Існуюча в Україні сировинна модель економіки призводить до постійної деіндустріалізації (руйнування промислового потенціалу), що не може призвести до високих зарплат, заявив економіст і фінансовий аналітик Олексій Кущ.
Як підкреслив він у коментарі Главреду, для того, щоб отримувати високі зарплати, умовно потрібно виробляти товари з високим рівнем доданої вартості.
“У сировинних країнах високі зарплати можливі тільки при наявності високих сировинних рент, як, наприклад, в Саудівській Аравії, або за рахунок невеликого числа населення, як в Норвегії. Якщо сировинних рент недостатньо, то і рівень зарплат не настільки високий - наприклад, в тій же Росії, яка теж є нафтово-сировинною країною, рівень зарплат набагато нижче, так як нафтових рент на всіх не вистачає", - підкреслив експерт.
Він зазначив, що в розвинених країнах причиною високих зарплат є високий рівень доданої вартості, проте в Україні цього зробити не вийде.
Аналітик каже, що в Україні є "стеля" зростання доходів через те, що через дніндустріалізацію економіки, основні споживчі товари-імпортні і в разі зростання доходів зростає і купівельна спроможність (імпорту стає більше).
За його словами, виходом є перехід від сировинної моделі до виробництва товарів з високим рівнем додаткової вартості.
"Іншими словами, щоб вийти на рівень Туреччини за доходами, потрібно мати близько 250 мільярдів доларів експорту, на рівень Польщі – 350-400 мільярдів, тобто збільшити потенціал експорту 2-3 рази", - підрахував експерт.
Він додав, що економічна модель України сама по собі відсікає можливість зростання.
"Раніше у нас застосовувалася модель фіксованого курсу валют, при якій росли не тільки зарплати, а й торговий дефіцит, що призводило до обвалу гривні в півтора-два рази кожні 5-8 років. Зараз плаваючий курс відсікає збільшення доходів приблизно раз на рік, тобто система сама себе обнуляє", - резюмував Кущ.
Читати такожЗростання мінімалки в Україні до 6,5 тисяч перенесли на кінець 2021 року