В Україні з 24 грудня офіційно вийшов фільм Безславні кріпаки. Режисер Роман Перфільєв пропонує в ньому поглянути на місію та боротьбу українського поета та героя під іншим кутом, та подумати "а що як?..".
Держкіно виділило на зйомки проекту близько мільйона доларів, і для зйомок звали експертів для постановок багатьох сцен.
Критики розділилися на два табори - хтось вважає фільм шедевром, а хтось не зрозумів у чому суть. Роман Перфільєв відповів на кілька питань спеціяльно для видання Главред.
Перш за все кидається в очі зміна назви – від Тарас Шевченко: Перший самурай до Безславних кріпаків. Чи дійсно Ви надихалися мотивами творчості Тарантіно?
- Ми живемо у світі оммажів, відсилок і пасхалок. Будь яке кінополотно - калейдоскоп естетичних вподобань автора, накопичених за роки творчих роздумів. Хтось гадає, що я надихався Тарантіно, хтось бачить вуха Куросави, Серджіо Леоне і братів Коенів… хтось бачить, як стирчать носи Роберта Родрігеса і Гая Річчі, а фанати експлуатаційного кіно відчувають вплив гонгконської студії Shaw Brothers, яка декадами виробляла стрічки типу "Ніндзя проти Шаоліня", чи "Літаюча гільйотина".Читайте також"Моє життя все тісніше переплітається зі сценою": Максим Девізоров зробив відверте зізнання Коли Квентін Тарантіно пише сценарій, він точно знає з якого саме фільму запозичує сцену для свого фільму. Коли я писав "Безславних кріпаків", то думав лише про сетап травм своїх персонажів, їхні цілі і мотивації, створював ситуації в яких вони діяли відповідно їх характерам. Я і сам би хотів мати суб’єктивну відповідь на запитання, чим саме я надихався. Велика кількість переглянутих фільмів, форму яких я вже не пам’ятаю, ховаються у глибині моєї підсвідомості, де ймовірно змішуються у різні креативні коктейлі.
Для відтворення відразу кількох культур в минулому, чи звертались Ви до істориків чи інших експертів?
- Так, не дивлячись на те, що жанр фільму дозволяв багато умовностей, ми залучали експерта з японської культури, що на етапі розробки фільму, педантично слідкував за достовірністю японських костюмів і зброї. Також він був присутній на майданчику, під час всього знімального періоду. Усі костюми створили геніальні художники Наталія Стєпанєєва та Андрій Яремій, з якими нам вдалося знайти баланс між стилістикою Дикого Заходу та українською культурою тих часів.
Велика кількість переглянутих фільмів, форму яких я вже не пам’ятаю, ховаються у глибині моєї підсвідомості, де ймовірно змішуються у різні креативні коктейлі.
- Чи важко було підібрати акторів, зокрема на роль Тараса Шевченка?
- Коли я прийшов зі сценаріем до продюсерів стрічки Юрія і Дмитра Мінзянових, одразу запропонув запросити на роль Тараса Григоровича Романа Луцького, який окрім того, що неймовірно талановитий актор, та ще й схожий на молодого Шевченка. Шукаючи інших персонажів, я вирішив йти від актора, намагався розгледіти типажі і органіку, що вже були намальовані у моїй фантазії. Процес кастингу мені був цікавим.
Чому Ви вибрали саме Тараса Шевченка, а не будь-якого іншого митця, наприклад, Івана Франка?
- Хотів, щоб про фільм говорили якомога більше людей… Щоб він завірусився і став на рельси самопіару. Тарас Шевченко найвідоміший з усіх українських геніїв, тому я зробив ставку саме на нього.
- У фільмі має бути багато екшн-сцен в незвичайному антуражі. Що було найважче знімати?
- Саме екшн був найскладнішим. Одну з таких сцен - бійку Шевченка проти гейші у хліву ми знімали в умовах нестачі повітря через масивні шари пилу які літали у повітрі понад вісім годин. В той час, коли знімальна група вже вдягла респіраторні маски і захисні окуляри, актори продовжували працювати ще дуже тривалий час.
Наскільки важко було отримати підтримку від Фонду на зйомки? Чи відчувається, що у держави змінюється ставлення до виробництва власного кіно?
- Коли до першого туру державного конкурсу подається більше ніж 200 проектів, важко боротися, адже очевидно, що конкуренція серйозна. У другому турі ти маєш цікаво презентувати проект, щоб переконати експертів у його художній цінності та актуальності. В нас повірили, я вдячний людям які підтримали мій сценарій. Держава має чітке розмежування між авторським, документальним і широкоглядацьким кіно, у кожного з цих напрямків є свої перемоги та розчарування. Держава розуміє, що шлях подальшого фінансування кіногалузі має удосконалити художні смаки українських митців.Читайте такожО, не журися за тіло - рецензія на мультфільм Душа
Режисер підкреслив, що завжди працює сам, але в майбутньому не виключає можливості партнерства. Крім він повідомив, що поки проект Страшна помста (по твору М. Гоголя) поки ще не взятий у розробку, але в нього є ще дуже багато ідей.
"Сценарії до своїх фільмів я завжди писав самотужки. Хотілося б попрацювати з драматургом, в якого є свіжа і провокативна концепція, яка заінтригує глядача. І щоб основний конфлікт був достатньо об’ємним для історії на три акти.Страшна помста не готується, сценарій поки що лежить у столі. Є багато нових ідей, які я хотів би запустити у виробництво", - пояснив Роман Перфільєв.
Безславні кріпаки 2020 трейлер дивитися українською мовою:
Нагадаємо, що фільм Безславні кріпаки вийшов у всіх кінотеатрах в Україні з 24 грудня 2020.