Свято Михайлове чудо встановлено на честь одного з найулюбленіших в православ'ї небесних захисників – святого архангела Михаїла.
За переказами, саме Михайло переміг диявола, за що й удостоївся честі охороняти ворота раю. Святому архангелу Михайлу моляться про позбавлення від хвороб і нещасть, захист від несправедливості та беззаконня, особливо ті, хто постраждав через війну або стихійні лиха.
Детальніше про те, в чому допомагає архангел Михаїл, і молитва на Михайлове чудо - описані в нашому матеріалі Михайлове чудо: все, що потрібно знати про свято - прикмети і традиції.
День Архістратига Михаїла завжди відзначається 19 вересня. У 2020 році це субота.
Читайте такожМихайлове чудо - привітання в картинках, в прозі і віршах
За легендою, житель міста Колоси спорудив храм на честь архангела Михаїла в подяку за те, що той зцілив його дочку від німоти. Вилікувалася вона водою зі струмка, що благословив архангел.
Одного разу з ненависті до місцевого паламаря язичники підкопали і направили на храм потоки двох гірських річок – щоб вода змила храм і вбила служителя. Однак святий Михайло відгукнувся на молитву паламаря – і захистив храм. З тих пір місто, де розташовувався храм, отримало назву Хони або Хонах (що означає отвір, розколина: саме в расселіну, що відкрив у землі Михайло, і злилася гірська вода, не заподіявши шкоди храму).
У народі свято називається Михайлове чудо – Вікіпедія дає й інші назви для цього дня:
У Михайлів день традицій дотримувалися та за прикметами стежили строго - інакше, мовляв, святий архангел суворо покарає порушників.
Свято прийнято проводити в колі сім'ї: всім разом сходити до церкви, а потім влаштувати тихе сімейне застілля. У храмі ставлять загальну свічку та просять у архангела Михайла сімейного щастя, здоров'я і достатку.
У цей день на перше місце виходять турбота про душу і близьких.
Під забороною у свято Михайлове чудо - важка робота, використання ріжучих предметів, лайка і миття голови (а то, мовляв, весь розум вимиєш).
З робіт дозволені тільки приготування їжі (особливо для подаяння бідним і на святковий стіл), турбота про домашніх тварин і допомога іншим людям, які цього потребують.
Весілля на Михайлове чудо дозволяється - але не в цьому році. Мова про обряд вінчання. Це пов'язано не з прикметами самого свята, а з правилами вінчання в цілому. Справа в тому, що церква не вінчає по вівторках, четвергах і суботах – тобто напередодні пісних днів.
Читати такожЗворушливе привітання на весілля – своїми словами і картинкиКрім того, не проводять обряд вінчання під час постів, в сирну седмицю (по-народному Масляна – тобто тиждень перед Великим постом), в пасхальну седмицю (тиждень після Великодня) і в Святки (з 7 січня по 18 січня).
Михайлове чудо 2020 випало на суботу - тому вінчатися не можна. Не можна буде повінчатися і в неділю, тому що це переддень дванадесятого великого свята: 21 вересня – Різдво Пресвятої Богородиці 2020.
А ось розписуватися в РАГСі, тобто оформляти світський шлюб – можна в будь-який день.
♦ На Михайлове чудо тепла погода - осінь буде довгою, зима пізно прийде.
♦ Вранці іній ліг - до сніжної зими.
♦ Берези знизу вгору жовтіють - до ранньої зими і навпаки.
♦ Увечері на Михайлове чудо хмари посиніли - до зміни погоди.
Нагадаємо, що православний церковний календар у вересні 2020 складається не лише з таких свят, як Михайлове чудо та Різдво Пресвятої Богородиці 2020. Детальніше читайте в нашому матеріалі Правильний церковний календар на вересень 2020 - всі свята.