Максим Розумный

Доктор политических наук, заведующий отделом развития политической системы Национального института стратегических исследований
4 августа 2017 10:00

  

Читать ответы
 • Пане Максиме, 2012 року Мадонна неодноразово підтримувала дівчат із Pussy Riot, котрі в пісні обматюкали Путіна; 2013 року (ще до анексії Криму і окупації частини Донбасу російськими військами) бас-гітарист панк-гурту Bloodhound Gang Джаред Хасселхофф на концерті в Одесі підтерся російським прапором, після чого у РФ вибухнула ціла антиамериканська істерія, а днями Мерлін Менсон порівняв Москву з верескливою сучкою, після чого праведним гнівом вибухнув Юрій Лоза… Запитання: тролінг Росії зірками світової музики – це новий тренд у культурі?
  Якщо порівняти троллінг Росії і Путіна зірками світової музики і масової культури загалом з аналогічним троллінгом того ж президента Трампа, то ми побачимо, що головним ворогом зіркова тусовка вважає все ж американського президента. Росія і Путін сьогодні є частиною того фундаменталістського повороту, який лякає ліберально налаштовані культурні співтовариства. Але він не зазіхає на форпости західного світу, а лише створює їм симулятивну альтернативу.
 • Російська організація "Центр розвитку регіону" виграла грант президента РФ Володимира Путіна на повернення українських біженців назад на Донбас. Як це можна сприймати? Росіяни погралися в гостинність та "адін народ" і все, пакуйте валізи, їдьте додому?
  Наскільки мені відомо, йдеться про невеликий за розміром грант регіонального значення. Але він вказує на певну тенденцію. З одного боку, Росія була і залишається зацікавленою у демографічному ресурсі промислово розвинутого регіону. Залучення цього ресурсу для потреб імперії було одним із важливих мотивів усієї операції. Але в Росії існує велика демографічна диспропорція. Південно-західні регіони страждають на перенаселення, наплив мігрантів і брак робочих місць. Водночас переселенці з України не хочуть їхати у віддалені і малопристосовані для життя регіони РФ. Тому створюються інструменти перерозподілу міграційних хвиль. З одного боку, приймаються закони про спрощення набуття громадянства РФ, а з іншого - небажаний елемент Росія намагається повернути на Донбас.
 • Що ви думаєте про ідею "науковців" "ЛНР" називати мешканців Донбасу "донбаситами"? невже це так принципово - вигадати собі окрему назву? Чи нейхай собі говорять - шкоди від того немає?
  Сьогодні на цій окупованій території є багато людей із маргінальними ідеями. І загалом до них можна віднести й очільників республік. Навряд чи приживеться назва "донбасити", але те, що навіть Захарченко був змушений відмовитися від розпіареної акції проголошення "Малоросії", свідчить про певну кризу самоідентифікації. тому пошуки будуть тривати, а ми будемо спостерігати за цим процесом.
 • Наскільки справедливі слова Столтенберга про те, що відносини НАТО з РФ зараз найскладніші з часу завершення "холодної війни"? І у що зрештою вони можуть вилитися?
  Так, очевидно, з часів розпаду Радянського Союзу нинішнє протистояння Росії і Заходу перебуває в точці кульмінації. Це може вилитися або в тривалий період "холодної війни", а бо в поступове пом"якшення протистояння з пошуком прагматичних засад співпраці. Це залежатиме від об"єктивного стану російської економіки, політики, соціального життя і, звісно, від вибору російського керівництва.
 • Як можуть розгортатися події після підписання Трампом нових санкцій проти РФ? Як діятиме Росія у відповідь, якщо судити з реакції Медведєва? Нова холодна війна наближається, чи у Росії не вистачить сил на неї?
  "Холодна війна" не обов"язково вимагає наявності великих сил чи ресурсів. головна передумова - це здатність російського керівницва зробити власне населення заручником протистояння із Заходом. Чи вистачить для цього репресивних органів, медійних ресурсів, зрештою, згоди і волі російської політичної еліти - покаже час. Але, за моїми оцінками, цей ресурс є не дуже значним. І вже після чергових президентських виборів питання про "холодну війну" постане дуже гостро у внітрішньоросійському контексті.
 • Максиме Миколайовичу, поставлю питання, яке хвилює ще від початку бойових дій на сході України. Чи є виправданими і допустимими відпустки ключових політичних фігур, канікули Ради в час, коли триває війна, коли країна потребує інтенсивних змін та реформ? Якось це дивно виглядає, чи це тільки мені так здається...
  Відпустки будь-яких посадових осіб мають на меті, в тому числі, відновлення їх працездатності та більш ефективної роботи загалом. З іншого боку, поведінка нашого політичного класу викликає багато моральних запитань і змушує думати, що така ефективна робота і турбота про долю країни багатьма з них лише імітується. Тому питання слід ставити не про відпустки, а про заміну неадекватних чиновників і політиків.
 • Как известно, Ирина Геращенко очень жестко ответила матери российского контрактника, задержанного в Украине, Агеева, сказав, чтобы та апеллировала к Путину, пославшего его сына убивать украинцев. Считаете ли вы оправданными такие жесткие высказывания? Или стоило проявить большую чуткость?
  Я не вважаю відповідь Ірини Геращенко надмірно жорсткою. Вона - один із тих українських політиків, які справді розуміють і відчувають, що Україна перебуває у стані війни. І це дуже правильно, щоб російська сторона відчула цей наш стан і отримувала чіткі відповіді на свої світоглядні сумніви і запитання.
 • Декілька питань про політичну еліту: 1) Кваліфікація (ні традицій, ні школи за 25 років не може з'явитися)? 2) Зовнішні впливи (адже і у 90ті и 3 роки тому весь компромат СБУ вивезено - то й досі 50% "шпіенів")? 3) Корумпованисть (це найменша загроза, якби не пп. 1) та 2) й Україну стригли-б кваліфіловані українці, як у Техасі)? Ваш коментар про сучасний стан та перспективи?
  Еліта в Україні є значною мірою імітаційною та паразитарною. "Стригти Україну" є дуже багато бажаючих і вмілих у цій справі представників як політичної, так і адміністративної, економічної еліти. Але національний розвиток почнеться тільки тоді, коли з"явиться хоча б ядро вітчизняної еліти, яка відповідатиме критеріям порядності, патріотизму і професійності. Поки що передумов для оформлення світоглядного і організаційного такого ядра я не бачу.
 • Какое развитие может получить история с подозрениями американцев насчет вмешательства Украины в выборы в США? Она будет иметь какие-то последствия для нашей страны (и если подозрения подтвердятся, и если доказательств так и не найдут)? Или Америка все спустит на тормозах?
  Навряд чи можна говорити про підозри американців. Скоріше, мова йде про резонансний твіт президента Трампа, який мав ознаки симетричної відповіді на звинувачення Росії у втручанні в американські вибори. Президент Трамп заявляв дуже багато різних суперечливих речей, і з часом, думаю, ця його теза загубиться у політичному дискурсі.
 • Почему открытие первого молдавско-украинского поста на приднестровском участке границы состоялось только совсем недавно, спустя много лет после начала приднестровского конфликта? Почему только сейчас вспомнила Украина о Приднестровье?
  У даному контексті можна сказати, що тільки зараз почала проводити послідовну й узгоджену з молдовською стороною політику, спрямовану на відновлення цілісності сусідньої держави.
+
Соглашаюсь
Продолжая просматривать glavred.info, вы подтверждаете, что ознакомились с Правилами пользования сайтом, и соглашаетесь c Политикой конфиденциальности