Андрей Новак

Глава Комитета экономистов Украины
21 декабря 2017 12:00

   

Читать ответы
 • Чи пропонували ви якій-небуть політичній силі, щоб та просувала вашу ідею стосовно економічного розділу Конституції?
  Вибачте за нескромність, але моя книга "Як підняти українську економіку" - на столах майже в усіх політичних лідерів країни, - це не заважає їм робити все навпаки... Я так бачу, що, напевно, доведеться зайнятися політикою самому. Як каже народна мудрість, "хочеш, щоб справа була добре зроблена, - зроби її сам"...
 • У нас ледь не від початку війни говорили про те, що економіка Росії от-от рухне, але вона і досі тримається. То яка ваша оцінка, наскільки потужним є запас міцності Росії, чи дозволяє він їй військові авантюри?
  З початку запровадження міжнародних санкцій проти Росії як країни-агресора РФ зазнала суттєвих економічних втрат: російський рубль девальвував у два рази, вичерпався резервний фонд Росії, почав використовуватися "фонд національного благосостоянія", якого вистачить максимум на рік-півтора. Паралельно відбулося різке зниження світових цін на газ і нафту, що довело майже до краху навіть двох найкрупніших російських енергомонополістів - "Газпром" і "Роснефть". Саме кількаетапні санкції як різка реакція Заходу на російську агресію зупинили її в сьогоднішніх межах. Далі подібні авантюри російська економіка не витримає. Можливі лише "передсмертні судоми", які можуть вилитися у короткотривалу ескалацію. Але, сподіваюся, цього не станеться.
 • чому в україні жодних наслідків не мала поява panama papers і paradise papers? чому жоден із тих, хто фігурує в цих документах навіть не намагався пояснити оприлюднену про нього інформацію?
  Як ми побачили, високопосадовці дружно "загасили" цю інформацію, перекривши її іншими гарячими темами. Звичайно, ніхто з політиків-фігурантів Рanama Рapers і Рaradise Рapers добровільно не хоче про це говорити. Тут надія лише на новостворені антикорупційні органи - НАБУ, САП і нещодавно створене ДБР.
 • Пане Андрію, за чий рахунок після завершення бойових дій має відбуватися відбудова Донбасу? І, враховуючи наші українські реалії, де закордонна фінансова допомога має властивість розчинятися в повітрі, чи буде взагалі хоч колись цей регіон відбудований?
  Рахунок за відбудову Донбасу Україна має виставити тому, хто його зруйнував - Росії. Але це можливо лише при правовій констатації російської війни проти України на найвищому міжнародному рівні - ООН, Гаазький трибунал. Інший напрямок, на який Україна може розраховувати, - це фінансування відбудови Донбасу за допомогою наших західних партнерів-донорів. Ну, і, звичайно, частково відбудовувати будемо за рахунок державного бюджету, обласних і місцевих бюджетів Луганської і Донецької областей та коштом бізнесу, який був і є представлений у цьому регіоні. Все вищесказане стосуватиметься колись і Криму.
 • Хто в Україні та за її межами найбільше наживається на війні? Кому вигідно, щоб цей конфлікт зберігався якомога довше?
  В Україні це діюча влада, бізнес, пов"язаний з отриманням і постачанням товарів із цього регіону. А за кордоном - російський політикум і бізнес, який також не гребує заробляти на війні, яку самі ж і розв"язали.
 • Чи володієте ви інформацією щодо того, які масштаби на сьогодні має проблема контрабанди на Донбасі?
  Після "блокади" масштаб контрабанди, звичайно, зменшився. Але навряд чи вона ліквідована повністю. Масштаби "тіньового обороту". в тому числі контрабанди, неможливо точно визначити, тому що "тінь" і є "тінню", бо вона не обліковується.
 • Добрий день, Андрію. Назвіть, будь ласка, найбільш кричущі помилки уряду в економічній діяльності за цей рік. Дякую!
  Найбільш кричущі помилки уряду - це: 1) хоч і завчасно прийнятий, але структурно неякісний державний бюджет-2018, через що ми не отримали мільярд доларів чергового траншу МВФ і пов"язаних із ним 600 мільйонів євро траншу ЄС; 2) зашкалення економічного популізму із соціальними виплатами, що вже призвело до вдвічі вищих темпів інфляції, ніж планувалося на 2017 рік, і продовження девальвації гривні також у вищих темпах, ніж закладалося у цьогорічному бюджеті; 3) заморожування видачі ліцензій газо- і нафтовидобувним приватним компаніям, як і компаніям-розробникам кар"єрів різних ресурсів; 4) провал пенсійної реформи, яка звелася лише до змін умов виходу на пенсію і змін умов нарахування пенсії, а пенсійна система як була однорівневою солідарною, так і залишилася такою ж по факту; 5) відсутність податкової реформи, митної, адміністративно-господарської та реформи системи державного управління; 6) нівелювання реформи децентралізації, яка звелася лише до зміни адміністративних меж громад (ОТГ), надання місцевій владі більших повноважень, але за відсутності збільшення власних доходів - структура доходної частини зведеного бюджету залишилася незмінною: як і раніше, 80% доходів (податків) надходить напряму до центрального бюджету, і лише відповідно 20% доходів (податків) залишаються всім місцевим бюджетам разом узятим, а потім фактично в ручному режимі з центрального бюджету роздаються гроші на місця. Така система міжбюджетних відносин функціонує всі роки незалежності, а це - головне, що треба змінити відповідною бюджетною реформою.
 • Пане Андрію, такі питання: 1) Наскільки санкції західних держав коригують агресивну поведінку РФ? Наскільки відчутними є втрати Росії від цієї санкційної політики? 2) Як за цей рік змінилася готовність Європи та США до продовження санкцій проти Росії через її дії на території України? Позиція яких країн уже хитається, і вони схиляються до скасування введених обмежень? Заздалегідь дякую за відповіді.
  Про втрати РФ вже згадано у відповіді на перше питання. А готовність США і Європи продовжувати тиск на Росію як країну-агресора в цьому році приємно здивувала - США ввели ще жорсткіші санкції проти російських компаній і політиків і запустили механізм пошуку і оприлюднення з подальшим заморожуванням активів російських політиків і бізнесменів, пов"язаних із російською агресією. Синхронно з США відповідні дії запровадила і Європа. При цьому в Європі є декілька політиків, які, будучи російськими лоббістами, висловлюють протилежну позицію. Але це не більше, ніж гавкання на караван, який впевнено рухається до опору російській агресії.
 • Сподіваюся на відверту відповідь. Андрію, зважаючи на параметри, закладені в держбюджет-2018, яким є ваш прогноз, що зміниться на краще чи на гірше в житті пересічного українця в наступному році? До чого готуватись? До яких ще випробувань від рідної влади?
  Структурно, тобто структурою доходної частини, витратної частини, співвідношенням між доходною і витратною (дефіцит), співвідношенням між центральним і місцевими бюджетами, бюджет-2018 є ксерокопією бюджету-2017. Тому, кажучи спрощено, у 2018 році економічно не буде гірше, але і не буде краще.
 • І ще питання... Наскільки справедливо влада вчинила з пенсіонерами, які не за своїм бажанням залишаються на окупованих територіях Донбасу, залишивши, по суті, їх без пенсій? Адже ці люди своє життя вже відпрацювали на цю країну і заробили ці копійки. Дякую.
  Пенсіонери на окупованій частині Донбасу, як і Криму, стали заручниками окупаційної російської влади. Якщо у Криму через вимушене прийняття громадянства РФ пенсіонери можуть живитися російськими пенсіями, то в окупованій частині Донбасу, де "іх там нєт", українські пенсіонери не отримують належного забезпечення ні від окупаційної влади, і фізично практично не можуть отримувати українські пенсії. За винятком, коли цьому можуть завдати собі раду або самостійно, або за допомогою родичів, через відповідні оформлення документів задля отримання пенсій тут, в Україні.
+
Соглашаюсь
Продолжая просматривать glavred.info, вы подтверждаете, что ознакомились с Правилами пользования сайтом, и соглашаетесь c Политикой конфиденциальности