Дональд Трамп виступив із суперечливими заявами про перенесення президентських виборів у Сполучених Штатах: спочатку він задався питанням про те, що в умовах пандемії, коли американці будуть змушені голосувати дистанційно, ймовірно, доцільним було б відкласти вибори, а потім сказав, що не хоче міняти дату голосування.
Ця «метушня» Трампа пов'язана з тим, що він все більше і більше втрачає віру в свою перемогу на виборах. Опитування громадської думки показують, що відрив Байдена від нього не тільки не скорочується, але і збільшується, а це значить, що його шанси тануть на очах. Тому як один із варіантів «вирішення цієї проблеми» Трамп розглядав можливість перенесення виборів.
Але йому швидко пояснили, що нічого хорошого з цього не вийде, оскільки так він ризикує ще більше – його популярність ще більше просяде.
Трамп – людина імпульсивна, швидко змінює свої погляди під впливом тих чи інших фактів або чинників. Відповідно, коли йому пояснили, що відтермінування виборів загрожує йому ще більшим падінням рейтингів, він змінив свою точку зору.
Що стосується голосування поштою, в надійності якого Трамп настільки не впевнений, що задався питанням про доцільність перенесення виборів, то для Америки ця форма голосування не нова. Вона давно практикується в Штатах, і ніхто не ставив під сумнів результати такого голосування. Однак Трамп, відчуваючи, що реально відстає від Байдена, і в дистанційному голосуванні бачить для себе велику загрозу. Однак легко змінити спосіб голосування практично неможливо, тим більше, що до виборів залишилося вже зовсім мало часу.
Трамп сумнівається в надійності і достовірності голосування поштою. Однак він сам не наважиться використовувати можливості для фальсифікацій, які відкриває дистанційне голосування. Вибори для американців – це «священна корова». Тому, власне, і була настільки жорсткою реакція на спроби Росії впливати на хід виборчої кампанії в Штатах. Для американців право чесного вибору – це щось сакральне, тому ризикнути і піти на фальсифікації – це гірше, ніж будь-який імпічмент. На кандидата, який зважився на це в США, чекала б політична прірва і політична смерть, якщо не кримінальна відповідальність. Тому на такі речі при всій своїй ексцентричності Трамп не піде.
Незважаючи на розрив між Трампом і Байденом, на який вказує соціологія, Трампа ще рано списувати з рахунків. Все може змінитися. Може статися щось, наприклад, якась техногенна катастрофа чи природний катаклізм, коли Трамп покаже себе національним героєм, і тоді ваги хитнуться в його бік. Адже часто люди приймають рішення і роблять вибір в останній момент, керуючись не розумом, а серцем, емоціями. Тому до останнього дня інтрига щодо результату президентських виборів у США буде зберігатися.
У разі програшу Трамп, звісно, може намагатися оскаржити результати голосування в судах. Але, якщо відрив буде більше ніж 1,5%, то у нього не буде жодних шансів на це, і він, в результаті, буде змушений визнати свою поразку.
Володимир Огризко, дипломат, керівник Центру досліджень Росії, екс-міністр закордонних справ України, спеціально для Главреда