У Верховній Раді зареєстрували законопроект (№3917), яким хочуть побороти в Україні пропаганду нетрадиційної сексуальної орієнтації.
Його назва - «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні порушення стосовно відповідальності за пропаганду гомосексуалізму і трансгендеризму».
Главред дізнавався, які шанси на його ухвалення і чим він загрожує українському суспільству.
Авторами законопроекту виступили депутати Слуги народу з Чернівців Георгій Мазурашу та Олена Лис. Згідно з текстом законопроекту, до КуАП пропонують додати статтю 180-2, якою передбачено три види штрафів:
"У повсякденному житті я не ділю людей і не цікавлюся їх орієнтацією і, якщо потрібно, спілкуюся по роботі з усіма, незалежно від їх уподобань. Я просто не хочу, щоб ці речі пропагувалися і тому я скористався своїми повноваженнями народного депутата і зареєстрував цей законопроект ", - пояснив Главреду причину появи документа один з ініціаторів, Георгій Мазурашу.
Він додає, що у нього є сумніви щодо того, чи дійде законопроект взагалі до розгляду в парламенті.
На цей випадок, розповів нам депутат, їм попутно був внесений законопроект про сімейні цінності, який має на меті привести розширене трактування поняття "гендер" до більш вузького, тобто виключно до чоловіків і жінок.
"Слово "гендер" у законодавстві має широке значення, тому цим активно користуються. Законопроектом ми хочемо привести поняття гендерної рівності до рівності чоловіків і жінок, щоб не давати приводу для маневрів", - сказав Мазурашу.
Нагадаємо, що подібну заборону в Україні пропонували запровадити і парламентарі попередніх скликань - у жовтні 2012 року Рада вже ухвалювала у першому читанні законопроект "Про захист прав дітей на безпечний інформаційний простір", яким також заборонялася пропаганда гомосексуалізму. У тому документі містилася норма, яка визначала поняття гомосексуалізму як відносин сексуального характеру між особами однієї статі. А в пояснювальній записці йшлося про те, що поширення гомосексуалізму загрожує національній безпеці, у зв'язку з тим, що він призводить до епідемії ВІЛ-інфекції / СНІДу, руйнує інститут сім'ї та може призвести до демографічної кризи.
Проте рік потому, у 2013-му, Венеціанська комісія засудила ініціативу за несумісність з міжнародними стандартами прав людини та Європейською конвенцією прав людини (ЄКПЛ), після чого законопроект заглох.
Це було не єдиною поразкою борців з гей-пропагандою - у тому ж 2012 році провалилися ще два схожих законопроекти, якими, окрім пропаганди, заборонялося виходити на мітинги на підтримку ЛГБТ.
У минулому скликанні парламенту нардеп Ігор Мосійчук подавав позов до столичної влади з метою не допустити КиївПрайд - цей позов не був задоволений судом.
Глава Центру Ейдос, політолог, кандидат наук з державного управління Віктор Таран зазначає, що такі законодавчі ініціативи виникають, коли депутатам важко показати свою ефективність.
"Цей законопроект не має шансів на ухвалення, оскільки навіть у самій Слугу народу достатньо депутатів із проєвропейськими поглядами, які цього не допустять. Це робиться для того, щоб відвернути увагу людей від економічної кризи. У подібних випадках завжди піднімаються питання мови, ЛГБТ і т. д., які вирішити простіше, ніж, наприклад, не допустити девальвації гривні ", - говорить експерт.
І в середовищі ЛГБТ-спільноти, і серед правозахисників свіжу законодавчу ініціативу всіляко критикують.
"Очевидно, що це інфо-вкид для відволікання уваги від більш важливих речей. Зрозуміло, що навряд чи проголосують", - відреагувала на появу законопроекту в своєму Фейсбуці глава PR-департаменту громадської організації КиївПрайд Софія Лапіна.
"Коли депутати Слуги народу придумують нові терміни типу" пропаганда гомосексуалізму і трансгендеризму", стає зрозумілим, на жаль, що передвиборні обіцянки про "добробут українців і соціальні стандарти" залишилися в минулому", - відзначають у громадській організації Гей-альянс Україна.
Як пояснила Главреду спікер правозахисної організації Amnesty International Україна Катерина Мітєва, подібні законодавчі ініціативи спрямовані на дискримінацію ЛГБТ-спільноти та суперечать як української Конституції, так і міжнародним правом.
"Останнім часом в українському суспільстві зросла тенденція до збільшення толерантності - усе більше людей підтримують прайди, поліція йде назустріч і забезпечує правопорядок на таких акціях. З іншого боку, присутній опір консервативних груп, який проявляється у таких законопроектах. У разі його ухвалення автоматично з'явиться загроза життю членів ЛГБТ-спільноти, оскільки він може стати сигналом для радикалів почати переслідувати людей нетрадиційної орієнтації. Для цих людей ми створюємо безпідставні ризики ", - сказала Мітєва.