Голова Комітету виборців: "тушки" в Раді коштують до 3 мільйонів доларів

"Провладна більшість у новому парламенті не буде монолітною і стійкою. Окремі ініціативи влади тихо саботуватимуться, а у випадку послаблення позицій влади мажоритарщики пов’язуватимуть свої перспективи з іншими політичними силами. Стабільності після цих виборів не буде, навіть можливе проведення дострокових парламентських виборів", – вважає голова правління Комітету виборців України.

На сайті "Главред" відбувся чат із головою правління Комітету виборців України Олександром Черненком. Спілкуючись із читачами, він розповів про анекдотичність українських політичних реалій та кризу українського парламентаризму, які можливості для фальсифікацій під час парламентських виборах наразі зберігаються, коли доцільніше проводити вибори мера Києва, та коли вони найімовірніше будуть проведені, допоки політики спекулюватимуть на темах мови і історії, та чому і досі в Україні популярна Комуністична партія. Крім того, Черненко розповів, як вигідніше – купляти виборців чи "тушок" у парламенті.

Подаємо стенограму чату з Олександром Черненком.

Scarlett:Ваш попередник протирав штани і так "вилизував" владу, за що і в ЄЦ попав. У вас є громадянська позиція щодо захисту виборців? Бо таке враження, що ви притримуєтеся принципу "і вашим, і нашим"?

Олександр Черненко: Громадянська позиція у мене є. Я її висловлюю у всіх своїх виступах та діях, в тому числі і під час сьогоднішнього з вами спілкування. Щодо принципу "і вашим, і нашим", то для мене "ваших" і "наших" не існує. Є принцип верховенства права.

хлоя:А ви особисто вірите, що парламентські вибори восени будуть чесними?

Олександр Черненко: Попри 15 років роботи в Комітеті виборців України завжди залишаю для себе простір для оптимізму. Повторюся, вибори будуть проблемними. Однак сподіваюся, по загальнопартійних списках та в переважній більшості мажоритарних округів офіційний результат відображатиме волевиявлення виборців.

хлоя:Які можливості для фальсифікації виборів залишає законодавство, що нині існує?

Олександр Черненко: Попри наші численні зауваження до діючого закону, він унеможливлює прямі брутальні і цинічні фальсифікації. Хоча він і не забезпечує рівні умови для всіх кандидатів, що засвідчила нарізка округів. Найбільшою проблемою є підкуп виборців, зловживання під час формування дільничних виборчих комісій та можливе псування виборчих бюлетенів під час підрахунку голосів (коли бюлетені, віддані за певного кандидата, шляхом проставляння додаткових галочок роблять недійсними).

АРОSТОL:1.Пане Черненко!Чи будуть вибори в нас, чи буде голосування в кращих традиціях радянських часів?
2.Олександре! Скажіть
, навіщо обирати не структурований та не ідеологічний парламент, як це навмисно робиться 20 років, бо якщо вибори пройдуть за цим законом, то вакханалія в парламенті продовжиться, а президенська гілка вимушена буде ставати ще тоталітарнішою і антидемократичнішою. Яке Ваше відношення до ціх процесів, і чи не здається Вам, що останніми двома виборами ми зробили три кроки назад від демократії, а, може, нам демократія вже непотрібна?

Олександр Черненко: 1) Голосування "в кращих радянських традиціях" не буде. Попри все в Україні зберігається політична конкуренція, змагальність, хоча сили, звичайно, нерівні.
2) Парламент обирати потрібно, бо якщо його не обирати, краще не стане точно. Я вважаю, що певним рухом назад від демократії були останні місцеві вибори. Починаючи з третього туру 2004 року, вибори в Україні були проблемними, але, загалом, демократичними. У мене немає однозначного бачення того, якими будуть наступні парламентські вибори. Однак те, що вони будуть проблемними, сумнівів не викликає.

З архівом попередніх чатів "Главреду" ви можете ознайомитися тут.

Kill:Ваш прогноз: какой будет расстановка политических сил в ВР после выборов?

Олександр Черненко: Не візьму на себе сміливість прогнозувати кількісний розклад, але вважаю, що навіть у випадку формування провладної більшості, вона не буде монолітною і стійкою. Окремі ініціативи влади будуть тихо саботуватися, а у випадку послаблення позицій влади мажоритарщики будуть пов’язувати свої перспективи з іншими політичними силами. Стабільності після цих виборів не буде, навіть можливе проведення дострокових парламентських виборів.

Kill:Почему, по-вашему, в Украине до сих пор остается популярна компартия?

Олександр Черненко: Черговий сплеск популярності КПУ, який ми зараз спостергіаємо, зумовлений розчаруванням у Партії регіонів та Януковичі. Для проросійськи орієнтованого і соціально незахищеного виборця очевидним є невиконання Партією регіонів своїх обіцянок. Тому вони не бачать для себе іншої альтернативи, крім комуністів. Тому "червоний" популізм знову в тренді.

патріот-киянин:Доброго дня, Олександре. На ваш погляд, коли доцільно проводити вибори київського мера – влітку чи восени (зважаючи на те, що влітку увагу відволікатиме Євро, восени – парламентські вибори)? І коли вони найімовірніше відбудуться?

Олександр Черненко: Вибори необхідно проводити у конституційний термін: в червні 2012 року деюре закінчилися повноваження Леоніда Черновецького (дефакто він їх вже давно не виконує). Отже, вибори мають відбутися найближчим часом. Однак їх призначити повинна Верховна Рада за 60 днів до дня голосування. Оскільки на цьому пленарному тижні вибори призначені не були, то раніше середини серпня їх годі очікувати. Зараз важко сказати, коли відбудуться вибори мера Києва, оскільки у владній команді немає чіткого розуміння і єдиної позиції. Для нас принципово, щоб вибори відбулися в 2012 році. Проводити їх одночасно з парламентськими теж недоречно: будуть проблеми в організації виборчого процесу, неузгодженість законодавства про місцеві і парламентські вибори, розпорошення уваги між двома кампаніями.

патріот-киянин:Хто з кандидтів наразі має найбільше шансів стати київським головою?

Олександр Черненко: Всі соціологічні опитування сьогодні фіксують лідерство Віталія Кличка, хоч дають і різний відрив від Олександра Попова. Однак електорат Кличка нестійкий і мало мобілізований, тому основна задача для його штабу – привести своїх виборців на дільниці. В той же час в категорії вииборців "40 років +" ми бачимо підтримку Попова. А саме ці люди активно ходять на вибори.

патріот-киянин:Наскільки ефективними залишають "гречкосійні технології" і на мерських, і на парламентських виборів? Дякую.

Олександр Черненко: Гречка, як і будь-який продуктовий підкуп, має ефект лише у випадку системного і довготривалого застосування. Перед виборами роздаватимуть усі. Тому продуктові пайки вже не працюватимуть. Напередодні виборів більш ефективним і небезпечним буде грошовий підкуп виборців.

rus:Як гадаєте, новий старий російський президент кого підтримуватиме на українських парламентських виборах? Чи йому зараз не принципово, хто саме переможе?

Олександр Черненко: Я думаю, відкритої підтримки якихось політичних сил не буде. Російська влада знайде вплив на будь-кого з п’ятірки найбільш рейтингових сьогодні політиків (Янукович, Тимошенко, Яценюк, Кличко, Симоненко).

joann:Пане Олександре, наскільки доцільно запроваджувати електронне голосування? Наскільки важко фальсифікувати результати під час використання такої технології?

Олександр Черненко: До електронного голосування потрібно прагнути, але впроваджувати його паралельно з традиційним. Фальсифікувати при належному захисті електронне голосування буде складно. Але ж у нас можуть сфальсифікувати і голосування бюлетенями, чий захист також надійний. Запровадження електронного голосування має одну проблему – недовіру в суспільстві і політикумі до чесності виборів. Хоч вона і обґрунтована. Навіть при електронному голосування після виборів ті, хто їх програв, будуть заявляти про втручання і фальсифікації. Однак до електронного голосування треба прагнути і впроваджувати це найближчим часом.

joann:Наскільки справделиво, за вашими оцінками, були нарізані округи, в яких із них можуть бути проблеми на виборах?

Олександр Черненко: До нарізки округів є питання. Не зовсім логічна нарізка округів була обумовлена недосконалістю законодавства, чим скористалися певні політики. Найбільш проблемні області – Луганська, Донецька, Черкаська. Але особливість цих областей полягає в тому, що проблеми створювали потенційним кандидатам, які після виборів увійшли б до більшості. Просто одні майбутні мажоритарщики знайшли "аргументи" для окремих членів ЦВК, які створили для них зручні округи і створили проблеми своїм конкурентам.

Yuri, Kharkiv: Як вигідніше – купляти виборців чи просто перекупити "тушки" в парламенті?

Олександр Черненко: По-різному. В різних регіонах різна ціна голосу. А в парламенті є різні розцінки на "тушок". Я думаю, в середньому це співмірні прайси. Все залежить від ситуації і політичного моменту. Це від 0,5 до 3 мільйонів доларів.

--Guf--:Допоки політики спекулюватимуть на темах мови, історії, героїв? Допоки розєднуватимуть українців?

Олександр Черненко: Соціологічні опитування показують, що теми мови та історії є далеко не пріоритетними для українських громадян. На жаль, на цих темах відбуваються штучні спекуляції, оскільки більшість політиків в Україні не може запропонувати якісних і змістовних дискусій. Ці спекуляції припиняться тоді, коли теперішні політики та їх технологи підуть на пенсію.

--Guf--:Ви особисто підете голосувати?

Олександр Черненко: До 28 жовтня 2012 року в мене є час подумати.

знак:Мої вітання, пане Олександре. Таке запитання: в разі якщо на виборах до Ради восени переможе влада, і будуть очевидними фальсифікації, як ви вважаєте, яка імовірність що народ вийде на вулиці і протествуатиме? Який ефект від того може бути, тобто чи здатне ще обурення суспільства на щось впливати в нашій країні?

Олександр Черненко: Я досить скептично ставлюся до можливих політичних протестів за підсумками парламентських виборів. У деяких округах можливі локальні протестні акції. Одразу після парламентських виборів почнеться неофіційна президентська кампанія, тому якщо і будуть якісь протести, то вже за підсумками президентських виборів. Хоча я не виключаю низку соціальних протестів, але не політичних.

котов:Олександр, чи існує якась статистика по областях України, де найбільше буває випадків підтасування голосів, фальсифікацій, викривлення результатів, де менше? Дякую за відповідь.

Олександр Черненко: В умовах змішаної виборчої системи важко робити узагальнення по областях. Можна говорити про окремі округи, на яких рівень порушень, зловживань або фальсифікацій буде зашкалювати. Але це залежить не від регіону, а від ситуації у конкретному окрузі. В межах однієї області може бути округ з відносно спокійною і чесною кампанією і сусідній округ, де буде "бєспрєдєл".

chyk:Чому гасло акон один для всіх" не чути в процесі передвиборчої кампаніїї? Це що, тупцювання на місці? Чи правова держава Україна неможлива?

Олександр Черненко: Офіційно виборча кампанія ще не почалася, тому говорити про дію закону про вибори ще рано. Якщо ж говорити про вибіркове застосування законодавства в українській політиці, то, на жаль, це є реальністю. На жаль, під час виборчої кампанії це також матиме місце. В Україні можлива правова держава лише тоді, коли зміниться якість українських політиків.

Ронн:Скажіть, скільки людей налічує ваше громадське обєднання? На чиї кошти воно існує?

Олександр Черненко: Ми не маємо фіксованого членства. На постійній основі в Києві та всіх регіонах працює кілька десятків активістів. Під певні проекти або діяльність ми можемо мобілізувати тисячі волонтерів. На майбутніх парламентських виборах на дільницях спостерігатиме не менше двох тисяч наших спостерігачів, хоча, сподіваюся, ця цифра буде вищою.
Наша діяльність здійснюється за рахунок коштів міжнародних донорів та благодійної допомоги від українських громадян.

kilt:Доброго дня, Олександре. Що думаєте про те, що Верховна Рада заборонила критикувати владу політикам?

Олександр Черненко: Це абсолютно безглуздий законопроект, який ні на що не впливає. Притягнути до відповідальності народних депутатів неможливо. Хоча він може стати методом впливу на інших політиків, які не захищені депутатською недоторканністю. Хоча той, хто захоче застосувати цей закон проти своїх опонентів, матиме набагато більше проблем для свого іміджу.

kilt:Який ваш улюблений анекдот про українські політикчні реалії чи політиків?

Олександр Черненко: Українські політичні реалії самі по собі анекдотичні. Розкажу анекдот, який характеризує змагання українських політиків за депутатські мандати.
Збирає мама доньку на новорічне свято в дитячий садок. Біле платтячко, банти, зачіска... Забирає вона її з дитячого садка: плаття й банти подерті, обличчя й руки в подряпинах. Мама запитує:
– Доцю, що ви робили?
Та відповідадає:
– Водили хоровод довкола ялинки.
– А чому ти так виглядаєш?
– Ялинка велика, а група маленька.
Тож бажаючих стати депутатом у нас багато, а кількість місць – обмежена.

kilt:На вашу думку, чи можна сьогодні говорити про кризу українського парламентьаризму? Якщо так, то в чому, за вашими оцінками, передусім вона виявляється? Які наслідки може мати?

Олександр Черненко: Бесперечно, можна говорити про кризу. Багато в чому вона зумовлена виборчою системою закритих партійних списків та наявністю політичної корупції. Вона проявляється в тому, що, на жаль, у нас парламент перетворився на місце "не для дискусій". Ці наслідки можуть бути доволі далекими. На жаль, немає підстав вважати, що наступний парламент буде діяти інакше. Хоча наявність у ньому відносно незалежних мажоритарників може принести до стін Верховної Ради "свіжу кров".

Григорий:Уважаемый Александр, 1) какое отношение (доверяют ли анализу, прогнозам власть и оппозиция) к работе, которую проводит Комитет избирателей Украины? 2) Вы можете рассказать о новых, возможных в 2012 году "махинациях" во время выборов в ВРУ?

Олександр Черненко: 1) І влада, і опозиція часто використовують наші оцінки тоді, коли їм вигідно, і, навпаки, звинувачують нас у заангажованості, коли самі стають об’єктами нашої критики. Ми до цього звикли і просто робимо свою справу.
2) Ми не очікуємо на цих виборах жодних кардинально нових технологій. Проте можливе певне удосконалення старих, в основному пов’язаних із підкупом виборців.

Бармалеевна:Здравствуйте! А как Вы оцениваете перспективы прохождения в парламент партии Королевской? Она говорит, что ее депутаты будут также баллотироваться по мажоритарке. Как думаете, пройдут? И, правда, что это – проект Банковой?

Олександр Черненко: Соціологи зараз фіксують позитивну динаміку рейтингу політичної сили Наталії Королевської, але до 5% вона ще не дотягує. Цей електорат сьогодні дуже нестійкий. Наталії Королевській потрібно запропонувати виборцям щось більш змістовне, ніж просто зовнішню рекламу. В її політичній силі є кілька потужних політиків, здатних виграти мажоритарку. Однак невідомо, чи вони підуть в округи.
Чий це проект – мені не відомо, оскільки я не володію достатньою інформацією.

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter
Подписывайтесь на наш канал в Telegram
Новости партнеров
Новости
Продолжая просматривать glavred.info, вы подтверждаете, что ознакомились с Правилами пользования сайтом, и соглашаетесь c Политикой конфиденциальности
Принять