Євросоюз зробив Україні останнє попередження

Чи відбудеться грудневий самміт Україна-ЄС, залежить від справи Юлії Тимошенко, натякнула президент Литви Даля Грібаускайте своєму українському колезі.

Візит президента Литви Далі Грібаускайте став дуже важливим для остаточного з’ясування відносин Києва та ЄС. Адже до самміту Україна-Євросоюз залишається менше місяця, і тому треба вирішити, чи буде на цій зустрічі підписано договір про Асоційоване членство України в цій організації.

Ще кілька тижнів тому представники українського МЗС заявляли: вони упевнені в тому, що Європа готова підписати цей договір, переговори вже завершені, треба вирішити лише питання включення в договір чіткої перспективи європейської інтеграції. Україна визначила, що збирається увійти до Європи і вона налаштована завершити ці переговори.

З іншого боку питання щодо зони вільної торгівлі та спрощення візового режиму в Брюсселі поки розглядається лише через призму судових процесів над лідерами опозиції, адже саме дотримання прав людини та громадянських свобод стало головним для Європи, і вона вже майже півроку заявляє, що не готова поступитися своїми принципами заради економічної вигоди.

Нарешті, з весни 2011 року лідери країн ЄС поступово припинили відвідування України. Багато експертів вважають, що підйом та потеління у відносинах між союзом та Києвом вже позаду, і тепер ситуація може змінитися, а сам процес інтеграції до Європи закінчитися. Тоді Україна ризикує опинитися в політичній ізоляції. Адже з послідовних союзників в Києва залишиться лише Росія, яка також не хоче поступатися своїми економічними інтересами і прагне отримати більше політичного впливу. Крім того, інші партнери, яких Київ намагався здобути протягом цього року, поки хочуть давати кредити, а не інвестувати гроші в розвиток економіки.

Європейська інтеграція України зараз опинилася в ситуації, коли її дійсно можуть призупинити. У ЄС є навіть формальна причина для цього. Адже його країни зараз перебувають в ситуації економічної кризи і не можуть владнати свої проблеми з суверенними боргами. Тому лише такі країни, які зроблять усе для членства в союзі, мають змогу отримати запрощення туди. А Україна в таких умовах намагається проводити нові кримінальні справи проти лідерів опозиції. В Європі такі дії вважаються політичною нейтралізацією своїх конкурентів і ведуть до того, що ситуація може змінитися.

Одразу про сумне

Швидше за все, кандидатуру Далі Грібаускайте для поїздки в Україну вибрали не випадково. Адже вона майже 5 років була Комісаром ЄС з питать фінансового планування та бюджету і також відповідала за питання освіти і культури. Вона має великі зв’язки в центральному апараті Європейського Союзу, тому в Києві вона заявила, що мусить донести послання до керівництва України від Брюсселю. Це послання полягає в тому, що зараз просування України до Європи залежить лише від того, чи будуть демократично розглянути усі апеляції Юлії Тимошенко. І взагалі, чи зможе Україна жити в дусі асоційованого членства в ЄС, адже це означатиме, що країна має припинити усі політичні переслідування.

Крім того, президент Литви тривалий час була викладачем вищої партійної школи в Литві і тому знає типажі сучасної влади. Бо візит функціонера з ЄС, навіть високого рангу покаже, що Брюссель підтримує політику Києва, і всі ті різкі заяви, які лунали з ЄС в останні місяці, нічого не варті. Крім того, політик із західної Європи може бути не таким радикальним, адже його можна запевнити, що виконавча влада не має можливості втручатися в перебіг судового процесу. А вибір кандидатури Грібаукайте був ідеальним, вона голова суверенної держави і офіційно не несе на собі тягар представництва усього союзу, крім того, вона знає, що відбувається в Києві, краще за чиновника високого рангу, який живе в Португалії чи Італії.

Отже, президент Литви привезла відверте послання, яке полягало в тому, що самміт Україна-ЄС, запланований на 19 грудня 2011 року, може не відбутися, якщо політична ситуація в країні не зміниться. Брюссель і раніше використовував цей стандартний аргумент – будете переслідувати опозицію, інтеграція до ЄС закінчиться. До цього це справляло велике враження на Київ, і він потроху відступав від придущення політичних опонентів. Але зараз ситуація змінилася, Європа прагне вирішити питання політичних переслідувань вже до самміту, але Київ опирається цьому. Його головним аргументом, за словами Віктора Януковича, стало те, що Україна готова призупинити просування до ЄС, якщо країни союзу не захочуть визнати перспективи повного членства в Євросоюзі.

Ця ситуація є досить нестандартною, адже Київ визнав, що готовий відмовитися від того, щоб просуватися в ЄС, але не поступиться своїми переконаннями і буде виконувати рішення Печерського суду. Якщо це станеться, то Україні доведеться шукати нових союзників і думати, куди рухатися.

 

Не Європа

Якщо саміт Україна-ЄС закінчиться провалом, перспективи просування Києва на Захід стануть примарними. На думку дослідників центру Карнегі, Брюссель не стане підписувати угоду про Зону вільної торгівлі та спрощувати візовий режим без парафування угоди про ассоційоване членство.

Крім того, ЄС вже кілька років займається виключно власними економічними проблемами і робить інвестиції лише в ті країни, які є досить стабільними і можуть забезпечити дотримання прав людини і громадянських свобод. Тому Києву доведеться шукати нові напрями співпраці.

Оскільки, за прогнозами експертів, відносини між США та Росією незабаром можуть зіпсуватися, Україні стане важко балансувати між цими силами. В останні півроку Москва і Вашингтон взяли певну паузу, коли ніхто не знає, що має бути далі. Адже "перезавантаження" відносин між країнами провалилося і принесло американському лідеру лише розчарування своїх виборців. Тому перед новою компанією з обрання президента в 2012 році Барак Обама спробує повернути цю довіру і стане на шлях більш жорсткої дипломатії.

Україна в цих умовах буде змушена більш тісно співпрацювати з Росією. Адже Європа буде її бойкотувати і не прийматиме до своїх лав, і залишиться лише іти до Москви. Проте, тут не варто сподіватися, що таке потепління на сході призведе до великих економічних вигод. Адже, навіть на початку 2010 року, коли відносини між країнами складалися ідеально і були підписані Харківські угоди, Київ не спромігся отримати великі знижки на постачання природнього газу. Вже майже рік Україна намагається вибити цю знижку, але Росія лишається непоступливою. На думку експертів Москва може поступитися лише в обмін на те, що українська влада погодиться на митний союз чи утворення союзної держави.

Влітку цього року Віктор Янукович намагався отримати прорив у відносинах на сході, але спромігся лише залучити обіцянки, що гроші в українську економіку буде вкладати Китай. Але це буде зроблено на умові кредитів. Лише кілька тижнів тому європейські лідери на самміті в Каннах відмовилися брати кредити в КНР, і заявили, що Китай має досить специфічне ставлення до власних кредитів і завжди повертає їх, тому вони здебільшого приносять користь економіці Китаю. Крім того, за півроку Київ не отримав грошей, а лише обіцянки.

27 днів

Менше місяця залишилося до саміту Україна-ЄС, на якому країни мають підписати угоду про Асоціацію з Європою. Якщо цього не станеться, або саму зустріч скасують, то це буде однією з найбільших поразок української дипломатії. Адже уряд Віктора Януковича протягом майже 2 років намагався добитися визнання з боку ЄС та Вашингтону.

Тепер Даля Грібаускайте прибула до Києва визначити, чи варто далі співпрацювати з Україною. Поки цей візит носить досить суперечливий характер. Українська влада, як завжди, говорить, що не має впливу на суди і не боїться припинення просування до Європи. Зараз Брюссель може сприйняти це буквально і тоді Київ залишиться наодинці з Москвою.

фото: president.gov.ua

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Подписывайтесь на наш канал в Telegram
Новости партнеров

Последние новости

Продолжая просматривать glavred.info, вы подтверждаете, что ознакомились с Правилами пользования сайтом, и соглашаетесь c Политикой конфиденциальности
Принять