах проходить під головуванням Ніколя Саркозі, і з цього самміту він прагне отримати найбільше політичних дивідендів. А питання майбутнього Греції та зони євро зараз найбільш хвилює французів. Тому усі інші питання здебільшого були витіснені на узбіччя головних переговорів. США втратили поле для політичного маневру і вимушені були обійтися загальними промовами та деклараціями.   

Водночас країни Азії несподівано вирішили отримати більший вплив у світових фінансах. Так представники Китаю заявили, що готові допомогти Європі матеріально. Експерти вважають, що таким чином Пекін намагається отримати більше впливу в МВФ, коли цю організацію таки реформують.

Проте головним на самміті залишалося побоювання, що окремі проблеми європейських країн переростуть у нову хвилю кризи. І зараз для цього є усі передумови.

фото: whitehouse.gov, kremlin.ru, scotsman.com, bestofniceblog.com, skynews.com.au

 

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter
Подписывайтесь на наш канал в Telegram
Новости партнеров

Все новости

Продолжая просматривать glavred.info, вы подтверждаете, что ознакомились с Правилами пользования сайтом, и соглашаетесь c Политикой конфиденциальности
Принять