Леся Оробець: Росія випереджає нас за алкоголізмом і смертністю

"До боротьби з корупцією мене змусила освіта: поки виб’єш гроші на ЗНО – чинновники в сотню разів більше вкрадуть. Це як носити воду решетом", – зазначила народний депутат.

На сайті "Главред" відбувся чатіз народним депутатом України Лесею Оробець. Спілкуючись із читачами, вона підбила підсумки року, що минає, в освітній сфері в Україні, розповіла, чи спрацює сценарій Дмитра Табачника по модернізації освіти, які перспективи має Верховна Рада нового скликання, хто у виграші від боротьби з тютюном, а також у чому Росія випереджає Україну.

Подаємо стенограму чату з Лесею Оробець.

Василий П.:Уважаемая Леся! Не могу понять, как сложилась судьба проектов реформирования высшего образования, которые были зарегистрированы в Раде прошлого созыва. Будут ли их еще рассматривать? И чего ждать от реформы отрасли в будущем?

Леся Оробець: Розумію Вашу стурбованість і тому дякую за запитання.

В Раді минулого скликання було зареєстровано два законопроекти про вищу освіту: наш з Яценюком від опозиції та Мірошниченка від ПР. При цьому жоден із них Табачника не влаштовував. Бо вони підривали його монополію на уплавління галуззю.

Тому він зробив хід конем – зімітував громадське обговорення. Було створено групу експертів при Кабміні під керівництвом ректора КПІ пана Згуровського. Втім, громадськість вийшла з-під контролю і вирішила запозичити в опозиційного законопроекту кілька принципових норм. У тому числі, ідею передати незалежним від МОН структурам ряд його повноважень з ліцензування, акредитацію, експертну оцінку тощо. Погодьтеся, без таких змін університетська автономія залишиться фікцією.

Ситуація загострилася. Її взявся залагодити пан Тігіпко, але марно. Надто різні задачі стояли перед учасниками – одні прагнули до жорсткої адміністративної вертикалі. Інші – переймалися децентралізацією упавління галуззю і підвищенням якості вищої освіти.

У новому скликанні все почнеться по суті "з нуля".

Найбільше влада не готова реформувати держзамовлення. Вища школа запрацює на результат, коли кошти розподілятимуть не серед тих "хто першим добіг до міністра", а відповідно до реальних потреб ринку і держслужби, а з іншого боку – до кращих абітурієнтів із найкращими результатами ЗНО. В Грузії ця система ефективно працює і дає відмінні результати.

Україночка:1. Як ви ставитеся до топ-10 подій в освіті, якими можна пишатися за версією Дмитра Табачника?2. Коли цей пан залишить українську освіту в спокої?

Леся Оробець: Цікаво, що серед топових подій в освіті названо: 1) нові освітні стандарти для дошкільної освіти, 2) зміну навчальних планів для 5-9 класів, 3) шкільний футбольний турнір в честь Євро. Теж мені події одного порядку.

На дошкільну освіту – величезні нарікання практиків і батьків. Окрім обов’язкового навчання з 5 років, держава ніяк не потурбувалася про матеріальне забезпечення навчання дошкільнят.

Навчальні плани вразили скороченням годин вивчення української мови, літератури, історії. В Росії в 6 класі рідну вчать щодня, у нас – двічі на тиждень.

Виталий_Киев:Леся, судя по Вашему блогу, Вы много в последнее время занимаетесь тендерными проблемами. Почему? Откуда такой интерес? Не кажется ли Вам, что это немного далеко от образования?

Леся Оробець: Мене до боротьби з корупцією змусила саме освіта. Поки виб’єш гроші на ЗНО – чинновники в сотню разів більше вкрадуть. Це як носити воду решетом.

Разом із сайтом "Наші гроші" та "Центром Протидії Корупції" вдалося зупинити розкрадання понад 850 мільйонів гривень за рік.

Найдорожче в світі за газ платять наші сільські школярі – для них газ в середньому по $752. Для підприємств олігархів – по $282.

А ще підручники по 700 гривень, конвекційні печі в Криму, на яких намагались вкрасити одразу 5 мільйонів гривень. Хтось же мусить це зупинити.

З архівом попередніх чатів "Главреду" ви можете ознайомитися тут.

Виталий_Киев:Запретить курение в ресторанах вы запретили, а вот кто выполнять будет? Не уверен, что из этого что-либо выйдет.

Леся Оробець: 84% населення підтримують цей крок (дані КМІС). І активно від нас, депутатів, його вимагали. Значить, потреба є.

І справа не у розмірі штрафів, а в тому, що тепер, коли ви робите курцям зауваження – закон на вашій стороні. І тепер саме від таких як ми з вами залежить – чи запрацює.

kenrol:Ваши первые шаги (указы) на посту президентастраны(предположим, так случилось бы)? Спасибо.

Леся Оробець: Я не мрію стати президентом. А від того, кого народ обере, буду вимагати побороти корупцію, підняти економіку і не забувати про освіту з культурою. Хочеться ще застати і пожити в такій Україні.

Профі44:Пані Леся! Останнім часом про вас і пишуть, і говорять багато. Навіть включили до першої тридцятки найвпливовіших жінок України. Але у мене до вас є конкретне запитання. Воно стосується вашої особистої участі у законотворчій роботі. Чи не могли б ви прозвітуватися тут у цьому сенсі як народний депутат?

Леся Оробець: Дякую.

Законодавство: 35 проектів – про вищу освіту, про ЗНО, про благодійні організації і т.д. З них 8 стали законами. Зокрема: повна заборона реклами тютюну, мораторій на закриття шкіл в селах, заборона паління в громадських місцях, закон про громадські організації. Проголосований, але не підписаний досі (!!!) закон про благодійність.

До речі, завдяки антитютюновим законам за п’ять років куріння серед чоловіків знизилось на 17%, серед жінок – вдвічі!

Город-герой Киев:Г-жа Оробец, три вопроса:
1. Просуществует ли Украина в сегодняшних границах до 2020 года?
2. Россия по уровню жизни выше независимой Украины, за которою боролся руховец
, Ваш отец, уже в три раза. Может, зря Ваш отец боролся?
3. Украинские и галицкие националисты были биты в Гражданскую войну, Великую отечественную. Вы понимаете, что Ваше дело безнадежно и сейчас
? Дело только во времени, а время играет против Вас. Вы согласны с этим?

Леся Оробець: 1) Не дочекаєтесь!       

2) Щодо рівня життя: Росія і справді нас випереджає. За рівнем алкоголізму, кількістю розлучень і небезпечно короткою тривалістю життя населення. А в економіці – я більше вірю не придворному Росстату, а Євробарометру.

3) Відповім анекдотом. В другій світовій війні СРСР боровся з Третім Рейхом. І де вони? А українці боролися за незалежну Україну. І вона є. Так хто там, ви кажете, переміг?:)

novoukrainka:Леся, чи не здається вам, як молодому депутату, що ви забагато часу приділяєте соціальним мережам? Якщо там не сидіти, може, більше часу залишиться для депутатських звернень?

Леся Оробець: Дякую за турботу про вільний час політика. :) 

Одне іншому не заважає, а навпаки – допомагає. Соцмережі дають мені можливість реагувати оперативніше, отже ефективніше. За останні два роки понад 400 моїх депзвернень – звернення по захисту прав громадян. Понад половина – люди потребували термінового втручання (а не поки пошта доповзе). Тут нові медіа дуже виручають. Окрім того, боротися з корупцією теж краще оперативно. Як уже писала, впродовж 2012 року в співпраці з "Нашими грошима" і "Центром Протидії Корупції" вдалося зберегти від тендерних розкрадань понад 850 мільйонів гривень бюджетних коштів.
Як бачите, не такі вже забавки ті "соціальні мережі".:)

cheetah:Леся Юрьевна! Очень поддерживаю Вашу борьбу скурением вобщественных местах. Вот бы еще запретили дымить в подъездах – просто житья нет от этой вони! А кругом дети малые.

Леся Оробець: Закон на Вашій стороні. Під’їзди – теж громадські місця спільного користування.
Тому особливо злісним порушникам – зауваження.

Якщо і це не допомогло – викликаєте міліцію, складаєте акт про правопорушення. Тут головне – системно не припиняти зусилля. Сама борюсь із цим у власному під’їзді. Цими ж методами. Успішно.

Галас:Народ сьогодні більше довіряє аргументам вулиці, ніжпарламентським реверансам. Може, й справді, всі політики однакові? Слава Україні!

Леся Оробець: Героям слава!

Це найкращий міф від ПР: всі однакові, тому обирайте нас.

Відповідальні політики теж є. Просто їх частіше варто запитувати, чим вони зайняті на роботі і що роблять для людей конкретно.

Степа:А есть ли у Табачника сценарий? По-моему,вы его сверх меры демонизируете.

Леся Оробець: В руках Табачника небезпечно багато. За ним проглядаються інтереси Росії. І дуже ймовірно, що в новому уряді його винагородять кріслом гуманітарного віце. Вертикаль, вибудована ним в освіті, дозволяє набивати кишені йому і його оточенню.

Детальніше – дивіться попередні відповіді.

Василий П.:Госпожа Леся. Уважаю вашу толерантность и логику в суждениях. Но как вы относитесь к появлению "Свободы" в парламенте? Не кажется вам, что Верховная Рада станет еще более бандитской?

Леся Оробець: Позитивно. Судіть самі: наприкінці минулого скликання більшість у Раді відверто зловживала власною монополією на прийняття рішень, тому порушувала закон на кожному кроці. І тихо, і голосно – і з бійками, і без них.

Тепер ситуація змінилася. Я б навіть сказала, з’явилося більше балансу. Принаймні в регіоналів відверто поменшало бажання втупу ігнорувати закон і вимоги опозиції. Думаю, в цієї Ради більше шансів стати цивілізованою, ніж у попередньої.

Олег Юзик:Чому ви захищаєте необхідність закупівлі антиретровірусних препартатів для ВІЛ-інфікованих? Це що, хіба ключова хвороба?

Леся Оробець: Коли рівень ВІЛ/СНІД інфікованості перетне межу 2% (з нашими темпами – в 2014 році), епідемія перетвориться на незупинну пандемію.
Антиретровірусна терапія – не лікує СНІД, але зупиняє його передачу іншим, наприклад, від мами до дитини.
У теперішньому бюджеті чиновники "зекономили", і тепер 60% ВІЛ-інфікованих не отримають потрібних їм медикаментів. В аптеці і навіть на чорному ринаку їх не купити – закупляє тільки напряму держава. А для цих людей – це тривалість життя їхня і їх близьких.

Для мене, мабуть, найсильнішою подією року, що минає, був виступ 13-річної Лізи, ВІЛ-інфікованої мужньої дівчинки, що втратила маму в 6 років. Вона намагалась пояснити депутатам, що це важливо, що це про життя або смерть. Для всіх нас.

Олег Юзик:Ви протестували проти нашумілого тендерного законопроекту9634. Тоді говорили, що буде вкрадено 50 мільярдів. І що, скільки вже вкрали?

Леся Оробець: Насправді, вкрали ще більше. Якщо хочете знати точні цифри – гляньте на мою сторінку в Facebook. Мало не щотижня публікую там перелік корупційних тендерів, які мені разом із моїми партнерами вдається зупинити. 

А в цілому, лише за останній рік вдалося зупинити майже на один мільярд гривень. Це лише різниця між ринковою ціною, і тією, яку чиновники висмоктали з пальця задля власного збагачення.

До речі, почувають себе чиновники так вільно саме завдяки законопроекту №9634, яким кнопкодави Януковича вивели з-під контролю громадськості понад 250 мільярдів гривень закупівель через державні підприємства.

У тих корупційних тендерах, які ми зупиняли, корупційна маржа – не менше 30%. Тобто 50 мільярдів гривень – це мінімальна цифра.

Це при тому, що у влади не знайшлося одного мільярду на закупівлю ліків від трьох епідемій (СНІД, туберкульоз, гепатит В), від яких лише в цьому році помре 110 000 українців.

укр:Скажіть, будьласка,чим ви можете пишатись у ваші 30 років?

Леся Оробець: Тим, що жива. :)
А ще своїм мужнім чоловіком, нашими донечками. І моєю командою, разом із нею мені вдалося зробити не одну хорошу справу.

lio:Пані Лесю, членом якого комітету ви будете в новій ВР, якими питаннями займатиметесь?

Леся Оробець: Це залежить від рішення фракції. Як би не склалося, точно буду продовжувати працювати над боротьбою з корупцією, реформами освіти, соціальної сфери, чистим довкіллям.

lio:Що вас найбільше розсмішило протягом останньої передвиборчої кампанії, виборів, які курйози запамяталися?

Леся Оробець: Одеса. Площа перед обладміністрацією. Мітинг. Ми з Володею Усовим відповідаємо на запитання одеситів.

Виходить інтелігентного виду старший чоловік і по-одеськи так: "Я вас про закон про мови розпитаю. Це що, виходить, тепер мені скаргу про те, що їсти нема чого, можна російською написати? Дякую!"

Цього ніхто не очікував, тому це так запам’яталося. Погодьтесь, за тисячі годин "обговорень" ніхто точніше не сформулював.

 

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter
Подписывайтесь на наш канал в Telegram
Новости партнеров
Новости
Продолжая просматривать glavred.info, вы подтверждаете, что ознакомились с Правилами пользования сайтом, и соглашаетесь c Политикой конфиденциальности
Принять