Человечеству пора перестать заигрывать с мирным атомом

ЧАЭС

Лучше регулярно протирать сверхдорогую солнечную панель у себя в огороде, чем однажды идти по улице и просто умереть без причины.

Є сувора правда життя. Вона в тому, що велика частина людства не схожа на китайців. Ніхто не планує на 200 років вперед, більшість живуть рефлексією на події, що відбуваються.

Стався Чорнобиль - частина Європи вирішила закривати атомні електростанції і переходити на альтернативні джерела енергії. Попутно вирішили також скорочувати викиди вуглецю, щоб протидіяти змінам клімату. Так власне і виник бум на сонце, вітер і живу воду.

Час і лобісти зробили свою справу. Поступово Чорнобиль забувся і перетворився на статтю витрат у злиденній Україні. Об'єкт "укриття" побудували (спасибі!) - і інша частина Європи тут же почала говорити про принади мирного атома. Корови, які мирно пасуться на тлі французьких АЕС, стали мемом. Навіть Штати в 2013 році запустили новий реактор.

Ще донедавна в світі була 191 атомна станція. Більшість в Європі і колишньому СРСР, на східному узбережжі США і на стику Китаю і Японії. В цілому, технологію мирного атома знову стали вважати прогресивною і безпечною. До Фукусіми.

Читати такожЦіни поповзуть вгору: чим загрожує відключення енергоблоків АЕСПісля аномальної хвилі, що зруйнувала навіть мудровану систему захисту, АЕС Фукусіми народила на світ близнюка Чорнобильської зони. Частина Японії виявилася непридатна для життя на багато століть.

Світом знову прокотилася хвиля занепокоєння. Після аварії в Чорнобилі представники МАГАТЕ переконували нас, що необхідні висновки зроблені, а атом став ще більш мирним. І ось, через 15 років...

Тепер ще одне важливе питання. По всьому колишньому СРСР допрацьовують старі реактори, яким вже неодноразово продовжували термін експлуатації. У США, до слова, велика частина енергоблоків теж була побудована в період з 1967 по 1990 Рік. Тобто, частину з них теж слід виводити з експлуатації або продовжувати дозвіл на експлуатацію. Але старе - це старе. Це все одно що сидіти на пороховій бочці і жартівливо помахувати факелом над головою: бачите, все під контролем!

І все чому? Та тому, що АЕС здатна виробляти енергії в кілька разів більше, ніж кілька теплових і тим більше альтернативних станцій. А через якийсь час станція окупається, і енергія стає ще й дешевшою, ніж теплова або "зелена". Подвійна вигода. Але - рівно до того моменту, поки не жахне в черговий раз.

Була одна підозра, коли росіяни випробували пару ракет з ядерними боєголовками і огорнули цілий регіон радіоактивною хмарою. Потім було занепокоєння навколо іранського реактора. Але це таке, більше політика.

А потім дійсно жахнуло. Серйозна аварія сталася в технологічній і благополучній Фінляндії. Здригнулися жителі благополучної Скандинавії і жителі розташованого неподалік історичного Пітера. Здригнулася Польща і здригнулися білі ведмеді.

І ось, в черговий раз нам почали розповідати, що все під контролем. Що ніяких викидів не відбулося. Що взагалі, нічого хвилюватися. Ну подумаєш, просто аварія на атомній станції. Забийте, чуваки! Їдьте на риболовлю!

Я поважаю працю атомників. Вони - діюча інтелектуальна еліта світу, зайняті незбагненно важливою і складною справою. Бажаю їм, щоб ніколи більше не було навіть натяку на Чорнобиль.

Але якими б інтелектуальними не були атомники, вони сидять на бочці з порохом. І я нагадаю, що аварія в Чорнобилі сталася зовсім не тому, що атомники були недосвітченими або не спрацювала технологія.

І на хитрий болт знайдеться гайка з різьбою.

Пора перестати загравати з мирним атомом. І з агресивним - теж. Не настільки це безпечно. А у нас всього одна планета.

Краще регулярно протирати наддорогу сонячну панель у себе в городі і дякувати Всевишньому, що взяв грошима, ніж одного разу йти вулицею і просто померти без причини. Чи ви не знали, що на Хрещатику рівень радіації вищий, ніж у більшій частині Чорнобильської зони?

Новости сейчасКонтакты