Зачем Зеленскому игра в «5 важных вопросов» в день выборов

Зеленский задумал провести опрос в день выборов, чтобы одновременно решить несколько задач / УНИАН

Власть сможет опираться на результаты опроса, проведенного в день голосования, в своих речах и во время переговоров с Россией.

В ідеї Володимира Зеленського про проведення великого опитування на виборчих дільницях 25 жовтня міститься всього потрошечку, це такий собі «салат-мікс»: і намагання прозондувати ґрунт, дізнавшись суспільну думку з певних питань, і спроба заробити додаткові бали напередодні виборів, і намагання дістати додаткові аргументи для заяв та перемовин.

Передусім варто зазначити, що заплановане опитування – це точно не референдум. Про це не може бути й мови, бо у нас немає ані закону про референдум, ані жодної практики проведення референдуму, ані бюджетних грошей на нього.

Тому 25 жовтня може відбутися тільки масоване соціологічне опитування.

Володимир Зеленський анонсував «п’ять важливих питань», які поставлять в ході цього опитування. Про що саме можуть запитати в людей, ми можемо тільки фантазувати, тому що наша нинішня влада така, що й сама не знає, що вигадає завтра, і чи не перекреслить при цьому всі свої попередні напрацювання. Творчі люди, вони такі: сьогодні одне, завтра інше, післязавтра знову перше…

Читайте такожЧого українці чекають від Зеленського в питанні ДонбасуОскільки про цю ідею ми чуємо після резонансного візиту президента до Великої Британії, цілком можна очікувати, що одним із питань буде питання щодо розвитку ситуації на Донбасі, а саме того, про що натякав Зеленський в ході візиту – пом’якшення Мінських домовленостей. Тому припускаю, що в українців можуть поцікавитися, чи згодні вони зі внесенням до Конституції змін щодо «особливого статусу» Донбасу.

Швидше за все, більшість опитаних будуть незгодні. А така інформація стане українській владі в нагоді для аргументування своєї позиції під час перемовин не тільки з Росією, але і з Європою. Це можуть подати, як дотримання Україною демократичних традицій, які так цінуються в Європі – мовляв, «якщо люди не хочуть, як ми можемо діяти всупереч їхньому бажанню».

Крім того, серед питань можуть з’явитися і такі, що стосуватиметься поглиблення децентралізації, а також певної зміни територіального устрою України (наприклад, 13 областей замість 25-ти).

Втім, це опитування матиме виключно консультативний характер.

Читайте такожРозплата за 2019-й: опозиція готується помститися Зеленському на осінніх виборахЯк його зможе потім використати влада? Вона зможе спиратися на його результати в своїх промовах, під час переговорів. Але отриманий результат ні до чого не буде зобов’язувати.

Проте дане опитування виконає ще одну важливу для влади задачу... Ті люди, які торік голосували за Зеленського, а тепер розчаровані діями його команди, не можуть проголосувати на цих виборах ні за нього, ні за кого іншого: ані за ОПЗЖ (бо це означатиме кардинальну зміну світогляду), ані за Європейську солідарність (бо всі пам’ятають лицемірство влади Порошенка, яка говорила одне, а робила інше). Тому виборці Зеленського здебільшого просто би не пішли на вибори 25 жовтня: їм нема за кого голосувати, крім тих самих «слуг», якими вони не задоволені.

Але – якщо вибори будуть поєднані з певним опитуванням, більше людей прийде на виборчі дільниці, аби висловити свою позицію, а заразом і зайдуть проголосувати. А за кого ж їм голосувати, як не за «слуг»?

Таким чином, за допомогою анонсованого опитування влада хоче мобілізувати та спонукати прийти на виборчі дільниці якомога більше власних прихильників.

Олександр Кочетков, політичний аналітик, спеціально для Главреду

Новости сейчасКонтакты