Курс на 500 смертей в день: почему ковид в Украине продолжит убивать

Смертность от коронавируса в Украине вскоре может достичь 500 случаев в сутки / УНИАН

В существующих условиях коллапса, другого пути, чем вводить жесткие ограничительные меры с комендантским часом и чрезвычайным положением, у власти нет.

Цифри хворих від коронавірусу, які постійно зростають у статистиці, не підлягають ніякому аналізу. Вони дуже занижені, тому що не всі люди роблять ПЛР. Більш того, коли хворіє вся сім'я, то його, як правило, робить тільки одна людина з усіх.

Тому важливий і відносно об'єктивний показник для оцінки динаміки захворюваності Covid-19 - це кількість госпіталізацій на добу і кількість хворих, які перебувають на лікуванні в реанімаційних відділеннях. Однак і до цих цифр треба ставитися з обережністю, адже всі місця у відділеннях вже давно зайняті і тому зниження кількості нових госпіталізацій за добу, яке зараз спостерігається, теж не зовсім відображає реальну ситуацію – це більше свідчить про масові відмови людям в госпіталізації.

Ті ліжка, які зараз масово додають в лікарнях, теж мало сприяють поліпшенню ситуації. Перш за все тому, що до них не підведений кисень. Без кисню вони - непотрібні, бо в лікарні зараз кладуть більш важких хворих, навіть в порівнянні з тими, яких госпіталізували в минулу хвилю епідемії, восени 2020 року.

Ці 300 з гаком смертей від коронавірусу - теж не зовсім правдива цифра з низки причин, у тому числі, і об'єктивних – наприклад, якщо пацієнт помер вдома, родичі часто відмовляються від розтину, а тому в діагнозі, якщо у померлого не було тесту ПЛР, часто пишуть «пневмонія» або «гостра серцево-судинна недостатність» і, отже, ці випадки в статистику смертей від ковіду не потрапляють.

Реальну смертність від коронавірусу можна буде зрозуміти за статистикою надлишкової смертності - тобто показника, який показує, наскільки більше людей померли від усіх причин за місяць у порівнянні з цим же місяцем у попередні, доковідні роки. За листопад і грудень, у розпал минулої хвилі, ця цифра досягала приросту до +30%.

Читати такожЧому вакцина від коронавірусу не врятує Україну від епідеміїЧому ж в Україні зростає смертність? Причин для цього декілька.

По-перше, впливає наявність нового британського штаму, випадки зараження яким у нас вже підтверджені. Цей штам як мінімум удвічі більш заразний, ніж попередні китайський та іспанський. Тобто, кількість смертей збільшилася, тому що збільшилася і загальна кількість хворих. Крім того, нинішній штам має більшу летальність, що також впливає на зростання смертей.

По-друге, на смертність впливає і колапс системи охорони здоров'я. І справа тут не тільки в обмеженні місць в реанімаціях, але і в катастрофічному дефіциті лікарів, реаніматологів і медсестер. Тому що неможливо забезпечити адекватне лікування, коли нема кому працювати. І надалі ситуація з медиками може ще більше погіршитися. Адже якщо минулого року ще був якийсь ковідний фонд, то зараз його вже немає. Як наслідок, медикам не доплачують їх надбавки, що змушує їх звільнятися і їхати з країни.

В існуючих умовах колапсу, іншого шляху, ніж вводити жорсткі обмежувальні заходи з комендантською годиною і надзвичайним станом, як це було на Заході, у нас немає. Але влада, що б та не говорила, не піде на це, тому що в гонитві за рейтингами голоси тих, хто хоче продовжувати заробляти, звучать голосніше.

Більш дієво було б почати лякати народ, який не хоче йти на локдаун, картинками з моргів. Тому що мантра влади про вакцинацію для створення колективного імунітету невірна. Так ще можуть робити в Штатах, Ізраїлі, де є велика кількість вакцин і високі темпи вакцинації. В України кількість доступної вакцини - мізерна і влада чітко знає, що перспективи для збільшення немає. Тому потрібно припиняти вакцинувати військових і поліцейських, а перейти до стратегії захисту найбільш вразливих людей – людей старшого віку.

Це - те, що дозволить зменшити ту кількість смертей, яку нас очікує найближчим часом. В іншому випадку цифра смертності, як вважають частина епідеміологів і фахівців з імунопрофілактики, яким я схильна довіряти, незабаром дійде до 500. На жаль. І в цьому випадку Україна стане країною, в якій виробиться колективний імунітет природним шляхом і без вакцинації. Але і це навряд чи нас врятує, тому що за прикладом Манауса в Бразилії, де діяли так само, як у нас, імунітет врятував їх тільки до того моменту, поки у них не з'явився новий, більш агресивний штам.

Катерина Амосова, лікар-кардіолог, доктор медичних наук, професор, спеціально для Главреду

Новости сейчасКонтакты