Як повідомив голова делегації України у Тристоронній контактній групі Леонід Кравчук, українська сторона внесе на розгляд Тристоронньої контактної групи "План спільних кроків", за умови виконання якого 31 березня 2021 року в ОРДЛО будуть проведені місцеві вибори. Цей план передбачає, що задля того, аби вибори там відбулися, має бути припинений збройний конфлікт, проведена повна демілітаризація ОРДЛО, а Україна повинна взяти під контроль кордон.
Кравчукові, як очільнику переговірної групи, потрібно нарешті продемонструвати хоча б якісь результати своєї роботи. І Офіс президента теж підштовхує його до цього, бо і президенту потрібні результати у цій сфері. Зокрема, Зеленському конче потрібно якось виправляти ситуацію після місцевих виборів, а тому необхідні певні перемоги та прориви. Саме тому Кравчука підштовхують діяти, аби потім влада про це могла розповідати і знімати «відосіки».
Адже проблема відновлення миру в Україні залишається чи не єдиною, вирішення якої люди ще очікують від Зеленського. Бо з усім іншим все зрозуміло: нічого хорошого не буде. Питання миру – це остання козирна карта Зеленського.
Крім того, міжнародна спільнота також давно закликає Україну запропонувати власний варіант розв’язання проблеми Донбасу, який би Київ справді влаштовував. Бо все, що Україні пропонують інші, вона відкидає, як неприйнятне. Ця причина також обумовила появу цього плану з боку української сторони.
Читайте такожХто закінчить війну на ДонбасіЯ дуже обережно ставлюся до критики документів, яких ніхто не бачив. Але передбачаю, що «План спільних кроків» являтиме собою певну пропозицію від України щодо вирішення безпекових питань. Цей документ не обіцятиме того, що Україна заплющить очі на те, що бойовики залишаться на території ОРДЛО зі зброєю, або відмовиться від вимоги про контроль над кордоном – відвертої «зради» там не буде. Однак про певні моменти творці плану можуть «забути», наприклад, про надання Україні повного інформаційного доступу до окремих територій Донецької та Луганської областей або про надання повного економічного доступу, тобто повернення гривні на ці території. Тобто ми можемо «забути» про певні речі, які для нас, звісно, є неприємними.
Втім, передбачаю, що в нашій пропозиції буде і те, з чим Росія погодитися не зможе.
Однак, якщо уявити варіант, що вибори в ОРДЛО все-таки відбудуться 31 березня 2021 року, то постає питання – яким може бути результат цього голосування, враховуючи, що територія більше шести років була окупована? Зеленський на президентських виборах торік на певних дільницях перемагав із результатом 96%, із величезною підтримкою. Приблизно таку саме цифру в ОРДЛО отримає ОПЗЖ, тобто Медведчук там здобуде шалену перемогу.
Читайте такожЗупинити війну на Донбасі буде важко з однієї простої причиниНа мою думку, якщо місцеві вибори в ОРДЛО справді відбуватимуться навесні, вони можуть бути поєднані із достроковими парламентськими виборами в Україні. В результаті ці вибори пройдуть на користь проросійських сил, замаскованих під українські політичні сили.
Безумовно, в результаті виборів до влади в ОРДЛО потраплять сепаратисти, але помірковані – бойовики на кшталт загиблих «моторол» навряд чи пройдуть. Хоча й помірковані можуть розповідати про необхідність приєднання до Росії… Ті, що стріляли з автоматів, не пройдуть, а ті, що «стріляли» словом – потраплять до влади.
Зрештою такий регіон із такою місцевою владою створить в Україні передумови для розпаду держави на дві частини: правобережну і лівобережну. Одна буде тяжіти до Росії, і її очолюватиме Медведчук та компанія, інша – до Європи, і її очолить Порошенко та компанія. Такий розподіл необов’язково буде оформлений юридично, але фактично він відбудеться.
Олександр Кочетков, політичний аналітик, спеціально для Главреда