Олексій Гарань: патріарх Кирило за Україну готовий навіть свій годинник віддати

"Сценарії розколу України нав’язуються ззовні. Але деякі безвідповідальні українські політики цьому підігрують", – вважає політолог.

На сайті "Главред" відбувся чат із науковим директором Школи політичної аналітики Національного університету "Києво-Могилянська академія", доктором історичних наук, професором кафедри політології НаУКМА Олексієм Гаранем. Спілкуючись із читачами, він розповів, як зміниться розклад політичних сил у Верховній Раді після виборів, які партії мають шанс стати провідними в новому парламенті, чи існує в Україні поділ за мовною ознакою, що свідчить про охолодження стосунків української влади та патріарха Кирила, а також яка складна дилема, пов’язана з Україною, постала перед Євросоюзом. Подаємо стенограму чату з Олексієм Гаранем.

Марк Аркадий Цицерон:Как живется на Украине грантоедам фашистонга? Согласны ли вы признать себя агентом фашистонга по российскому сценарию, ибо Украина всегда копирует своего Старшого Брата? Согласны ли, что двумя ведущими партиями в ВР станут ПР и "Свобода"! Ведь Украина уже прошла огонь, воду и медные трубы? Осталось пройти только через фашизм.

Олексій Гарань: Двома провідними партіями ПР і "Свобода" не стануть. ПР, очевидно, залишиться. А "Свобода" все-таки представляє крайній спектр. Щодо ідеологічної орієнтації – "Свобода" є складним феноменом. Наприклад, радник Тягнибока Михальчишин видає антології, де разом із величними постатями Українського національного руху чомусь фігурує і Геббельс. Це є свідомою або несвідомою провокацією і грає на руку антиукраїнським силам. Водночас сам Тягнибок останнім часом не помічений в ультрарадикальних заявах. Тому феномен "Свободи" не є однозначним. А більшість спектру все-таки займатимуть сили, які дотримуються конституційних правил гри.

Щодо особистих випадів щодо мене – залишимо це на совісті Аркадія Цицерона. Я – академічний професор і намагаюся, щоб мої коментарі були збалансованими, хоча, звичайно, у мене є свої політичні симпатії і антипатії. А хто в Україні відверто фінансується закордонною країною – це проросійські діячі. І ми їх знаємо. На відміну від прозорих грантів західних фондів, з якими можна ознайомитися часто і в інтернеті, російське фінансування набагато більше і підкилимне.

shahmatist09:Чому жодна влада не зменшила собі зарплату до рівня мінімальної, не відмовилася від приватизації державних квартир і дач, автомобілів,пільг?

Олексій Гарань: Представники влади не повинні мати рівень мінімальної зарплати. Держслужбовець має отримувати гідне фінансування за свою складну працю. А от пільгам і хабарництву, звичайно, треба сказати "ні". Нинішня влада на це, явно, не здатна. Побачимо, чи змінить себе опозиція...

папа:1. Вы согласны с мнением, что Украина движется в сторону образования, как минимум, двух обособленных общин – русскоговорящей и украиноязычной? 2. Согласны ли Вы стем, что развитие событий поситуации, указанной в первом вопросе, приведет рано или поздно к образованию двух украинских государств?

Олексій Гарань: Небезпечні тенденції, безумовно, є. Однак, я думаю, що у нас немає все-таки жорсткого поділу за мовною ознакою. Сценарії розколу України нав’язуються, на жаль, ззовні. Але деякі безвідповідальні українські політики цьому підігрують. Тим не менше, я думаю, що навіть Партія регіонів не зацікавлена в розколі країни.

smilik:Пане Гарань, як ви прокоментуєте те, що на сайті Олімпіади-2012 Україну назвали регіоном Росії?

Олексій Гарань: Я думаю, що тут буде однозначна оцінка всіх українських політиків. Але, на жаль, дії нашої влади сприяють такому іміджу.

smilik:Ваша оцінка діяльності Femen? Нащо Україні такі "захисниці"?

Олексій Гарань: Я з Вами погоджуюся. Їхня епатажність тільки дискредитує українських громадських активістів.

Anjey_:Каковы, по-вашему, цели визита патриарха Кирилла в Украину? Есть ли в нем политическая составляющая? И насколько визиты подобных лиц способны влиять на ход событий у нас в стране?

Олексій Гарань: Безумовно, є. Митрополит одеський Агафангел в 2010 році сказав, що Кирило приїжджає сюди не як гість, а як хазяїн. Але наскільки можна зрозуміти, зараз відбувається охолодження стосунків Януковича і Кирила. Про це свідчать деякі опосередковані дані: відсутність зустрічі між ними цього разу і перебування Кирила тільки в Києві. Буде добре, якщо Янукович зрозуміє, що в ідеологічній сфері Кирил разом із його концепцією "Русского мира" несе те саме, що й Путін з його Митним Союзом.

полковник:Вот вы защищаете оппозицию.В списке "Батькивщини" есть Андрей Сенченко и его гоп-компания Велижанский и Денисова.Я могу сказать, что эта троица причастна к воровству ряда объектов в Крыму.А главный –это Балаклавский судно-ремонтный завод МО.Посмотрите на сайте "Украина криминальная" фото, где Сенченко советуется с лидером ОПГ "Сейлем" Воронковым.А у Кличко есть люди, которые были связаны с криминальными элементами.Так за какую оппозицию нам голосовать?

Олексій Гарань: Пане Полковнику (не знаю армії чи якоїсь служби), я не захищаю опозицію – я намагаюся по можливості об’єктивістськи оцінити ситуацію. Я не готовий говорити по окремих фактах кримського життя, очевидно, що в опозиції теж є різні люди. Але в цілому об’єктивно опозиція зараз стримує узурпацію влади. Тож вам, як виборцю, вибирати – чи підтримувати корумпований режим, який здійснив конституційний заколот, чи голосувати за інших людей.

ggrom:Тырили, тырим и будем тырить бабло.Согласны ли вы со мной,что это сегодняшний лозунг власти. Читаем в интернете, где и как отдыхает позаграницам дочь покойного Джарты.А почему не в Крыму, который покойный провозгласил "Жемчужиной Украины".Как сын Раисы Богатыревой является владельцем фирмы, которая выигрывает тендер на закупку лекарств.Тырила и прежняя власть.В том числе это лозунг и предыдущей власти. Поживанов стырил половину госрезерва, Данилишин залез в карман государству и т.д.Куда деться простому украинцу?

Олексій Гарань: Вихід один: свідомо голосувати на виборах, не купуватися за гречку і створювати структуру громадянського суспільства.

Scarlett:Пане Олексію. Вам респект за послідовну патріотичну позицію та небайдужість до долі України. Як ви оцінюєте "похід" на вибори головного "противсіха" Ющенка?

Олексій Гарань: Ющенко неприємно здивував ще раз. Схоже, що у нього затьмарені очі, і він відверто підігрує владі. Але дивно, що, судячи з усього, він буде номером першим в об’єднанні, яке претендує на звання правиці. Там є нормальні люди: Борис Кушнірук, Іван Заєць тощо. Невже у них немає кого поставити іншого на чолі списку?

З архівом попередніх чатів "Главреду" ви можете ознайомитися тут.

vasyld:Хотілосябидізнатися, чомувУкраїніпідміняютьрадикальнісоціальніявищадіаметральнопротилежнимпоняттямекстремізму. Це – перекладання із здорової голови на хвору, чи не так? Згідно із енцеклопедичним трактуванням, радикалізм позначає політичні принципи, що зводяться до зміни суспільного ладу революційним шляхом або шляхом заміщення множини життєвих цінностей. В той же час, екстремізм – це ідеологічний чи політичний акт поза межами реальних політичних чи моральних стандартів. Україна – країна таких радикальних явищ, як Голодомору, колективізації, масових депортацій. Чому тоді влада недавні злодійські акти вбивств, згвалтувань та здирництва під акомпанемент серії вибухів називає екстремізмом? Очевидно, що реальна мета таких дій – зміна ладу та імплементації іноземної влади і мови.

Олексій Гарань: Я з Вами згоден у тому сенсі, що влада намагається знайти будь-яке виправдання своїм неправовим діям всередині країни. Більше того, гадаю, що іноді влада сама вдається до свідомих провокацій. Можна згадати, як рік тому розповідалося, як готувався замах на голову держави. Очевидно, що це робиться свідомо для нагнітання ситуації. Головне – щоб влада не вдавалася до цього напередодні виборів. А у мене таке враження, що всередині самої влади є гарячі голови.

укр:Доброго дня.Чому в країні так багато приватних вузів? Чи вдалося зберегти історичну будівлю на Контрактовій площі від так званої реконструкції?

Олексій Гарань: Парадокс у тому, що на Заході приватна освіта, зазвичай, краща за державну. А у нас, на жаль, навпаки. Дійсно, створювалося дуже багато неякісних установ. Вчора слухав інтерв’ю співучого ректора. Він з гордістю сказав, що у них 18 філій по Україні. Києво-Могилянська академія відмовилася від створення філій, бо ми, на жаль, з Києва не можемо проконтролювати все, що діється. А Поплавський може... Може, тому він уже кілька скликань був депутатом парламенту і, кажуть, що наче й зараз збирається. Мої ректори відмовилися, кажучи про те, що немає часу поєднувати керівництво вузом і бути політиком.
Боротьба навколо Гостинного двору ще триває. Вона не завершилася. І той факт, що Гостинний двір виведений зі списку історичних пам’яток, свідчить про те, наскільки культурна наша влада, яка діє як бульдозер, і зупинити це можемо тільки ми всі разом.

крымчанин-ох:Как вы оцениваете эффективность социально-экономической политики нынешней крымской власти во главе с Могилевым и Константиновым. Станет ли Крым жемчужиной Украины? Извините, пока он на задних пасет.В чем причина.Ведь полуостров должен быть процтветающим.Может, потому Крым пасет задних, что тырят землю и деньги? Вот, например, фирма "Консоль", владельцем которой является Константинов, спикер крымского парламента, получает сотни миллионов строительных подрядов.Такой себе спикер-нувориш.

Олексій Гарань: Останнім часом багато розмов про необхідність збільшення повноважень кримської автономії. А яка різниця, якщо рука руку миє, і корумповані дії кримської влади узгоджуються з Києвом і навпаки. Посадили попереднього спікера кримського парламенту, але це свідчить тільки про те, що йде боротьба між різними групами, і когось посадили, а інші продовжують красти. Думаю, що наші керівники центральних органів подають чудовий приклад пану Константинову.

karambo105:Згідно вибору народу, більшість в ВР в 228 голосів належить фракціям БЮТ та НУНС. Ніякі суди, "тушки" та інші маніпуляції не можуть змінити рішення народу. Чи не є те, що ми маємо сьогодні, самовільним захопленням влади? Чи є така "влада" легітимною? Чому її визнає Захід?

Олексій Гарань: Дійсно, вибори 2007 року "помаранчеві" виграли. Але це політичний процес, і розстановка сил у парламенті змінилася. Інша річ, що двічі відбувалося явне порушення Конституції: формування уряду і повернення до Конституції 1996 року. Тобто відбулася узурпація влади. І провина за це лежить у тому числі і на політиках, які не змогли організувати спротив, але також і на нас із вами, бо ми не вийшли захищати Конституцію. Зрозуміло, що суспільство було розчарованим, але президент на цьому вдало зіграв. Захід надто пізно зрозумів, що відбувається. На жаль, він теж не реагував вчасно і фактично дав Януковичу карт-бланш, а тепер не знає, що з тим робити, боїться штовхнути українську владу в бік Росії, і влада на цьому грає, шантажуючи тим той самий Євросоюз і США. Тому Захід зараз стоїть перед складним вибором – що робити з тією ж Угодою про асоціацію? Зняти з розгляду і тим самим підіграти Росії? Чи поступово рухатися вперед і опосередковано підіграти Януковичу? Дуже складний вибір для дипломатів.

Стенька Разин:Я думаю, что власть выиграет выборы.Не голосовать же за сбитых оппозиционных летчиковКириленко, Турчинова, Гриценко и т.д.Вот Гриценко финансирует бизнесмен из Крыма, бывший нардеп, бывший руководитель НСНУ в Крыму Шкляр.У Шкляра криминальный шлейф на полуострове и развал партийной организации.И что честный Гриценко согласился брать деньги у этого человека? Или Мартыненко.Это же комсомолец бывший, который натырил миллионы. Беда нынешней оппозиции, что за ними идут люди, которые скомпрометировали себя в политике.Согласны ли вы со мной?

Олексій Гарань: Не факт, що влада виграє вибори, і саме тому вона змінила закон. Тому що по мажоритарці, дійсно, є велика небезпека, що пройдуть або представники влади, або закамуфльовані так звані незалежні. Стосовно якісного складу опозиції – я вже казав, що є різні люди. Але Гриценко, наприклад, для мене є авторитетом. Я переконаний, що він чесна і некорумпована людина. Я переконаний, що Кириленку доля української мови і культури справді болить. Я думаю, важливо, що значній частині опозиції все-таки вдалося об’єднатися, і це вже великий плюс.

Перед тим було питання про Кличка... Думаю, проблема не в тому, що Кличко вирішив йти окремим списком. В принципі, таке можливо, але що мене особисто здивувало – це те, що він першим надрукував список близько 200 депутатів, які підуть по мажоритарці, а це, звичайно, шлях до розколу. І це показали і вибори київського мера, і мера Обухова. На відміну від Свободи, яку ми багато лаємо, але яка все-таки пішла на узгодження мажоритарних кандидатів разом із об’єднаною опозицією. Абсолютно зрозуміло, що якщо по одному округу йтиме представник об’єднаної опозиції і УДАРу, то, радше за все, виграє представник влади. Теоретично я ще не виключаю, що в процесі виборів все-таки вдасться узгодити бодай по окремих округах єдиних кандидатів. Але тепер це зробити набагато важче і тому, на жаль, це крок до потенційної поразки.

adiga4708:Товарищ Гарань! Почему так называемые патриоты Украины, и вы вместе с ними, своими заявлениями все делаете во вред Украине? Работать надо, а не языком трепать! Вы где-нибудь работали хоть один день, кроме как "прохфессором болтологии"?

Олексій Гарань: Я працюю у вищому навчальному закладі. Хабарів у нас в академії немає. Про те, як ми працюємо, можете подивитися на різних форумах, де пишуть наші студенти. А починав я свою кар’єру "різноробочим І розряду" і 16 років, тобто "малолєткой", стояв за відбійним молотком в порушення всіх радянських законів. Хоча нашою бригадою керував кавалер Ордену Трудового Червоного Прапору. Ось так. Так що ціну труду і копійці я знаю.

chyk:Шановний пане Олексо! Поділіться, будьласка, роздумами на тему "Скільки людині потрібно для повного щастя". Чому народ виживає на 1000 гривень і повинен при цьому мати кусочок щастя, бо ж життя проходить. Інші нещасні з мільйонами, бо мільярдів ще не мають. Слепые люди отдали бы всё, чтобы увидеть закат, глухие всё, чтобы услышать музыку, немые всё, чтобы произнести молитву, а сколько парализованных людей хотели бы сделать хоть одно движение... Тебе не хватает богатства? Благодари Бога за его милость! "Когда в стране справедливость – стыдно быть бедным и ничтожным. Когда справедливости нет – стыдно быть богатым и знатным". (Конфуций)

Олексій Гарань: На жаль, Ви абсолютно праві. Ця влада не просто жирує, а жирує напоказ. Іноді я думаю, невже приклади інших диктаторів нічому не вчать?

montreal:Янукович по путинскому сценарию создает политическую элиту в Украине, включая своих детей и одпопартийцев. Например, подобной элите в Великобритании более 250 лет – народ не доволен – так как они оторваны от реальной жизни! И учеными доказано, что дети гениальных родителей, очень от них далеки в развитии.Так зачем Украине такая проблемная наследственность, если с каждым поколением будет все хуже и хуже... Мой вопрос: готовы ли студентыУкраины взять власть? Ведь стране нужны технократы, а неполитики!

Олексій Гарань: Ваше гасло про технократів, можливо, буде популярним. Але в політиці потрібні саме політики. Як професор порівняльної політології, я можу підтвердити, що іноді формуються "технократичні уряди", але вони тимчасові. Наприклад, зараз в Італії саме такий уряд, але його учасники керують країною тільки до виборів наступного року, в яких вони не будуть брати участі! В політиці якраз мають бути політики. Часто розмови про "технократів" є окозамилюванням. До речі, з цим, я думаю, ми зустрінемося під час виборів по мажоритарці. Інша річ, що політики мають бути зовсім іншої якості.

студент:Пане Гарань,скажіть, будь ласка,як можно вірити цій обєднаній опозиції, в їхні щирі наміри,коли в їхніх списках опинилися відверті "ющеністи-пройдивсіхи", такі як Кириленко,Оробець,Парубій і їм подібні. Скажіть,чи є у них моральне право йти у майбутню Верховну Раду, не покаявшись перед Тимошенко і Луценком,а також перед своїми виборцями?

Олексій Гарань: Я відверто казав під час тої кампанії, що позиція "проти всіх" реально підіграє владі. Попри критику їхньої тодішньої позиції, я вважаю, що зараз вони протистоять режиму. Чи "каятися" їм, чи визнати свою політичну помилку – я думаю, це має бути їхній особистий вибір. Ще раз наголошую, ще рік тому ми не думали, що зможуть об’єднатися БЮТ, "Фронт змін", "За Україну", "Народна самооборона" та інші. Вони це зробили. Для виборців це добре, бо вони зараз не поставлені в ситуацію, коли треба вибирати між кількома кандидатами, які змагаються між собою на одному, постпомаранчевому просторі. Давайте подивимося, хто буде в остаточних списках. Наскільки я розумію, деякі оголошені попередньо особи, щодо яких була значна критика громадськості, можуть не опинитися в остаточному списку.

НА ЗАХІД:Президент решил разбавлять бензин. Это он у Василия Алибабаевича научился? Кто ему такую идею подкинул?

Олексій Гарань: На Банковій і не такі схеми розробляють. Куди там Василію Алібабаєвичу.

kollin:Як ви вважаєте, чи змінять суттєво розклад сил в ВР парламентські вибори?

Олексій Гарань: Наші вибори лишаються змагальними. Дуже багато залежить від того, яку позицію займатимуть обрані мажоритарники, і чи вдасться владі зіграти на розколі опозиції, якщо УДАР таки виставить всіх оголошених ним кандидатів в 200 округах, чи, може, все-таки Кличку вистачить мудрості цього не робити. Партійний список Кличка – прохідний. Хто в ньому буде? Яку вони позицію займуть після обрання до парламенту? Чи не стануть "тушками"? Бо саме ці голоси можуть стати вирішальними для формування майбутньої більшості.

kollin:Які фальсифікації можливі на цих виборах? Які лазівки залишає законодавство?

Олексій Гарань: На жаль, саме тому й було змінено закон, що в мажоритарних округах, особливо в селах, буде важко відслідковувати всі порушення. В загальнонаціональному окрузі по партійних списках це набагато легше проконтролювати.

Ронн:І якщо аналізувати слогани та всю інформацію, розміщену на агітаційних бігбордах, як ви вважаєте, в якої політичної сили кампанія вибудовується найбільш вдало, в якої – навпаки?

Олексій Гарань: Я уже частково відповів на це питання. Агресивність і змістовність кампанії – це, звичайно, різні речі. Давайте візьмемо комуністів. Всі експерти говорять про те, що їхня кампанія є дуже активною, але питання постає в тому, з якими гаслами вони йдуть, чи вони є справжніми опонентами влади, і за рахунок яких коштів вони вже ведуть свою кампанію, яка формально ще не почалася? Думаю, що це вплине насправді лише на їхній традиційний електорат. Вони добавлять кілька відсотків за рахунок тих, хто розчарувався в Партії регіонів. Мене більше турбує питання, чи дійсно наші виборці купляться на роздачу продпайків, ліків тощо? Бо бачу, що таку технологію застосовують навіть у Києві. Тобто це буде випробуванням і для жителів столиці.

Ронн:Чи можете ви розказати, скільки в середньому в Україні коштує для політичної сили проведення передвиборчої кампанії? Не маю сумнівів, що немало. Хто їх фінансує, як формується основний бюджет надходжень на кампанію?

Олексій Гарань: Я не сиджу в якомусь штабі. Раджу "Главреду" запросити на чат пана Черненка з Комітету виборців України. Він принаймні роблить спробу оцінити ці тіньові потоки.

килиманджаро:Есть ли политическое будущее у Тимошенко и Яценюка?

Олексій Гарань: Звичайно, є. Тут сумнівів немає. Питання в тому, наскільки успішне, і чи вдасться їм зробити свої політичні сили дійсно прозорими і підзвітними виборцям. Влада намагатиметься протиставити цих політиків один одному, і тут буде теж виклик для них, бо зрозуміло, що обидва потенційно зможуть претендувати на найвищі посади. Чи вдасться їм у майбутньому знаходити між собою спільну мову?

kenrol:Скажите, зачем и кому надо было сажать Луценко и Тимошенко? Ведь победы на президентских выборах разве мало? Кому это выгодно? И вот сейчас провели Евро-2012 и на тебе... языковый закон! Ну совсем не вовремя. Может, парламент и президент – две разные команды? Спасибо.

Олексій Гарань: Звичайно, парламент зараз повністю підконтрольний президентові. Тому відповідальність в першу чергу на президенті, а регіонали (і президент з ними) мають дати відповідь собі, що вони будуть робити за кілька років. Приклад арабських країн має змусити їх задуматися.

Щодо ув’язнень Тимошенко і Луценка, мені здається, що влада керувалася почуттями і помсти, і звичайного страху. Але на цьому, я думаю, дуже гарно зіграли лоббісти і спецслужби сусідньої країни. А президент заковтнув цю наживку, і в результаті в ізоляції опиняється і він, і вся країна.

polit_ua:Пане Гарань, яка ваша оцінка: мовний скандал – це передвиборча технологія?

Олексій Гарань: Я не буду оригінальним, якщо скажу, що це – передвиборча технологія. Єдине, що додам: той самий Литвин вирішив скористатися цим для підняття власного рейтингу, показавши, що він наче в опозиції цій владі, а насправді своєю відставкою (невідомо, до речі, чим це закінчиться) фактично допомагає владі підписати цей закон іншими руками.

shwiec:Думаю, в країні є достатньо молодих патріотів з доброю освітою, без радянських дурниць в голові, які б могли б бути суперовою владою. Але як же ж їм піднятися в гору, де все перекрито грошима, потрібними зв’язками та просто бойовиками для захисту можновладців? Які шляхи ви бачите? Дякую.

Олексій Гарань: Змінювати країну, встановлювати прозорі правила гри, починати справжні реформи – тоді стануть затребуваними і молоді освідчені люди. До речі, одна з помилок Ющенка, мабуть, у тому, що він не створив умови для справжнього залучення таких кадрів.

shwiec:Чи вважаєте ви, що Ющенко дійсно така нечисть, як його зараз зображують? Щось мені не вірититься...

Олексій Гарань: Думаю, що Ющенко вірить, що він месія, і неадекватно оцінює ситуацію. Але при цьому, і коли він був президентом, і після цього, він сам не подавав приклад суспільству, як треба жити прозоро, поза корупційними схемами. Як можна було запустити в країну "РосУкрЕнерго"? Це лише один приклад. А зараз він продовжує підігравати владі під прикриттям гарних правильних слів і добре зробленої реклами.

НА ЗАХІД:Члены правительства учат английский язык. Вы не знаете, зачем? Может, посольство иностранное будут грабить?

Олексій Гарань: Це спроба поліпшити імідж. Але це лише зовнішні засоби без зміни внутрішньої суті. А англійську треба вчити всім – це вікно в сучасний світ. Російську ж ми знаємо by default.

Кома(Наденькина):Ну коль, пан Гарань честно отвечает на неприятные вопросы, рискну спросить его по поводу... Ну, вот ответьте, разве в отличие от словоблудия и пьянок за рубежом "оранжевых" с 2005 года всех, за исключением высших чиновников той власти, режим Януковича не занимается достраиванием незавершёнок, поднятием производственных инфраструктур и т.п.? Ведь строит! Как можно сочувствовать "попередникам", наделавшим стремительные заимствования как внутренние, так и внешние, ненормальные цены на газ. Ведь разница очевидная и далеко не на пользу Тимошенко. А про узурпацию власти, это, конечно, наивно! Просто налицо личный капитализм, однако это укладывается в понятия ЕС, ибо у нас пеленочный капитализм. Вопрос главный такой: есть ли у нас иная личность, чем Завгар, которая бы смогла дальше двигать общество, до интеллектуального лидера страны эдак лет через 25?

Олексій Гарань: Так, як цинічно краде нинішня команда реформаторів, так ніколи не було в Україні. Те, що закидають Тимошенко і Луценку (ще й не доведено у суді, бо справи розвалюються), це просто дитячий "лєпєт" порівняно з тим, що зараз робиться. От якраз в поняття ЄС це не вкладається. Януковичу просто пощастило, що найважча частина кризи припала саме на передвиборчий 2009 рік. Але і зараз за сприятливіших умов економіка країни перебуває в дуже небезпечній зоні.

укр:Добрий день. Згідно Конституції релігія відділена від держави. Однак це не заважає церковним ієрархам втягувати суспільство в свої розборки (маю на увазі протистояння в українському православ’ї). Особливо ці процеси загострюються в передвиборчий період. Чому так відбувається?

Олексій Гарань: Тому що на відміну від поліяків, румунів, болгар, у нас немає в церковному питанні національної єдності. Плюс ще й фактор Росії. Адже РПЦ виступає потужним ідеологічним засобом. А майже половина приходів РПЦ – в Україні. Уявляєте, скільки вона потенційно може втратити? За такі гроші патріарх Кирил готовий буде багато що віддати, навіть свій годинник.

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter
Подписывайтесь на наш канал в Telegram
Новости партнеров
Новости
Продолжая просматривать glavred.info, вы подтверждаете, что ознакомились с Правилами пользования сайтом, и соглашаетесь c Политикой конфиденциальности
Принять