Леонід Утьосов відзначив би сьогодні свій 125-й день народження – якщо б прожив так само довго, як і любов до його пісень. Пісні, що співав Леонід Утьосов – У чорного моря, Серце, З одеського кичмана, Мішка-одесит і безліч інших – стали гімнами цілої епохи.
21 березня Google створив святковий дудл на честь 125-річчя з дня народження Леоніда Утьосова. А Главред пропонує своїм читачам дізнатися, чим жив співак, про що співав і чим так запам'ятався кільком поколінням.
Читати також21 березня – яке сьогодні свято: Навруз і Батьківська суботаЛеонід Утьосов народився в 1895 році в Одесі. Його справжнє ім'я – Лазар Вайсбейн.
Дата народження співака спірна. Приміром, російська Вікіпедія днем народження Утьосова призначила 22 березня. Саме в цей день відзначав свій «день варення» і сам співак. Однак більшість радянських енциклопедій датою народження називають 21 березня.
«Енциклопедія вважає, що 21-го. Вона енциклопедія, й їй видніше», – жартував на це сам Утьосов.
Музика стала його пристрастю з дитинства. Причому блискучу музичну кар'єру він зумів побудувати, незважаючи на те, що з музичного училища Файга його виключили. Виключили за бійку з рабином (Файга був одним з небагатьох навчальних закладів, де могли отримати світську освіту хлопчики з єврейських сімей). Льоні-Лазарю було на той момент 14 років.
Він так боявся гніву матері за виключення – що втік із бродячим цирком, тільки б не потрапляти їй на очі. Саме вимушеним гастролям із цирком Ледя (сімейне прізвисько) і зобов'язаний своїм псевдонімом: Утьосовим він став саме там.
Псевдонім Утьосов він вибрав, тому що прізвище Скалов вже було зайняте (був такий актор) – так само як і Горський з Горіним і Горевим. І тоді одеські кручі підказали потрібне прізвисько.
Втім, виключення і бродяче життя не завадили Утьосову в 1928 році створити свій джазовий оркестр. З ним він і гастролював по країні.
Крім своїх пісень Утьосов знаменитий і своїми кіноролями. Наприклад, у 1934 році на весь тодішній Союз прогриміла комедія Веселі хлопці, в якій Утьосов зіграв головну роль. А ось нагородою за фільм він був незадоволений.
«Александров отримав орден Червоної Зірки (за роль у фільмі – ред.), Любов Орлова – звання заслуженої артистки, а я – фотоапарат», – скаржився Утьосов пізніше.
Співак залишив сцену на початку 1960-х років. Але продовжив активно знімався на телебаченні, писати книги і курирувати свій Державний естрадний оркестр – до самої своєї смерті в 1982 році.
Читати такожЙосипа Кобзона образив УтьосовКрім музики та Одеси ще однією любов'ю Утьосова була його дружина – Олена Йосипівна Гольдіна (сценічний псевдонім — Олена Ленська). Вони познайомилися під час його гастролей в Запоріжжі.
Дочка від першого шлюбу — Едіт Утьосова була в його оркестрі солісткою. Саме в дуеті з нею Утьосов виконував більшість своїх хітів, наприклад, Дорогі мої москвичі і Прекрасна маркіза.
Другий раз Леонід Утьосов одружився вже за два місяці до своєї смерті. Його другою дружиною стала Антоніна Ревельс – танцівниця з його колективу.
Одеса XX століття була невіддільна від Утьосова. Рідному місту він присвятив чимало пісень.
Утьосов і Одеса ніжно любили один одного. Їм захоплювалися тут усі. Навіть кримінальні авторитети. Подейкували, що свого часу покровителем співака був Мишко Япончик – знаменитий одеський кримінальний авторитет.