На стратегічно важливому Чаяндинському родовищі газу виявлені кричущі порушення, внаслідок чого Газпрому може не вистачити палива для заповнення газопровіду. В результаті цього буде завдано нищівного удару по виконанню 30-річного контракту РФ і КНР на постачання газу, а Москва зазнає збитків на 1,5 трильйони рублів. Про це пише російська преса.
Журналісти отримали доповідь, згідно з якою під час розробки і освоєння Чаянди було допущено безліч грубих помилок – використовувався дефективний буровий розчин, систематично порушувалися технічні стандарти, а співробітники компанії Газпром видобуток Ноябрьск приймали непрофесійні рішення. Внаслідок вищезгаданих факторів близько 50 свердловин можуть не вийти на заздалегідь запланований рівень видобутку природного газу, повідомляє Лента.ру.
У доповіді наголошується, що станом на серпень минулого року використання невідповідного технічним характеристикам бурового розчину призвело до того, що робота з видобутку газу на базі 41 свердловини опинилася під питанням – 20 свердловин виявилися порожніми, а на 21 зафіксовано низький рівень видобутку, який також стане нульовим вже в найближчому майбутньому. Від 20 сухих свердловин збитки Газпрому складуть 334 мільярди рублів.
Більш того, ще 6 свердловин через недотримання технічних умов виявилися непрацездатними. Відновлення лише однієї свердловини буде коштувати 90 мільйонів рублів, загальні втрати оцінюються в 2 мільярди рублів.
У зв'язку з цим Чаяндинське родовище може не вийти на запланований рівень видобутку газу – 25 мільярдів кубометрів на рік. Отримані дані свідчать про те, що видобуток на родовищі вже досяг свого піку.
Загальна сума збитків Газпрому від проблем на Чаяндинському родовищі може скласти понад 1,5 трильйона рублів. У цю суму входять всі витрати, включаючи втрачений прибуток від потенційного невиконання контракту з Китаєм.
Чаяндинське родовище є однією з найбільших нафтогазоконденсатних копалень у східній частині РФ. Це ресурсна база газовидобутку для газового шляхопровіду Сила Сибіру.
Москва і Пекін досягли угоди щодо постачання газу за Східним маршрутом ще у 2014 році. Газопровід Сила Сибіру запустили наприкінці минулого року. Згідно з домовленостями, Росія повинна постачати до Китаю 38 мільярдів кубометрів блакитного палива на рік в обмін на оплату з боку Пекіна в розмірі 400 мільярдів доларів США.
Нагадаємо, у зв'язку з епідемією COVID-19 та економічною кризою збитки Газпрому в першому кварталі 2020 року склали більше 4 мільярдів доларів. У зв'язку зі зниженням ціни на газ та скороченням експорту в Європу корпорація може втратити в загальній кількості 20 мільярдів доларів.