У российской стороны есть эффективный инструмент для давления на Киев, полагает бывший руководитель АТО на Донбассе.
Генерал-лейтенант Збройних сил України, колишній керівник антитерористичної операції на Донбасі Михайло Забродський заявив, що Росія стягує війська до східного кордону нашої країни з кількох причин.
РФ хоче зміцнити свої позиції у мінському форматі переговорів щодо Донбасу (Україна, російська сторона та ОБСЄ), розповів генерал в інтерв'ю Обозревателю.
Співрозмовник додав, що Росія намагається схиляти українську сторону та партнерів до прийняття чи відмови від деяких рішень й показати своїм громадянам успіхи у "великій" політиці.
Екскерівник АТО вважає, що стягування військ до рубежів України – ефективний інструмент для тиску.
"...Це було і перед першим "Мінськом", і перед другим, і під час роботи ТКГ (Тристороння контактна група по Донбасу – Київ, Москва, ОБСЄ – Ред.) – та взагалі триває останні сім років", – сказав Забродський.
Генерал підкреслив, що РФ, перш за все, веде проти України гібридну війну.
Нагадаємо, наприкінці березня на конфлікт на Донбасі загострився – проросійські бойовики відкрили вогонь по позиціях військовослужбовців України, загинули четверо захисників держави.
У цей же період стало відомо, що Росія стягує війська до кордону України під виглядом підготовки до стратегічних навчань Захід 2021.
Агресія Росії на Донбасі
У 2014-му на сході України бойовики створили самопроголошені "ДНР" і "ЛНР", в тому ж році на Донбас вторглися російські війська. РФ підтримує бойовиків, але не визнає, що пішла на агресію проти України.
У квітні 2014 року на сході нашої країни стартувала антитерористична операція, в кінці квітня 2018-го замість АТО почалася операція Об'єднаних сил.
Мінські угоди щодо Донбасу
Мінськими угодами називають три документи для врегулювання ситуації на Донбасі, які підписали сторони-учасники Тристоронньої контактної групи (Україна, РФ, ОБСЄ). Під одним документом також стоїть підпис країн-членів нормандського формату (Україна, РФ, Німеччина, Франція), пише Вікіпедія.
У Мінську 5 вересня 2014 року представники України, Росії, ОБСЄ та ватажки самопроголошених "ДНР" та "ЛНР" підписали Мінський протокол (перші Мінські угоди), який передбачав запровадження перемир'я на Донбасі.
Пізніше після консультації ТКГ було підписано меморандум про виконання положень протоколу. Також у документі були прописані домовленості про припинення вогню, відведення важкого озброєння, зупинку військ на поточній лінії зіткнення та встановлення 30-кілометрової зони безпеки.
У 2015 році лідери країн-членів нормандського формату під час саміту 11-12 лютого погодили комплекс заходів для виконання Мінського протоколу, документ також підписали члени ТКГ та лідери бойовиків, його назвали другими Мінськими угодами.
Росія стверджує, що не є стороною конфлікту на Донбасі. Україна та низка західних країн стверджують, що на Донбасі є російські війська, і РФ контролює бойовиків.
РФ наполягала на прямих переговорах Києва з бойовиками та на проведенні виборів на Донбасі. Київ не хоче вести прямі переговори з бойовиками та стверджує, що вибори на Донбасі може бути проведено лише після того, як територію покинуть війська Росії.