Как Азербайджан и Армения начали битву за Нагорный Карабах

Азербайджан и Армения выдвигают обоюдоострые обвинения в обострении конфликта в Нагорном Карабахе / Reuters

Противостояние между армянами и азербайджанцами длится более 100 лет.

У неділю вранці, 27 вересня, стало відомо про відновлення замороженого конфлікту в районі невизнаної республіки Нагірний Карабах. Єреван і Баку звинувачують один одного в обстрілах і роблять заяви про готовність до серйозного збройного протистояння. Відновився один з найстаріших етнополітичних конфліктів на пострадянському просторі.

Що сталося

Вранці, 27 вересня, у Вірменії заявили, що Азербайджан ініціював напад на невизнану Нагірно-Карабахську республіку, обстрілявши Арцах і знищивши сили вірменської протиповітряної оборони. Вірменська сторона збила бойовий вертоліт Збройних сил Азербайджану. Крім того, у МЗС Вірменії стверджують, що Азербайджан обстріляв ракетами населені пункти Нагірного Карабаху.

У зв'язку з цим Єреван оголосив загальний воєнний стан і загальну військову мобілізацію. Слідом за заявою вірменського прем'єр-міністра Нікола Пашиняна пішов заклик і президента Нагірного Карабаху Араіка Арутюняна, який оголосив аналогічні заходи на території невизнаної республіки.Читати такожКому вигідний і чим небезпечний конфлікт Вірменії та Азербайджану

У Азербайджані, у свою чергу, заявляють, що ініціатором відновлення конфлікту стала Вірменія. За даними Міноборони, 27 вересня близько 6:00 вірменські збройні сили обстріляли азербайджанські позиції у фронтовій зоні з великокаліберних гармат. Також були обстріляні населені пункти. У зв'язку з цим збройні сили оголосили про початок повномасштабної наступальної операції.

Також у Азербайджані стверджують, що інформація про нанесення вірменами шкоди азербайджанській армії не відповідає дійсності.

У Баку повідомляють, що азербайджанські війська взяли під контроль 6 сіл на Фізулінсько-Джабраїльському напрямку. Однак у Вірменії цю інформацію спростовують.

Реакція світу

Україна

Офіційний Київ не робив жорстких заяв на адресу Єревана і закликав сторони до пошуку компромісу в дипломатичній площині.

"МЗС України глибоко стурбоване у зв'язку із загостренням конфлікту між Вірменією та Азербайджаном. Уважно вивчаємо обставини, які призвели до загострення. Закликаємо сторони повернутися до діалогу заради мирного врегулювання конфлікту. Співчуваємо родичам і близьким загиблих", - заявили в українському зовнішньополітичному відомстві.

Туреччина

У Анкарі назвали винуватцем загострення ситуації Вірменію і звинуватили Єреван в провокації і тероризмі. Туреччина пообіцяла надати всеосяжну допомогу Баку в тому випадку, якщо Азербайджан звернеться з таким проханням.

"Засуджуємо підлі провокації Вірменії. Туреччина буде до кінця підтримувати Азербайджан у боротьбі за збереження цілісності країни", - зазначили у міноборони Туреччини.

"Рішуче засуджуємо провокацію Вірменії. Ця провокація є відкритим порушенням міжнародного права і призвела до загибелі цивільного населення", - підкреслили в турецькому МЗС.

Росія

Росіяни вже провели перемовини з вірменською стороною і закликають Баку і Єреван врегулювати конфліктну ситуацію.

"Глава МЗС Росії Сергій Лавров телефоном висловив вірменському колезі серйозну заклопотаність у зв'язку з бойовими діями на лінії зіткнення з Карабахом, підкресливши необхідність якнайшвидшого припинення вогню", - стверджують у російському МЗС.

Країни Євросоюзу також закликають Азербайджан і Вірменію припинити ескалацію конфлікту.

США свою офіційну позицію з цього питання наразі не висловили.Читати також"Україна, не провокуй": у Вірменії облили борщем українське посольство

Головні заяви

Президент Азербайджану Ільхам Алієв 20 вересня, посилаючись на дані розвідки, заявив, що Вірменія готується до військових маневрів у Нагірному Карабасі і вже сконцентрувала на лінії розмежування свої війська.

"Вони (вірмени) готуються до нової великої війни. У нас є оперативні розвіддані. Ми знаємо, що відбувається навколо нас", - сказав Алієв.

Також азербайджанський президент зробив заяву про звільнення кількох сіл в районі Нагірного Карабаху.

"Можу сказати, що операція проходить успішно... можу сказати, що в результаті успішної операції завдано великої шкоди Збройним силам ворога. У зв'язку з цим вітаю азербайджанський народ", - сказав він.

Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян стверджує, що Азербайджан може напасти на Єреван. А сам конфлікт може вийти далеко за межі Південно-кавказького регіону.

"Вірменський народ готовий дати гідну відповідь агресії Азербайджану", - сказав Пашинян.Читати такожАзербайджан допускає велику війну з Вірменією

Конфлікт у Нагірному Карабасі

Новости сейчасКонтакты