Богдан Яременко

Дипломат, руководитель Фонда "Майдан иностранных дел"
8 мая 11:00

  

Читать ответы
 • У меня такой вопрос. Украина наконец получила долгожданные Javelin, но по условиям США мы не можем использовать полученные ПТРК на линии соприкосновения в Донбассе. Получается, что вроде бы и дали, но не дали....Что за игру ведут США? Просто припугнули Россию?
  Я би не відкидав суто військове значення можливості створення потужного мобільного протитанкового резерву в складі ЗСУ, який здатен у разі необхідності перекрити два-три з наявних танконебезпечних напрямки в рамках можливого масштабного конфлікту з РФ. Але я згоден із вами. Досі вважалося, що загострювати ситуацію в Україні може лише Росія. США поки що делікатно і дуже обережно переконують Росію, що у них також існують значні можливості в цьому плані. Можливо, чим більше росіяни думатимуть, тим більше це відволікатиме їх від війни на Донбасі і "настойки бояришника".
 • Добрый день. Недавно США приостановили действия торговых преференций для 155 видов товаров из Украины. Почему так произошло, и что это значит для Украины?
  Ще один неприємний приклад відсутності ефективної системи державного управління в Україні. Усі претензії до нашої держави зводяться до відсутності частини законодавчої нормативної бази і використання неліцензованого програмного забезпечення в органах державної влади. Не розумію, що могло перешкодити президенту і уряду України вирішити вчасно ці питання. Втрати від рішення США не катастрофічні, але кілька десятків мільйонів доларів втрат для українського бізнесу ніхто в українській владі, звичайно, компенсувати не збирається. Україна виглядає жалюгідно, тим більше, що санкції з боку держави, яка чи не найбільше допомагає нам у військовому протистоянні з Росією.
 • Чи вірите ви в правдивість "плівок" Онищенка? Чому ця інформація не викликала резонансу в суспільстві?
  Напевно, справа в тому, що сам Онищенко викликає мало довіри. Погоджуюся, що реакція українського суспільства абсолютно недостатня, оскільки мова йде про зловживання з боку найвищої високопосадової особи держави, які ставлять під сумнів можливість її подальшого перебування на посаді. Ким би при цьому не був Онищенко…
 • В Україні вже рік продовжується епопея з переносом святкування 9 травня на 8 травня, День пам"яті. Як на вашу думку, яка дата має бути святковою і чому?
  Кожна країна повинна дбати про формування єдиного ментального ціннісного інформаційного простору. Питання 8 чи 9 травня — для мене це питання цінностей, що для нас війни і їх учасники. 8 травня, як день пам’яті і вдячності за жертви, сплачені в ім’я нашого життя, для мене більш зрозуміла і близька концепція, ніж історично сумнівні дати і мілітаристичні паради. Але якими важливими не були б ці питання, ми повинні жити не минулим, а майбутнім. Сподіваюся, що ця інформаційна платформа, яку пропонує "Главред", на якій я маю можливість спілкуватися втретє впродовж чотирьох років, і знаю, що це роблять десятки інших політиків, експертів чи громадських діячів, є хорошим прикладом того, як має вестися дискусія в цивілізованому суспільстві. Дуже вдячний і редакції, і читачам. Перепрошую у всіх, кому не встиг відповісти на питання.
 • Вітаю. Курт Волкер висловив впевненість, що Росія поверне Крим Україні, як колись повернула незалежність Литві, Латвії та Естонії. Як ви оцінюєте таку перспективу? Коли і за яких умов це може відбутися? Важко уявити, що Росія може погодитися на це...
  Не пригадую цієї цитати Курта Волкера, але, якщо він це сказав, то помилився… Росія ніколи нікому нічого не повертала. Литва, Латвія та Естонія вибороли свою незалежність, у тому числі шляхом жертв і життями своїх патріотів. Ми в «Майдані закордонних справ» нещодавно здійснили інтелектуальну провокацію — оприлюднили доповідь про можливість силового збройного вирішення конфлікту з Росією. З нашої точки зору, така можливість може виникнути за шість-десять років в разі, якщо зміна політичного режиму в Росії спричинить тимчасову коротку втрату керованості її збройними силами. Ця гіпотеза підтверджена деякими іншими аргументами — заходьте, читайте.
 • Чому так часто падають останнім часом російські літаки і вертольоти в Сирії… Вже, здається, другий за останній тиждень... Чому так?
  Ми молимося.
 • Чого можна очікувати від зустрічі Порошенка, Макрона і Меркель у Німеччині 9 травня? Чому до таких переговорів не залучають Путіна, не хочуть відволікати від інаугураційних урочистостей?)
  Очевидно, що до тієї чи іншої мірі і для Порошенка, і для Макрона, і для Меркель у форматі "нормандської четвірки" Путін є опонентом. Можливості досягнення з ним якої-небудь домовленості про врегулювання ситуації в Україні виглядає на сьогодні малоймовірним. Але лідери України, Німеччини і Франції інвестували у цей переговірний формат велику частину свого політичного авторитету і не мають можливості сидіти, нічого не роблячи. Нездатність запропонувати дієвий план виходу з війни для Порошенка став ціною обвалу рейтингу. Хоча сподіватися на будь-які доленосні досягнення від зустрічі трьох лідерів не варто, нічого поганого від таких переговорів не буде абсолютно точно. Але при тому у Путіна не бракує можливостей і особисто, і через посередників донести свою позицію і Макрону (який щойно повернувся з візиту в Москву), і Меркель, і, як це не парадоксально, Порошенку.
 • Поділіться вашими думками щодо вчорашнього президентського рейтингу КМІС, де лідирує Тимошенко, а за нею йдуть Гриценко, Ляшко, вже потім Порошенко, а далі Вакарчук і Зеленський... Така картина електоральних уподобань збережеться і до виборів, які сюрпризи тут можливі? Хто здатен посунути Тимошенко з першого місця? Чому такий жалюгідний рівень підтримки чинного президента? І т.д.
  Ситуація, коли діючий президент України не зможе навіть вийти у другий тур наступних президентських виборів, утаємниченими людьми прогнозувалася ще рік тому. З огляду на тотальний рівень недовіри до політики і політиків на сьогодні трохи більше половини українців не визначилися зі своїми політичними вподобаннями. Рівень підтримки навіть найрейтинговіших політиків України коливається у межах 5-10%. Отже, теоретично посунути лідера рейтингу з першого місця може будь-хто, хто переконає усіх або більшість громадян України, які ще не визначилися. Фактично наступним президентом України може стати будь-хто. Якщо нові переконливі обличчя знайдуться — так, на нас чекають сюрпризи. Якщо ж сюрпризів не станеться, ЗСУ вітатимуть пані Верховну Головнокомандуючу. Мені здається, що проблема Порошенка в його природній лукавості. Він вирішив лукавити і гратися з чітко вираженою довірою і сподіванням на зміну життя в Україні на краще. Українцям це не сподобалося, оскільки за свої сподівання ми заплатили жертвами Революції Гідності і війни з Росією. Час для лукавства минув. Хоча не впевнений, що не лише Порошенко, але і інші політики це зрозуміли. 
 • Богдане Васильовичу, протягом тривалого часу соціологи нам демонструють непогані рейтинги Вакарчука та Зеленського як кандидатів на посаду президента України, хоча жоден із них поки що навіть і словом не обмовився, що висуватиме свою кандидатуру. Тож питання: по-перше, на ваш погляд, нав'язування суспільству думки про участь у виборах людей із шоу-бізнесу - це політтехнологія чи справді можливий сценарій розвитку подій? якщо політтехнологія, то які цілі вона переслідує? По-друге, з вашої точки зору, президент-не політик, а співак чи гуморист - це гарна ідея для України за нинішніх обставин?
  Поява в соціологічних рейтингах Вакарчука і Зеленського, з моєї точки зору, викликана двома факторами. По-перше, гігантським запитом на нові обличчя у політиці і бажання змін. По-друге, високим медійним рейтингом та впзінаваністю згаданих актора та співака. Кожен із них може бути прекрасним президентом і цілковитим провалом у політиці. Для того, щоб досягнути успіху, новим обличчям потрібно заздалегідь до виборів показати свою програму змін України на краще і всю команду, яка разом із ними реалізує цю програму. Без цих двох умов усі, кого політтехнологи пропонуватимуть нам як щось нове, будуть винятково "ширмами" для реалізації планів їх політичних ляльководів.
 • Что Вы думаете об идее миротворческой миссии на Донбассе? Нужны ли "голубые каски" там? Позволит ли это закончить войну или только заморозит все в подвешенном состоянии?
  Курт Волкер і українська дипломатія, яка повторює за ним, намагаються переконати чи то себе, чи то нас у тому, що миротворча місія на Донбасі не лише можлива, але й що вперше в історії вона призведе не «замороження», а до вирішення конфлікту. Я не настільки оптимістичний. Війна в Україні продовжується через бажання Володимира Путіна і здатність Росії її вести. На цьому і має бути зосереджена основна увага української та міжнародної дипломатії. Але активні переговорні зусилля, консультації, спроби пошуку компромісу ще ніколи нікому не шкодили. Якщо в результаті активних посередницьких зусиль США у виконанні Курта Волкера на сході України з’явиться хоч якась миротворча місія, і це призведе хоча б до припинення вогню, а, значить, і до припинення загибелі українських солдат, треба радіти. З моєї точки зору, замороження конфлікту без обтяжливих політичних умов це є максимум, на який сьогодні може сподіватися наша країна. Нам потрібен час на розвиток і загоювання ран війни. Продовження бойових дій цьому перешкоджає. Замороження конфлікту буде меншою з проблем. Очевидно, вирішуватимуть цей конфлікт уже наступні покоління українців, сподіваюся, розумніші за нас. 
+
Соглашаюсь
Продолжая просматривать glavred.info, вы подтверждаете, что ознакомились с Правилами пользования сайтом, и соглашаетесь c Политикой конфиденциальности