"Добить трампизм": США ждут репрессии и беспорядки – эксперт

В Вашингтоне сторонники Дональда Трампа прорвались в Капитолий / Reuters

Республиканцы окажутся во внутреннем политическом и идеологическом кризисе, не исключил Виталий Кулик.

Масові заворушення і захоплення Конгресу США радикалами говорить про формування в середовищі Республіканської партії окремого руху трампістів, заявив директор Центру дослідження проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

Як підкреслив він у коментарі Главреду, рух трампістів буде відділятися від Республіканської партії і після відходу Трампа від влади республіканці опиняться у внутрішній політичній та ідеологічній кризі.

Експерт вважає, що ставка оточення Трампа була на те, щоб через вулицю показати тим, хто сумнівається, що люди – з Трампом, що є широка активістська підтримка перегляду результатів, що народ не буде мовчати, а вийде на акції і чинитиме опір, а, отже, загроза громадянського конфлікту змусить сенаторів і конгресменів зайняти сторону Трампа.

“Але це була досить ілюзорна мета. Мало хто в оточенні Трампа вірив у те, що це вдасться зробити. І, коли з'явилися перші жертви вуличної акції, Трамп "включив задню", закликавши протестувальників розійтися і підтримати поліцейських", - говорить політолог.

Читати такожТріумф Байдена: Конгрес затвердив підсумки виборів у СШАЗа його словами, вулична акція не досягла цілей і завдань, які ставив штаб Трампа: "У підсумку, навіть ті сенатори, які повинні були голосувати за перегляд результатів у деяких штатах, зокрема, в Пенсільванії, або утрималися, або не проявили достатньої активності, на яку сподівався Трамп".

Говорячи про розвиток ситуації експерт не виключив продовження поглиблення розколу американського суспільства.

"Є загроза того, що демократи спробують добити трампізм. А це неминуче призведе до тиску і репресивних дій. Америку чекає дуже складний рік - рік конституційної та інституційної кризи, рік кризи основних політичних партій США та ідеологій. Це означає що на вулиці виходитимуть маси людей, і триватиме політична турбулентність", - додав Кулик.

Читати такожБайдену доведеться вести протистояння двох Америк

Виборча система США. Як обирають президента і віце-президента

Президента і віце-президента США вибирають разом на виборах, які проходять раз на чотири роки. Американський президент не може обіймати цю посаду більше двох термінів.

Вибори в США непрямі. Переможець виборчих перегонів визначається не простою більшістю голосів виборців, а результатом голосування делегатів від кожного штату - Колегії виборників.

Виборників – зазвичай це сенатори і конгресмени, популярні політики або люди, особисто близькі до відповідного кандидата в президенти – відбирають на партійних з'їздах в кожному штаті або їх вибирає партійне керівництво штатного рівня.

До дня виборів в США в кожному штаті існують два списки вибірників, представлених Демократичною і Республіканською партіями. Наразі кількість вибірників становить 538.

День голосування вибірників припадає на 41-й день після дня всенародного голосування на виборах президента. Всенародне голосування відбувається у вівторок після першого понеділка листопада кожного четвертого року.

У Колегії виборників окремо відбувається голосування щодо кандидатури віце-президента, яка на всенародному голосуванні включена в бюлетень як єдиний пункт з президентською кандидатурою від тієї ж партії.

Практично у всіх штатах діє система "переможець отримує все", тобто всі голоси виборників штату переходять до кандидата, який набрав найбільшу кількість голосів виборців. Винятком є ​​штати Мен і Небраска, де в кожному з виборчих округів обирається по одному виборнику, а решта місць (їх завжди два) визначається за підсумками загального голосування в штаті.

Хоча Конституція США не зобов'язує виборників голосувати за кандидата, який отримав найбільшу кількість голосів, закони 33 штатів і округу Колумбія вимагають від них дотримуватися цього правила. Виборників, які голосують врозріз з їхніми зобов'язаннями, називають "ненадійними". У п'яти американських штатах таким людям загрожує покарання, а в 14 - передбачаєттся скасування голосування із заміною виборника.

Голосування виграє кандидат, який набрав принаймні 270 голосів Колегії виборників. У разі, якщо ніхто з кандидатів не отримав цієї більшості, президент обирається Палатою представників з числа не більше трьох кандидатів, які отримали більшість.

За результатами виборів 2020, офіційно ім'я нового президента США оголосять 6 січня на спеціальному засіданні Конгресу, а 20 січня він разом зі своїм віце-президентом офіційно вступить на посаду.

Новости сейчасКонтакты