В комиссии акцентировали внимание на важности уважения к Конституции.
Венеційська комісія опублікувала свій висновок щодо законодавчої ситуації, що стосується механізмів протидії корупції в Україні.
Висновок опублікований на сайті Венеційської комісії та був ухвалений в зв'язку з рішенням Конституційного Суду України, що скасовує кримінальну відповідальність за недостовірне декларування.
У висновку комісії зазначається, що боротьба з корупцією є важливим елементом держави. При цьому наголошується важливість поваги до Конституції.
"Парламент і виконавча влада повинні поважати роль Конституційного Суду як зберігача Конституції та повинні виконувати його рішення», - йдеться у документі.
"Своєю чергою Конституційний Суд (...) повинен поважати свої власні процедури і заради конституційної стабільності і правової визначеності, повинен ухвалювати рішення, які загалом відповідають світовій судовій практиці. Що ще важливіше, конституційний суд повинен ухвалювати рішення виключно в межах параметрів його законних повноважень і юрисдикції", - підкреслюється у висновку ВК.
Венеційська комісія визнає, що рішення КСУ від 27 жовтня не має чіткої аргументації, не має твердої основи в міжнародному праві "і, можливо, було заплямоване серйозною процедурною помилкою - невирішеним питанням про конфлікт інтересів деяких суддів".
Венеційська комісія рекомендувала відновити скасовану Конституційним судом України статтю, яка передбачала покарання у вигляді позбавлення волі за недостовірне декларування.
Документ представлять на схвалення на пленарному засіданні 11 грудня.
Конституційна криза в Україні - що було раніше:
Конституційний суд 27 жовтня ухвалив рішення про визнання неконституційною статті Кримінального кодексу, що передбачає кримінальну відповідальність для державних службовців за внесення недостовірних даних до електронних декларацій.
4 грудня Рада проголосувала за відновлення кримінальної відповідальності за внесення неправдивих відомостей в електронні декларації. Однак тепер санкція закону передбачає не тюремне ув'язнення, а штраф, громадські роботи та обмеження волі на термін до 2 років.
Президент Володимир Зеленський попросив Венеційську комісію оцінити стан антикорупційної системи в Україні після рішення КСУ щодо відповідальності за недостовірне декларування. Також Зеленський попросив оцінити, чи дотримувався КСУ всіх вимог, коли ухвалював своє рішення.
Також Володимир Зеленський закликав Верховну Раду не розглядати законопроект №4288, що передбачає звільнення суддів КСУ і визнання рішення інстанції щодо е-декларування "нікчемним", доки з даної ініціативи не буде винесено вердикт Венеційської комісії.