Сочевиця дуже корисна для організму. Вона відноситься до дієтичних продуктів, багатим білком, який засвоюється організмом набагато краще, ніж тваринний білок.
Сочевиця містить вітаміни групи В, А, РР, Е, бета-каротин, марганець, цинк, йод, мідь, кобальт, хром, бор, сірку, селен, фосфор, титан, магній, калій, залізо та інші мікроелементи. Також вона багата крохмалем, натуральним цукром, ненасиченими жирними кислотами омега-3 і омега-6, рослинною клітковиною.
Сочевиця різниться за кольором. Але на смак практично однакові і мають горіховий присмак.
Є зелена сочевиця - це недозрілі плоди. Корисна при гепатиті, виразці, гіпертонії, холециститі, ревматизмі.
Червона сочевиця відмінно підійде для пюре і супу, вона містить багато білка і заліза, її їдять при анеміях для підвищення рівня гемоглобіну.
Коричнева сочевиця використовується для запіканок, так як має яскраво-виражений горіховий смак. Корисна при туберкульозі, легеневих хворобах і травмах.
Главред розповість, як смачно приготувати сочевицю.
Будь-яку сочевицю спочатку потрібно позбавити від сміття і добре промити під проточною водою. А потім вже або замочити, або варити — тут все залежить від кольору.
При варінні рідини має бути в два рази більше, ніж бобів. Тобто на 1 склянку сочевиці потрібно взяти 2 склянки холодної води.Спочатку бобові варять на середньому вогні, а після закипання води — на повільному. Накривати каструлю кришкою не потрібно.
Варити сочевицю червону - 15 хвилин після закипання, зелену сочевицю - 20-30 хвилин після закипання.
Читати такожСмачний булгур з м'ясом: найпростіший рецепт
Солити сочевицю рекомендується в кінці варіння. Якщо додати сіль на початку, доведеться готувати довше.Час від часу бобові потрібно помішувати, щоб вони не пригоріли.
Вам потрібно:
Моркву і цибулю почистіть, цибулю наріжте невеликими шматочками, а моркву натріть на крупній тертці.
Нагрійте на сковорідці масло, прогрійте в ньому злегка прянощі. Викладіть подрібнені цибулю і моркву, злегка обсмажте.
Додайте подрібнений болгарський перець. Протушкувати до м'якості. На цьому етапі можна додавати інші овочі, наприклад, кабачки, помідори.
Додайте до овочів сочевицю. Влийте воду, посоліть. Доведіть до кипіння, накрийте кришкою і готуйте на мінімальному вогні 15 хвилин.
Сочевиця повинна стати м'якою і легко розсипатися. Для приготування страви з використанням зеленої сочевиці часу буде потрібно більше.
Густоту страви можна регулювати випаровуючи зайву вологу і додаючи відсутню. У готову страву додайте чисту подрібнену зелень.
Смачна сочевиця з овочами готова!