Свята Софія може рухнути!

Софія Київська на порозі власного тисячоліття дочекалася відродження держави, яка веде свої витоки від славної Київської Русі, а сама невдовзі пішла... тріщинами!

Найбільші утворилися у стінах колишньої монастирської бурси...

2011 року київському храму Софії, Премудрості Божій, виповнюється тисячу років. Науковці з’ясували це зовсім недавно, знайшовши на одній із фресок собору графіті (продряпаний напис), яке допомогло встановити точні дати побудови святині. Тож заклали Софію 1011 року за князя Володимира-Хрестителя, а завершили будівництво 1018-го за правління Ярослава Мудрого (до цього офіційною датою заснування собору вважали 1037 рік). І тому за два роки Східна Європа має пафосно відзначати тисячоліття найдавнішого на своїх теренах християнського храму. Західна Європа може сміливо долучатися до урочистостей, бо хоча на її території збереглося кілька базилік і давнішого періоду, але своїми скромними розмірами і стриманим оздобленням вони не можуть дорівнятися до краси і величі тисячолітньої Софії Київської.

Для Української держави цей храм найбільш знаковий. Тут 1051 року було поставлено першого київського митрополита-русича Іларіона, у стінах Софії відбувалася коронація Великих Київських князів, оголошення державних актів і прийоми іноземних послів. У храмі велося літописання і містилася легендарна бібліотека Ярослава Мудрого. Але за таку силу-силенну років, окрім слави і величі, Софії, Премудрості Божій, довелося набачитися без ліку і глупства людського. І все, як писав преподобний Феодосій Печерський, через "звабу диявольську до убивств, кровопролить та наживи". Перший погром святий храм пережив 1169 року, і вчинили його "брати по вірі", керовані ростово-суздальським князем Андрієм-Боголюбським. "Грабували вони два дні усе місто – Подолля, і Гору, і монастирі, і Софію, і Десятинну Богородицю. І не було помилування анікому і нізвідки: церкви горіли, християн убивали", – так зафіксовано подію у Літописі руському. 1240 року Батиєві ординці влаштували в Києві не меншу різанину і спустошення.

Але й тоді Свята Софія вціліла, хоча була вщент пограбована. І впродовж кількох наступних століть древня "митрополія Руська" перебувала у запустінні та занепаді. Львівський купець Мартин Груневерг, відвідавши Київ 1584 року, у своїх подорожніх записках засвідчує, що "у даний час двері величної церкви не мають замків, тільки забиті поганими дошками… дах тече... але всередині церква ще стоїть непорушна. Всюди коштовно розмальована і щедро позолочена. Там, де високий вівтар, на стіні є образ Марії, майже такої висоти, як уся церква. Виглядає він таким новим, ніби був зроблений сьогодні".

1633 року "опустілу церкву столичну святую Софію взявся вичищати" київський митрополит Петро Могила. Він влаштував при ній чоловічий монастир і впродовж 14 років аж до своєї смерті опікувався відновленням "найдавнішої святині Києва". А найбільша розбудова Софії відбувалася коштом гетьмана Івана Мазепи в 1690 – 1707 роках – саме тоді було зведено дзвіницю, монастирський мур і проведено капітальний ремонт собору. У результаті свята обитель змінила візантійський фасон на бароковий і без особливих потрясінь пережила наступні три століття.

І так було до 1934-го, коли товариш Постишев надумав таке "старье", як Софія та Михайлівський Золотоверхий, ліквідувати і на їхньому місці спорудити урядовий центр. Михайлівський зруйнували, а Софію… врятувала донька Ярослава Мудрого – Анна. Точніше, добра її слава. 1051 року Анна вийшла заміж за французького короля Генріха І і прославилася "розумом, доброчесністю та королівською гідністю". Пам’ятаючи про це, французька інтелігенція скерувала до Сталіна письменника Ромена Ролана, який звернувся до вождя з проханням не знищувати собор, що пов’язаний з дитинством і юністю королеви Франції. І тому Софія благополучно вистояла навіть того страшного 1934 року, коли купами цегли і плінфи полягли десятки древніх київських храмів.

Тож, переживши варварів різних часів і народів, Софія на порозі власного тисячоліття дочекалася відродження держави, яка веде свої витоки від славної Київської Русі. …І невдовзі пішла тріщинами. Найбільші утворилися у стінах колишньої монастирської бурси. Численні тріщини - на висоту стін! - помережили весь мур довкола обителі. Але найгірша ситуація із дзвіницею – вона може рухнути в будь-який момент, бо до її фундаментів добираються підземні води. Упродовж останніх років вода піднялася на 1 м 35 см. Коли вона просочиться ще на півтора метра, ґрунт під дзвіницею замокне, просяде, і 76-метровій вежі настане кінець.

Катастрофічну небезпеку спричинила зухвала забудова охоронних земель навколо Софії. На відстані 10–15 метрів від пам’ятки світового значення новітні зодчі (усупереч міжнародному та українському законодавству) намурували багатоповерхові "апартаменти для еліти", а професор архітектури, екс-головний архітектор столиці Сергій Бабушкін змикитив навіть облаштувати впритул до святині фітнес-центр з басейном на 200 кубічних метрів. (Уявляєте водойму біля стін, приміром, паризького Нотр-Даму чи віденського Святого Штефана?) Усі ці геростратівські проекти щодня і щохвилини вкорочують вік древній святині.

А тому, в якому стані 2011 року вона відзначатиме своє тисячоліття – невідомо. Тим паче, що нещодавно архітектурна контора під керівництвом вищезгаданого Бабушкіна запроектувала чергове десятиповерхове "клубне житло на 200 преміум-квартир", яке має постати просто через дорогу від собору, на місці історичного двоповерхового будинку (його, означивши як "старье", незабаром мають знести). Реалізація цього проекту на такій безпардонній відстані від святині у стократ примножить руйнівні процеси й безповоротно спотворить древній архітектурний ансамбль. Але архітекторам, інвесторам та іже з ними пам’яткоохоронним структурам усе це до лампади, бо вони вже давно між собою визначилися в ціні на те, що в цивілізованому світі називають безцінним.

І тому тисячолітній ювілей найдавнішого храму Східної Європи може бути сумним та невеселим. І сповненим страхів за те, чи довго святиня, яка вистояла навали, грабунки та запустіння, протримається в нинішній облозі хамства та невігластва.
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter
Новости партнеров

Последние новости

Реклама
Реклама
Реклама
Продолжая просматривать glavred.info, вы подтверждаете, что ознакомились с Правилами пользования сайтом, и соглашаетесь c Политикой конфиденциальности
Принять