У середу, 13 травня, група сенаторів-республіканців на чолі з Ліндсі Гремом представила на розгляд Сенату законопроект "Про відповідальність за COVID-19". Дана ініціатива є фактично ультиматумом Китаю: Пекін дає вичерпну відповідь на питання про те, як стався на території КНР спалах коронавірусної інфекції, або ж президент Дональд Трамп отримає право ввести ряд санкцій проти Китаю.
"Я переконаний, що Китай ніколи не буде співпрацювати, якщо, звичайно, не буде змушений це зробити", - вважає Ліндсі Грем, звинувачуючи тоталітарний китайським режим у приховуванні причин виникнення COVID-19.
Президент США Дональд Трамп, який раніше неодноразово обвинувачував Китай у пандемії коронавірусної інфекції в світі, вже дав обіцянку розглянути проект закону щодо введення санкцій. Який, судячи з риторики американських політиків, має шанси на успіх в обох палатах Конгресу США.
Інцидент починає новий цикл протистояння Пекіна і Вашингтона, і тепер все буде залежати від того, наскільки далеко готові піти США в досягненні своїх цілей.
Економічний розвиток КНР давно став кісткою в горлі західного світу. Специфічне поєднання тоталітарного режиму, ринкової економіки та науково-технічного прогресу зробило Пекін глобальним лідером, який претендує на світову гегемонію. Однак цей претендент, як і раніше є чужим Заходу, який поглядає на нього з побоюванням.
Ситуація з СOVID-19 стала неймовірним шансом Вашингтона завдати удару по Пекіну. Західний світ, побоюючись китайської гегемонії і коронавірусної інфекції ймовірно підтримає американців. Принаймні, США на це дуже розраховують.
Виникає питання: чи виконає Китай такі вимоги?
Можна з упевненістю припустити, що ні. Піднебесна навряд чи надасть інформацію щодо COVID-19 своїм політичним опонентам. Історично горді китайці традиційно не можуть піти на такий крок, який стане символічною поразкою. Те ж стосується і ринків. А випустити гонконгських активістів – це взагалі щось схоже на ляпас.
Китай не має наміру поступатися та грати на стороні Заходу.
Якщо законопроект "Про відповідальність за COVID-19" буде все ж таки прийнятий, по відношенню до Китаю буде введено цілий ряд санкцій, які можуть передбачати наступне.
Скоріше за все, Китай прийме дзеркальні заходи щодо США. Проте ключове питання полягає в тому, чи стануть ефективними обопільні санкції двох наддержав.
В умовах надзвичайно щільної інтеграції світового економічного ринку по-справжньому потужні і дієві санкції проти Китаю навряд чи можливі. Особливо на тлі кризи країн Заходу через пандемію коронавірусної інфекції.
Раніше український політолог Віталій Кулик розповів, до чого призведе "санкційна війна" США і Китаю.