Эксперты объяснили, зачем ЕС подпишет с Украиной договор об открытом небе

Еврокомиссия хочет подписать с Украиной Договор об открытом небе / Reuters

Еврокомиссия ранее срывала подписание договора, однако сейчас, как считают эксперты, процесс ускорился ввиду агрессии РФ возле украинской границы.

У четвер, 8 квітня Європейська комісія схвалила оновлений проект рішення Ради ЄС про підписання Угоди між Україною, ЄС та її державами-членами про Спільний авіаційний простір, так звану угоду про відкрите небо.

"Спільний авіаційний простір Україна-ЄС створить умови для нових комерційних можливостей авіаліній України та держав-членів ЄС, а також сприятиме залученню інвестицій в авіаційну сферу України", - заявили у представництві ЄС.

Тепер цей проект повинні внести на розгляд Ради ЄС, де його мають остаточно схвалити.

Як зазначив директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express, експерт з питань оборонних технологій Сергій Згурець, цінність підписання Угоди нівелювалася після того, як у січні поточного року з нього вийшли США і Росія.

"Після виходу Сполучених Штатів і Російської Федерації, угода про відкрите небо в принципі втратила своє стабілізуюче значення у вигляді контролю над озброєннями, адже саме ці дві країни були найбільш важливими з точки зору контролю за їх військовими потенціалами", - пояснив експерт Главреду.

У той же час, за словами експерта, з прицілом на входження України в НАТО, цю угоду можна сприймати як ще один майданчик для вибудовування відносин в області інформаційно-розвідувальної мережі із західними країнами.

"Якщо Україна підпише цей договір або навіть певний документ, який за своїм духом нагадує договір про відкрите небо, то це буде стимулюючим фактором для подальшого створення ініціатив, пов'язаних зі створенням єдиної інформаційно-розвідувальної мережі, яка може використовувати літаки відкритого неба, а пізніше створити більш довірче середовище, може стати основою для використання напрацювань в галузі безпеки", - розповів Згурець.

Читати такожВихід США з угоди про відкрите небо: чим це загрожує УкраїніВарто зазначити, що Україна і ЄС повинні були підписати договір ще в лютому поточного року, однак тоді, як повідомляли в офісі президента, підписання зірвалося через бюрократичні причини.

Але зараз, як уточнив Главреду екс-глава Служби зовнішньої розвідки України, генерал армії України Микола Маломуж, процес підписання могли екстрено прискорити через загострення на Донбасі і стягування Росією військової техніки до українських кордонів.

Нагадаємо, раніше У МЗС України озвучували терміни вступу договору в силу.

Що таке відкрите небо

Договір з відкритого неба (ДОН), the Treaty on Open Skies – міжнародна угода, що дозволяє вільні польоти неозброєних розвідувальних літальних апаратів в повітряному просторі країн-підписантів. Учасники договору мають право здійснювати обльоти територій один одного для спостереження за військовою діяльністю.

У договір входять більшість країн НАТО, а також Росія, Україна, Грузія, Боснія і Герцеговина і нейтральні Швеція і Фінляндія. При цьому країни НАТО не спостерігають один за одним. За час існування договору було здійснено понад 1500 спостережних польотів.

Документ був підписаний 24 березня 1992 року в Гельсінкі, але при цьому набув чинності тільки через десять років, в 2002 році. Російська Федерація ратифікувала договір з відкритого неба 26 травня 2001 року.

Головним завданням Договору є розвиток відкритості і спостереження за виконанням угод з контролю над озброєннями (в першу чергу, Договору про звичайні збройні сили в Європі). Польоти проводяться на повідомній основі і за встановленими річними квотами.

Новости сейчасКонтакты