Економічний аналітик Валентин Землянський прокоментував ситуацію навколо платіжок за опалення.
«З платіжками відбувається просто феєрія. Я це називаю тарифний хоровод», - підкреслив він в інтерв'ю на Ukrlife.tv.
За його словами, зниження тарифів на тепло в Україні так і не відбулося: «Вони внесли зміни в постанову регулює тарифоутворення. Відповідно, з'явилася можливість внесення понижуючого коефіцієнта в разі зниження цін на газ».
У той же час після зниження цифр в платіжках за грудень 2019 року, в січні 2020 року споживачі отримали платіжки із збільшеними цифрами в платіжках.
«У простого споживача питання: ви ж обіцяли зниження, а де воно?», - поставив він риторичне питання.
Разом з тим він підкреслив, що для уніфікації ситуації з цінами на опалення на урядовому рівні повинен був відбутися перерахунок за підсумками опалювального сезону.
«І не було б невиправданих очікувань», - переконаний економічний експерт.
До речі, нещодавно прем'єр-міністр України Олексій Гончарук пояснив, чому громадяни отримали дві платіжки за тепло в січні. Він підкреслив, що цієї зими знижена сума у платіжках за тепло до 30% для користувачів індивідуального опалення в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
«Але за січень люди отримали дві платіжки за газ і транспортування. Якщо ви складіть цифри обох платіжок, то побачите - у січні цього року сума в обох платіжках менше, ніж у тієї єдиної платіжці, яка була в січні минулого року», - сказав прем'єр.
Він пояснив, що раніше ціна за транспортування була включена в платіжку і просто входила в загальний тариф. Тепер рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), їх розділили. Тому що компанії, які постачають та транспортують газ, - різні, отже, і дві платіжки.
Разом з тим Землянський звернув увагу на те, що Україна переходить на облік газу не в кубометрах, а в енергетичних одиницях.
«В Європі це працює, але у нас є свої особливості. Так це краще, оскільки якщо калорійність газу нижче – ви платите менше, не зважаючи на обсяг. Тобто ви берете більше в кубах, але отримуєте менше енергії», - пояснив експерт.
На його думку, в цій ситуації виникає питання довіри до нової процедури: «Хто від імені держави буде відповідати за якість газу».
Він вважає, що перевірку якості газу повинен здійснювати спеціальний незалежний державний орган.
«Процес правильний, а реалізації немає», - додав Землянський.
Нагадаємо, українці з січня 2020 року почали отримувати окрему платіжку з нарахуваннями за доставку газу газорозподільними компаніями.
11 лютого НКРЭКУ схвалила проект постанови, яким встановлюється мінімальна плата за послуги з розподілу газу для нових побутових споживачів і споживачів, які не споживали газ у минулому році. Остаточне затвердження документа після проходження обговорення може відбутися на початку березня.