Михаил Гончар

Михаил Гончар

Эксперт по энергетическим вопросам, президент Центра глобалистики "Стратегия ХХІ"
27 декабря 2016 10:00

  

Читать ответы
 • Добрий День! Що Вам відомо про безпаливної генератори на базі трансформатора Тесла(маю на увазі розробки Капанадзе Романов т.п.) Це можливо? Будь ласка дайти відповідь.
  Про ту чи іншу технічну розробку можна буде судити, коли з’являться дослідно-промислові зразки. Поки що це розробка, як і багато подібних, і не більш того.
 • В начале ноября премьер Гройсман заявлял, что? наращивая объемы собственной добычи газа, Украина к 2020 году может отказаться от импорта газа. Не слишком ли это оптимистичный прогноз, насколько это реально? Или это чистой воды популизм?
  Вчора це було можливо. Вчора — мається на увазі до прийняття бюджетного закону, в якому не пройшла пропозиція про зниження ставки рентної плати до 12%. Тому якщо цього не відбудеться і протягом поточного року, то 2020 рік плавно перенесеться на пару років вперед. Таким чином, цілком реальне завдання стане примарним.
 • Наскільки осяжною та близькою є загроза втрати Україною транзиту газу? Які наслідки для нас це матиме, якщо трапиться таке?
  Наприкінці 90-х років колишній (уже покійний) глава "Газпрому" Рем Вяхірєв пафосно заявляв, що як тільки "Газпром" введе в експлуатацію газопровід "Ямал-Європа", "мы вырубим Украину по транзиту". "Ямал-Європа" функціонує, Вяхірєва немає на цьому світі, Україна продовжує транзит російського газу, не дивлячись на те, що "Газпром" збудував ще "Блакитний потік", "Північний потік" і погрожує набудувати додаткових потоків. Звісно, транзит через ГТС України зменшився вдвічі, але я би не поспішав хоронити український транзит як такий. Сучасні «безтранзитні заяви» "Газпрому" відносяться до тієї категорії, що й пафосні заяви Вяхірєва наприкінці минулого століття.
 • Чи навчилися українці економніше споживати газ?
  Статистика і ціни свідчать про те, що ми перебуваємо в цьому процесі. Але це ще не відповідає критерію "економне споживання газу".
 • Пане Гончар, скільки "Газпром" заробляв щорічно на українському ринку газу до війни, та як ці суми виглядають сьогодні?
  В довоєнний період, на піку нафтових і газових цін, у період Януковича "Газпром" отримував максимальну виручку від продажу газу в Україну на рівні 12-14 мільярдів доларів. Стільки ж "Газпром" отримував із німецького ринку. Сьогодні на українському ринку "Газпром" заробляє нуль.
 • "Дочка" "Газпрома" недавно заключила со швейцарской компаний Allseas Group S.A. контракт на строительство первой нитки газопровода "Турецкий поток", что, как заверяют в "Газпроме", является очередным этапом на пути строительства газопроводов в обход Украины. Как скоро смогут построить такой газопровод, насколько реалистичные цели ставят перед собой авторы этой идеи? Каковы риски для Украины?
  Так, це черговий етап, але в «Газпромі» не називають, скільки їх ще попереду. Якщо вірити "газпромівській" пропаганді кінця 2014 та початку 2015 років, то перший газ по "Турецькому потоку" мав би надійти в Туреччину вже в грудні цього року. Але, як бачимо, газопровід поки що не існує навіть на папері, як погоджений обома сторонами комплект проектно-кошторисної документації. Тому, якщо припустити, що він все-таки буде реалізовуватися (що не факт), то навряд чи буде введений в експлуатацію раніше 2020 року. Бо покласти трубу на дні Чорного моря — це не означає завершити будівництво газотранспортної системи. До того ж, в умовах економічних санкцій проти Росії не факт, що швейцарський підрядник не потрапить під дію цих санкцій і не буде змушений переглянутий свою участь у проекті. А без західних технологій "Газпром" безсилий реалізувати будь-який зі своїх потоків. Всі попередні потоки були реалізовані тільки завдяки італійській компанії SAIPEM. Одна нитка "Турецького потоку" призведе до зниження транзиту через Україну приблизно на 11-12 мільярдів кубічних метрів.
 • Какова вероятность энергетической блокады Украины со стороны РФ, в каком случае наш сосед может к этому прибегнуть? И насколько болезненным это будет для Украины? Или газовые войны с РФ уже в прошлом?
  Цієї зими у Росії є останнє "вікно можливостей" (якщо будуть достатньо холодними січень та лютий, використати енергетичний компонент у "гібридній війні" проти України). Оскільки "Нафтогаз" уже понад 13 місяців не імпортує жодного кубометра російського газу, то газова блокада за цих обставин не можлива. Можливе перекриття Росією транзиту через Україну до ЄС. І з літа поточного року Росія пропагандистські ретельно готує ґрунт у Європі для такого сценарію "третьої газової кризи", винуватцем якої, звісно, буде представлена Україна. Паралельно можуть бути здійснені кібератаки на Об'єднану енергосистему України та ГТС, а бандформуванням в ОРДЛО буде дана вказівка припинити відвантаження антрацитових марок вугілля. Всі ці заходи в комплексі за задумом Кремля мають дати кумулятивний ефект і призвести до енергетичного блекауту на піку холодів. Однак навряд чи цей сценарій реалізується, а якщо реалізується, то лише частково, він може бути болісним, але не фатальним і відповідно безуспішним, як показують подібні спроби піврічної газової блокади в 2014 році та кібератак на ОЕС та ГТС України в 2015 році.
 • Какой может быть средняя цена российского газа для Украины в 2017 году? И на сколько эти цены отличаются от тех, по которым покупают рос. газ европейцы?
  Ціни можуть бути на рівні 150 доларів за тисячу кубічних метрів. Але у "Газпрома" своя арифметика, оскільки ми не купуємо російського газу і, гадаю, що не будемо цього робити в 2017 році, то його ціна матиме для нас довідкове значення. На європейському ринку "Газпром" не пропонує газ по якійсь уніфікованій ціні. Вона преференційна, наприклад, для якихось німецьких клієнтів, і вона дискримінаційна для, наприклад, країн Балтії, Польщі, порівняно з німецькою. І такий підхід буде збережено, бо це своєрідний інструментарій задобрювання німецької клієнтури Кремля, особливо в контексті майбутніх німецьких виборів.
 • Насколько цены на нефть в мире зависят от политических игр и тенденций в мире? С помощью каких рычагов сегодня добиваются снижения этой цены, и по каким странам, помимо России, это сильно бьет?
  Ціни на нафту залежать від політичних та військових ігор. І, наприклад, якщо на Аравійському півострові, зокрема, в Саудівській Аравії, трапляться серйозні політичні катаклізми, то ціна на нафту піде вгору достатньо динамічно. Саме цього і домагається Росія, розширюючи своє втручання на Близькому Сході. Насправді її мета - не стабілізація становища у Сирії та сусідньому Іраку, а, навпаки, щоб дестабілізація поширилася на інші арабські країни, зокрема, регіону Перської затоки, від яких залежить нафтове благополуччя світової економіки. Невисокі ціни на нафту, які зараз більш ніж вдвічі нижчі у порівнянні з 2013 роком, б'ють по всім країнам-експортерам нафти та газу. На пострадянському просторі це найбільше б'є по Азербайджану, Туркменістану, Казахстану.
 • Зовсім недавно Україна проводила військові навчання над Чорним морем, що вкрай обурило російське керівництво. І дехто з експертів казав, що така реакція зумовлена тим, що саме там у морі знаходяться родовища газу, тому росіяни так нервують. Як ви ставитеся до такое думки, чи справді це так?
  Родовища, дійсно, є. Але не думаю, що це причина для тих російських нервувань. Тим більше, що проводилися пуски ракет класу "Земля-Повітря".