Святвечір і Різдво – дві сторони однієї "святкової" медалі.
Святвечір - це вечір напередодні Різдва Христового (його ще називають Багатий вечір, Святий вечір або Коляда). Це період святочних ворожінь на любов. Саме Різдво - велике церковне свято і дата закінчення Пилипівки.
Як і коли відзначають Різдво Христове 2021 і що роблять перед Різдвом, у Святвечір: що готують (гарячі страви на Різдво і холодні) й як ворожать на судженого - з'ясував Главред.
Як святкувати Різдво і чого не можна робити: чи можна прати речі на Різдво і купатися самому, чи можна шити й яка робота дозволена - читайте у нашому матеріалі Що можна, а що не можна робити на Різдво і після нього: прикмети і традиції.
Дати свят незмінні: Різдвяний Святвечір у 2021 році проходить у середу, це 6 січня.
Різдво Христове 2021 відзначається слідом – у четвер, 7 січня.
Читати такожКрасиві привітання зі Святвечором і Різдвом - прикольні і душевні
Святочні ворожіння починаються якраз із вечора 6 січня і закінчуються аж на Хрещення Господнє 2021 – 19 січня. Вважається, що в цей час саме Небо посилає знаки згори.
При цьому безпечні ворожіння на Різдво проходять з 6 по 13 січня і 18-19 січня.
Традиційні ворожіння на Різдво - це ворожіння на судженого і на любов. При цьому найпростіші ворожіння на Різдво на судженого - просто перед сном прочитати яке-небудь замовляння:
А далі - дивитися уві сні, хто приснився.
Читайте такожНайприкольніші ворожіння на Старий Новий рік - на любов і щасливу долюВорожіння на Різдво на папері або на воску вже потребує певної фантазії. Лист простого чистого паперу потрібно зім'яти і підпалити – і потім відгадувати своє майбутнє по тінях на стіні від паперця, що згорає. Аналогічно з воском: підпалити дві свічки – над однією тримати ложку і зібрати туди віск від другої свічки – вилити зібраний віск у воду. По відображенню на стіні від воскової фігурки, що вийшла – визначити свою долю.
Дні з 14-го по 18-е число називаються Страшними вечорами: це час розгулу нечисті, коли гадати зважуються лише найризиковіші натури (або просто люди необізнані).
У Водохресний Святвечір - це ніч з вісімнадцятого на дев'ятнадцяте січня - ворожать на перспективу, тобто задають питання, що чекає людину протягом усього року.
Читайте такожКоли колядують, щедрують і посівають в Україні в 2021 році
Святвечір - останній день Різдвяного посту 2021, коли м'ясні страви на стіл ще не подають. Побалувати шлунок можна буде не раніше 7 січня.
При цьому традиційним і обов'язковим блюдом на обидва свята є кутя - блюдо з рису або пшениці з додаванням маку, з медом і родзинками. Іноді в неї додають і цукати.
Всього страв на різдвяному столі має бути дванадцять – по числу апостолів Христа.
Отже, традиційні страви на Різдво - це:
М'ясні страви подають вже на Різдво: це і традиційний холодець, і свинячі відбивні, і різдвяна качка з яблуками (приготована в духовці), і «заморська» різдвяна індичка. Загалом, все - на що вистачить фантазії та сімейного бюджету.
Читати такожВеликий піст - календар харчування, меню, рецепти прості і ситні
Готувати кутю досвідчені господині починають ще 5 січня – щоб до свята встигла настоятися.
Рецепт класичної куті містить лише три інгредієнти: пшеницю, мед і мак. Розпарені родзинки і горіхи в кутю "замішалися" вже пізніше. Також в Україні доволі популярна кутя з рису.
Принцип приготування куті завжди однаковий:
Іноді (наприклад, у Житомирській області) кутю заливають виноградним соком і червоним вином. В інших регіонах - вершками (тут переважно мова йде про кутю з рису).
При цьому в Різдвяний Святвечір, за прикметою, не можна говорити слово «мак» – а тільки «зернятко». Інакше, мовляв, грошей в оселі весь рік водитися не буде.