В США начали готовить импичмент Байдена

Избранному президенту США Джо Байдену захотели объявить импичмент / GettyImages

Ярая сторонница Трампа собралась инициировать процедуру в первый рабочий день избранного президента США.

Член Палати представників Конгресу США Марджорі Тейлор Грін заявила, що планує внести на розгляд Конгресу проект резолюції про імпічмент обраного президента США, демократа Джо Байдена.

Грін, яка є затятою прихильницею президента Трампа, зазначила, що збирається реалізувати свої наміри в перший же робочий день Байдена на посаді глави Білого дому, передає The Hill.

«Я хотіла би зробити заяву від імені американського народу, ми повинні переконатися в тому, що наші лідери є відповідальними, у нас не може бути президента Сполучених Штатів, який готовий зловживати своїми повноваженнями і може бути легко підкуплений іноземними урядами, китайськими енергетичними компаніями, українськими енергетичними компаніями, тому 21 січня я вдамся до статей про імпічмент щодо Джо Байдена», - заявила членкиня Конгресу.

При цьому політик не уточнила, які саме звинувачення вона збирається висунути щодо Байдена, проте згадала про зв'язки демократа з Україною.

Справа Burisma і син Байдена

Раніше Джо Байден потрапив у корупційний скандал. Син колишнього віце-президента, а тепер обраного глави держави Хантер Байден в 2014-2019 роках входив до Ради директорів Української газодобувної компанії Burisma. Цю компанію пов'язують з екс-міністром уряду Азарова Миколою Злочевським.

Команда президента Дональда Трампа неодноразово намагалася довести, що Байден-старший просував бізнес-інтереси сина в Україні, користуючись посадою віце-президента США.

Ситуація з сином Байдена стала причиною зовнішньополітичного конфлікту та ініціативи запуску процедури імпічменту президента США Трампа в Конгресі.

Під час перших передвиборчих дебатів Дональд Трамп заявив, що син його опонента під час роботи в Україні заробив "корупційні статки" – малася на увазі робота у фірмі Burisma.

14 жовтня New York Post опублікувала листування нібито сина кандидата в президенти США Джо Байдена Хантера зі співробітником української компанії Burisma Вадимом Пожарським.

Зокрема, в листі, датованому травнем 2014 року, Пожарський цікавиться у Хантера Байдена, чи є можливість "скористатися його політичним впливом". В іншому листі Пожарський дякує Байдену-молодшому за можливість зустрітися з його батьком. При цьому New York Post нагадує, що колишній віце-президент раніше говорив ,що"ніколи не спілкувався з сином про справи в компанії Burisma".

Сам Джо Байден публічно відхрестився від скандалу з Burisma в Україні. В інтерв'ю американським ЗМІ він заявив, що Хантер – "дорослий чоловік", який не зробив жодної неправильної дії. І в цьому "кожен може переконатися з розслідування".

Імпічмент у США

Президенту США, а також іншим федеральним службовцям, може бути оголошений імпічмент, якщо "вони будуть визнані винними у зраді, хабарництві або інших тяжких злочинах і проступках". Про це йдеться в розділі IV статті II Конституції США, передає Вікіпедія.

Імпічмент передбачає відсторонення від посади. Крім того Сенат може призначити покарання, що стосується заборони на зайняття посад на федеральній службі США (включаючи навіть неоплачувані почесні посади).

Виключне право висувати звинувачення має Палата представників. Спочатку відбувається голосування, за результатами якого питання передається на розгляд юридичного комітету – тут проводиться розслідування звинувачень. Якщо підстави для імпічменту виявлені, готується фактичний обвинувальний висновок. Його направляють на розгляд Палати представників. Для його затвердження потрібна проста більшість голосів.

Наступним кроком має стати затвердження імпічменту у верхній палаті Конгресу - Сенаті. На цій стадії процедура перетворюється на судовий процес: Палата представників фактично виступає стороною обвинувачення, а сенатори виконують роль членів суду присяжних. Щоби імпічмент відбувся, необхідно не менше двох третин голосів сенаторів (не менше 67).

За всю історію Америки лише три президенти були представлені до імпічменту Палатою представників:

Ендрю Джонсон в 1868 році (справа про незаконну відставку військового міністра);

Білл Клінтон в 1998-1999 (справа про лжесвідчення і перешкоджання правосуддю у зв'язку з історією Моніки Левінські);

Дональд Трамп - двічі: 2019-2020 рр. (справа про зловживання посадовими повноваженнями і перешкоджання правосуддю) і в 2021 році (справа про підбурювання до заколоту).

У перших трьох випадках президенти були виправдані та зберегли свої посади, останню справу Сенат поки не розглянув.

Новости сейчасКонтакты