Провал акцизной поправки будет стоить госбюджету 3-5 млрд грн

УНИАН

В следующем году к проблеме контрабанды сигарет добавится еще и контрабанда табачных изделий для электрического нагрева.

Через різке підвищення акцизів на ТВЕНи (одразу в 4,2 рази) найбільше може постраждати Харківщина – область ризикує втратити не лише бюджетні доходи, але й 20 млн. доларів іноземних інвестицій. Під удар потраплять до 50 тис. робочих місць в Харківській області і по всій Україні.

На фоні пандемії і локдауну в січні 2021 р. державний бюджет України може зіткнутися із ще однією проблемою – різким недовиконанням доходів держбюджету від тютюнового акцизу.

Нагадаємо, що у 2019 р. саме недовиконання доходів від тютюнового акцизу було другою (після імпортного ПДВ) найбільшою проблемою дохідної частини державного бюджету (недовиконання плану - майже 14 млрд. грн.).

Причина полягала у різкому - фактично в 7 разів - зростанні контрабанди сигарет в Україну через серйозні підвищення акцизів і цін протягом попередніх років.

Наступного року до проблеми контрабанди сигарет додасться ще й контрабанда тютюнових виробів для електричного нагрівання (т.зв. ТВЕНів). Адже через провал парламентом акцизної поправки з січня 2021 р. акцизи на ТВЕНи зростуть відразу в 4,2 рази.

Після такого різкого підвищення акцизів, ціни на ТВЕНи в Україні приблизно в півтора рази перевищуватимуть ціни на ТВЕНи в Молдові, Білорусі і Російській Федерації. Потенційний заробіток контрабандиста на нелегальному імпорті лише одного коробу ТВЕНів в Україну із цих країн оцінюється в 500 доларів.

Також проблема полягає в тому, що два найбільших виробники ТВЕНів одночасно входять до ТОП-10 платників податків України.

Це компанії «Філіп Морріс Україна» (у 2019 р. – 3-ій найбільших платник податків - 17,2 млрд. грн.) і «Брітіш Амерікан Тобакко Україна» (у 2019 р. – 7-ий найбільший платників податків – 13,9 млрд. грн.).

Ці компанії, які сумарно дають понад 31 млрд. грн. податків, у попередні роки все більше переводили своє виробництво з традиційних сигарет на потенційно менш шкідливі ТВЕНи – IQOS та Glo.

Після такого різкого підвищення акцизів можуть і зупинитися інвестиції у модернізацію виробництва, і виникнути проблеми із сплатою акцизів.

Найбільше може постраждати Харківська область. Саме тут розташована фабрика компанії «Філіп Морріс Україна».

Не випадково, ще в жовтні 2020 р. Рада підприємців Харківщини вже зверталася з проханням до Верховної Ради пом’якшити заплановане різке зростання акцизів на ТВЕНи.

Адже для Харківської області «Філіп Морріс Україна» є не лише одним з найбільших платників податків і роботодавців, але і ключовим клієнтом для кількох сотень малих і середніх підприємств – як в Харківській області, так і за її межами.

Через обмеження діяльності компанії під ризиком можуть опинитися до 50 тис. робочих місць – не лише на фабриці, але і в компаніях-клієнтах.

Компанія, імовірно, призупинить інвестиції в модернізацію своєї фабрики в Харківській області і остаточно відмовиться від ідеї переведення її на виробництво ТВЕНів.

Якщо раніше саме Україна розглядалася як основний кандидат на створення експортного виробничого хабу ТВЕНів для країн Східної Європи, то після підвищення акцизу його буде перенесено, імовірно, в одну із сусідніх країн.

Створення таких суттєвих ризиків і для держбюджету, і для прямих іноземних інвестицій цілком може викликати занепокоєння в Міжнародного валютного фонду

Новости сейчасКонтакты