Законопроект №3618 Про ріелторську діяльність в Україні був зареєстрований у Верховній Раді 9 червня. Ініціаторами законопроекту виступили 22 народних депутати на чолі з депутатом від Слуги народу Дмитром Наталухою. Документ викликав резонанс серед журналістів та експертів – багато хто припустив, що рієлтор відтепер стане обов'язковим учасником всіх операцій із землею та нерухомим майном.
Український журналіст Юрій Бутусов вважає, що відповідний проект закону є корупційною схемою, за допомогою якої держава залізе в кишеню кожного українця.
"Жодна операція з нерухомістю та землею не може проводитися без рієлтора. Громадяни позбавляються права самостійно укладати угоди! Хочеш подарувати частину квартири дітям - заплати рієлтору. Хочеш здати в оренду пай у селі - викликай рієлтора", - написав він на своїй сторінці в Facebook.
Крім того, запевняє Бутусов, законопроектом передбачається створення Єдиної інформаційної бази даних, у якій на платній основі регулюються усі операції з нерухомим майном. В законопроекті не вказано, що керувати базою буде держава. Отже, з'являються корупційні лазівки, за допомогою яких заробляти на цій базі буде бізнес, а не держава.
"І це може бути проголосовано найближчим часом, тому треба створити резонанс", - написав журналіст.Читати такожУдар коронавірусу: що відбувається на ринку нерухомості
У свою чергу,президент Асоціації фахівців з нерухомості України Юрій Піта вважає, що у випадку прийняття законопроекту українці будуть змушені здійснювати операції з рухомим та нерухомим майном лише через рієлторів з бази, яка буде створена в рамках законопроекту № 3618. Це є порушенням конституційних прав українців.
За його словами, фахівці в сфері нерухомості не підтримують цю ініціативу.
"Це вільний ринок, і клієнт вибирає, чи буде він працювати з рієлтором, або зможе самостійно провести операцію. Це демократично і сучасно, і жодна країна світу не потребує звернення до рієлтора, щоб продати своє майно або придбати, здати в оренду", - розповів Піта у коментарі Україна 24, додавши, що ініціатива парламентаріїв сумнівна.
Голова комітету з питань економічного розвитку, народний депутат від фракції Слуга народу і один з ініціаторів законопроекту №3618 Дмитро Наталуха запевняє, що критика законодавчої ініціативи невиправдана.
За його словами, власник об'єкта нерухомості буде самостійно вирішувати, користуватися йому посередницькими послугами рієлтора, які не є обов'язковими, або не робити цього. Інформаційний паспорт майна також може заповнюватися самостійно.Читати такожШок від карантину: як коронавірус струснув ринок оренди нерухомості
"Участь рієлтора при укладанні угоди з об'єктом нерухомості не є обов'язковою. Те ж саме стосується і заповнення інформаційного паспорта об'єкта нерухомості – він може заповнюватися не лише рієлтором, але і безпосередньо власником", - написав Наталуха на своїй сторінці в Facebook, повідомляє Інтерфакс-Україна.
Як стверджує Наталуха, текст законопроекту передбачає, що операції з нерухомістю можуть проводити не тільки рієлтори, але й інші уповноважені власником особи.
Критичні заяви на адресу законопроекту він назвав цілеспрямованою дискредитацією.
"Мета дуже проста - зробити навіть згадку законопроекту токсичною і відбити будь-яке бажання розібратися в тексті", - вважає Наталуха.
Наталуха підкреслив, що у зв'язку з обставинами нардепи можуть включити до законопроекту преамбулу, в якій буде зафіксовано питання про те, що ріелтор до операцій залучається лише добровільно.
Нагадаємо, відповідно до нового закону про фінансовий моніторинг, адвокати перед здійсненням операцій зобов'язані проводити додаткові перевірки своїх клієнтів.