Перший етап президентських виборів після голосування можна вважати таким, що завершився: новинні агентства та ЗМІ один за іншим повідомляють про те, що Байден "взяв" Пенсільванію і вже забезпечив собі 270 голосів вибірників, навіть з запасом.
Однак у понеділок, 9 листопада, стартує другий етап - перерахунок. Трамп, власне, вже повідомив про це. Як буде проходити цей другий етап і чим він закінчиться - нікому не відомо. У новітній історії США подібна історія вже траплялася, коли Буш-молодший змагався з Альбертом Гором. Тоді перераховували голоси лише в одному штаті - Флориді. І губернатором Флориди був брат Буша Джеб. Що, мабуть, і забезпечило остаточну перемогу саме Буша.
Сьогодні у Трампа завдання істотно складніше - перераховувати голоси потрібно в декількох штатах і брата-губернатора ні в одному з них у Трампа немає. Імовірність того, що другий етап для Трампа завершиться так само як перший, досить велика. Тоді настане час третього етапу - або не настане, тут знову ж таки, ніхто нічого сказати не може.
Читати такожБайден-новий Троцький, який кине США в пожежу світової революціїТеоретично Трамп може в будь-який момент визнати свою поразку і поставити крапку. Але поки таких намірів у нього немає.
У будь-якому випадку навіть у статусі законного переможця за Байденом буде тягнутися шлейф підозр у фальсифікації підсумків виборів. Рахунок на табло має значення, але легітимність Байдена буде нижчою, ніж навіть у Трампа, так як в 2016 році він виграв без звинувачень в підтасовуванні, хоча на нього тут же обрушився вал звинувачень у підтримці Кремля. Розкол Америки на Середній Захід і два узбережжя фактично оформлений, і нічого хорошого це не обіцяє.
Однак зараз в будь-якому випадку завершився лише перший етап. Попереду ще досить багато часу, щоб спробувати переграти поточні підсумки. Шансів у Трампа мало, але все ще є, тому він, мабуть, буде вичавлювати з них все, що можливо.