Цінність позову в Джорджії (система підрахунку голосів Домініон повинна бути опечатана у трьох округах штату для проведення розслідування за фактом підтасовки результатів на користь Джо Байдена) полягає в тому, що у січні там відбудуться довибори в Сенат США по двох округах. І напередодні цих виборів команда Трампа намагається всіма силами схилити на свій бік людей, щоб вони в січні проголосували за республіканців. Бо якщо вони програють обидва ці округи, то не виключено, що тоді демократи зможуть взяти під контроль Сенат, що було б неприємно для команди поки ще чинного президента. Адже поки республіканці контролюють Сенат, вони можуть серйозно заважати Байдену і його спробам затверджувати на посаді різних членів своєї адміністрації.
Усе залежить від суду і від доводів позивачів. Вони, наскільки я розумію, фіксували різні випадки так званих фальсифікацій. І хоч поки що суд Джорджії став на бік Дональда Трампа, це нічого не означає - у тій же Пенсільванії було аналогічне рішення суду, яким спочатку заблокували сертифікацію голосів, а через деякий час її розблокували. Тому поки що це лише затягне час перехідного періоду.
Для Трампа важливо не перевернути результат голосування на свою користь - думаю, що вони вже з ним змирилися. Їх мета в іншому, а саме – максимально голосно, яскраво і скандально підвести до логічного кінця історію про вибори, тобто зробити все, щоб тінь, яку команда Трампа кидає на перемогу Джо Байдена, була величезною наскільки тільки можливо і щоб Байден не вважався повноцінним і легально обраним президентом.
Головне завдання Трампа і його соратників - домогтися того, щоб внутрішня легітимність Байдена серед американців похитнулася і в наступні чотири роки була на межі.
Вона і так вже на межі, адже на виборах трохи більше половини проголосували за Байдена і майже стільки ж – за Трампа, що в черговий раз зафіксувало розкол суспільства.
Залишиться Трамп президентом чи ні - вже не настільки важливо. Тому що в будь – якому випадку, ситуація, що склалася - не на користь демократів, тому що вони і так і не придумали альтернативи і чіткого плану того, ким його замінити. Адже колективного Трампа, тобто сукупність його ідей і світогляду, демократи так і не змогли перемогти і після виборів він нікуди не дінеться – він буде існувати в американській політиці і далі, незалежно від того, що трапиться після виборів із самим Трампом.
Читати такожТрамп виграє ці вибори - і буде убитийСаме тому Трамп зараз робить так, щоб Байдену було максимально складно: складно увійти в Білий дім, сформувати адміністрацію, затвердити всіх своїх чиновників на посадах, приймати будь-які рішення. Тим більше, що надалі у Байдена скрізь будуть бюрократичні перешкоди, які для нього вже розставляє Трамп своїми рішеннями.
Адже чим менше розрив, тим легше грати і спекулювати на ідеях про те, що Байден виграв нечесно або сперечатися про надійність техніки для підрахунку голосів. І тому Трамп так намагається всі ці неоднозначні моменти підкреслити і максимально створити фон, який переконав би його ядерний електорат, що перемога Байдена була несправедливою.
Все це відбувається заради єдиної мети – дати республіканцям шанс для реваншу на проміжних виборах до Конгресу США, які відбудуться вже через два роки. І з урахуванням того, що ідеї колективного Трампа продовжать циркулювати в американському суспільстві, вже через два роки республіканці знайдуть наступника Трампа – або це буде він сам, або це може хтось із його сім'ї – якого вони знову будуть просувати. Адже поки ці ідеї живі і популярні, доти значна частина республіканців будуть за них триматися. І на цьому тлі ми ще не раз побачимо баталії поміркованих республіканців з правими-трампістами.
Ілія Куса, експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього, спеціально для Главреду