Чи загрожує Україні встановлення авторитарного режиму?

Рейтинг демократії країн світу британського видання The Economist та перехід України від "неповноцінної демократії" до "гібридного режиму", згідно з ним, погіршить інвестиційний клімат України.

Україна втратила статус країни з "неповноцінною демократією" і перетворилася на "гібридний режим". Тобто в рейтингу демократій країна за рік скотилася на 12 позицій і посіла 79 місце серед 167 держав. Даний рейтинг демократії країн світу Democracy Index-2011 склав аналітичний підрозділ журналу The Economist. Отже, тепер Україна, за оцінками британських аналітиків, має "гібридний режим", при якому вибори відбуваються під контролем влади, а громадянські свободи виконуються лише частково.

У 2006 році Україна посіла в рейтингу 52-є місце, в 2008 році – 53-е, минулого року – 67-е.

Рейтинг демократії складається на основі п’ятьох параметрів: виборчий процес та плюралізм, функціонування уряду, активність населення в політичному процесі, політична культура та громадянські свободи. При цьому держави відносять до одного з чотирьох режимів влади: "повної демократії", "неповноцінної демократії", "гібридного режиму" та "авторитарного режиму".

Цього року Росія визнана авторитарною державою. До переліку держав із "повною демократією" потрапили 25 країн світу, серед них – Норвегія, Ісландія, Данія, Швеція, Нова Зеландія, Австралія тощо.

Експерти розповіли "Главреду", наскільки об’єктивними та справедливими є оцінки аналітиків журналу The Economist стану демократії в Україні, а також на що даний рейтинг здатен вплинути.

{1-}

Олександр Палій,політичний аналітик:

Даний рейтинг об’єктивний, тому що демократія – це, насамперед, законність і народовладдя. Із законністю в Україні великі проблеми: високий рівень корупції, суди по суті є аукціоном, правоохоронні органи – частиною аукціону.

Щодо волевиявлення народу, слід згадати ситуацію з Тимошенко та Луценко. Вони були першими у списках політичних сил, які отримали більшість на попередніх виборах. На виборах 2007 року Тимошенко була першою у списку БЮТу, а Луценко – в списку "Нашої України". Тоді вони разом набрали більше половини, 228, голосів, а зараз сидять у тюрмі замість того, щоб працювати в парламенті чи уряді.

Крім того, в країні колосальний рівень корупції, громадяни не здатні прямо впливати на владу. Тобто наявні проблеми з виборами, зокрема, з місцевими, результати яких були значною мірою намальованими від руки.

Тому, на мою думку, цей рейтинг є достатньо об’єктивним. Звичайно, в Україні остаточно ще не встановився тоталітарний чи авторитарний режим, але це цілком можливо – зародки є.

Подібні рейтинги впливають на імідж держави. Імідж є матеріальною річчю, оскільки стосується не тільки туристів, але й інвесторів. Інвестори часто зважають на рейтинги, аби зрозуміти рамки, в яких працює та чи інша держава. Не факт, що рішення приймаються виключно з огляду на такі рейтинги, але, тим не менше, це впливовий чинник і інформаційний привід для багатьох закордонних ЗМІ.

Часто інвестори працюють і з тоталітарними, і з авторитарними режимами, але все-таки вони надають перевагу веденню бізнесу в передбачуваному середовищі. Так, наприклад, колосальні іноземні інвестиції надходять в Китай. Але інвестиції між європейськими державами, між США та європейськими країнами, між США та Японією або Південною Кореєю є на порядок більшими, ніж інвестиції в Китай. Тож передбачуване середовище має велике значення для економічної діяльності.

{2-}

Сергій Таран,директор міжнародного інституту демократій, голова правління Центру соціологічних та політологічних досліджень "Соціовимір":

Не тільки міжнародні, але й українські експерти констатують погіршення ситуації з політичними свободами в Україні. Країна відкочується до розряду тих країн, серед яких була до подій 2004-2005 років – до країн із "гібридною демократією", тобто демократією, де частково існують політичні свободи, але водночас наявні великі проблеми з їх гарантією.

В цілому, попри похибки методології, такі рейтинги об’єктивні: вони враховують рівень корупції, незалежності судочинства, свободи слова тощо. Єдине, що в цій ситуації може тішити – більшість країн світу є перехідними (або гібридними) демократіями, тобто демократіями, які вже відійшли з авторитарної системи управління, але ще не дійшли до того рівня, щоб їх назвали розвинутими демократіями.

Крім іміджевих, цілком зрозумілих втрат, це ще загрожує зменшенням надходжень інвестицій в Україну. Як правило, рейтинги демократії порівнюють із рейтингами економічних свобод, які теж далеко не найкращі в України. В результаті про Україну складається невтішне загальне враження –нестабільна країна.

Крім того, це загрожує Україні втратою позицій на міжнародній арені і зменшенням можливостей для перемовин із сусідами. Наприклад, Білорусь – у Лукашенка абсолютно немає можливості маневру на міжнародній арені, єдиний його партнер – Росія, яка жорстко забирає у нього всі ресурси, в тому числі газову трубу. Якщо подібні тенденції збільшення впливу авторитарної Росії на Україну зберігатимуться, то вона остаточно потрапить до розряду країн, з якими важко вести переговори. Нещодавній Саміт Україна-ЄС, який виявився безрезультатним, є тому підтвердженням.

{3-}

Костянтин Матвієнко,керівник корпорації стратегічного консалтингу "Гардаріка":

Рейтинг британського журналу об’єктивний, і він суттєво впливає на інвестиційний клімат України. Коли The Economist дає таку оцінку, це – прямий жорстокий сигнал інвесторам: "Хлопці, з ними мати справу не можна!". Тому що країни з "гібридною демократією" у 100% випадків є корумпованими. А в таких країнах ведення бізнесу неймовірно ускладнене.

Сейчас вы просматриваете новость «Чи загрожує Україні встановлення авторитарного режиму?». Другие новости политики читайте в разделе «Политика». Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter. Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter
youtube Главред на YouTube google news Главред в Google News
Новости партнеров

Последние новости

Продолжая просматривать glavred.info, вы подтверждаете, что ознакомились с Правилами пользования сайтом, и соглашаетесь c Политикой конфиденциальности
Принять