Активный чат
Ольга Стрелюк
19
13 августа 2013, 14:00

Ольга Стрелюк

Координатор образовательных программ Гражданской сети ОПОРА
вопрос:
root

root

Чи мають право відмовити мені на бюджет,якщо у мене є цільове направлення і у ВНЗ є 3(три) місця(квота) за моїм напрямком,і я проходжу по балам і єдиний претендент на ці місця.Якщо мені відмовляють кому ці місця дістануться?
ответ:
Ольга Стрелюк
Ольга Стрелюк
Так, мають право відмовити. Оскільки вуз зобов’язаний забезпечити конкурс 1,5 особи на одне місце для вступників із цільовими направленнями. Якби таких абітурієнтів, як Ви, із цільовими направленнями, було п’ять, тоді Вас могли б зарахувати. Хоча є приймальні комісії поважних ВНЗ, які зараховують і одного абітурієнта із цільовим направленням на бюджетне місце.
вопрос:
root

root

Пані Ольго, якщо можна, просто коротко назвіть, які небезпечні тенденції в галузі совіти України ви спостерігаєте сьогодні? Есперти-освітяни серед таких називали, наприклад, то, що деякі виші перетворюються на місця з продажу дипломів, або те, що наші талановиті вступники часто їдуть навчатися за кордон, оминаючі українські ВНЗ...
ответ:
Ольга Стрелюк
Ольга Стрелюк
Найнебезпечнішою тенденцією є те, що в Україні не цінуються знання, починаючи зі школи та закінчуючи вищим навчальним закладом. Ми давно перестали мірятися кількістю прочитаних книг, натомість рівняємося "айпадами", гаджетами та відпочинками у теплих краях. Підвищити оцінку можна і в школі, і в університеті. Для деяких вузів важливіше отримати багатого студента, аніж розумного, бо з нього можна буде "взяти" гроші за іспити та заліки.
Через те, що вищу освіту може здобути фактично кожен, перестав цінуватися диплом як підтвердження здобутим знанням та оволодіння відповідним фахом. Смішно, що цей документ став невід’ємним атрибутом під час влаштування на роботу касиром, прибиральницею, охоронцем, оператором тощо.
вопрос:
root

root

Які найбільш типові прояви корупції були зафіксовані під час цьогорічної вступної кампанії?
ответ:
Ольга Стрелюк
Ольга Стрелюк
Найбільші корупційні ризики можливі при вступі на ті напрямки підготовки, де вступ відбувається не за результатами стандартизованого тестування, а на підставі іспитів у ВНЗ. Цьогоріч отримали багато дзвінків від абітурієнтів, які вступали на базі 9 класів для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня (ОКР) "молодший спеціаліст", адже їм доводилося проходити випробування (найчастіше диктант та іспит з профільного предмету) у навчальному закладі. Передусім вони скаржаться на суб’єктивність оцінювання та невідповідність балів шкільного атестату балу, отриманому за результатами вузівських екзаменів. Багато батьків просили передати міністерству, що час запроваджувати ЗНО після 9 класу.
Також скарги на зловживання з боку відбіркових комісій надходили від абітурієнтів, які складали творчі випробування у вузі (архітектура, фізичне виховання, хореографія, спів), що їм навмисно занижували бал, аби вони не мали змоги вступити на держбюджет.
Крім того, більше, ніж у минулому році, надійшло скарг від випускників-бакалаврів, які вступають на магістратуру. Вони зверталися з приводу корупційних практик, які є у вузах і які дозволяють вступити на держбюджет тим абітурієнтам, які мали середні або нижчі середнього бали у дипломі бакалавра. Тоді як випускники з дипломами з відзнакою, що закінчили цей же вуз, могли претендувати лише на контрактну форму навчання.
Усі скарги були перенаправлені в Міністерство.
Крім того, підозри виникають і на етапі зарахування, коли приймальні комісії повідомляють "своїм" абітурієнтам про вільні місця державного замовлення, а інших переконують у тому, що повідомлять пізніше про таку можливість, і не повідомляють.
вопрос:
root

root

Как вы оцениваете деятельность парламентского комитета по вопросам образования, в частности деятельность Лилии Гриневич, Ирины Фарион?
ответ:
Ольга Стрелюк
Ольга Стрелюк
Зважаючи на те, скільки робочих днів мали парламентарі, та скільки законопроектів вони встигли розглянути, у тому числі які стосуються питань освіти – одиниці, концептуальних змін годі й чекати. Попри те Комітет ВР з питань освіти зробив багато для того, щоб дискусія про розвиток, зокрема вищої освіти, тривала. Маю на увазі слухання, на які виносилися три законопроекти про вищу освіту, низка ініціатив щодо захисту прав викладачів ВНЗ та студентів.
вопрос:
root

root

Які спеціальності зараз є найбільш популярними серед абітурієнтів, які - найменш? І чи зберігається тенденція, що найбільшим попитом користуються гуманітарні, а не технічні спеціальності? Дякую за відповіді.
ответ:
Ольга Стрелюк
Ольга Стрелюк
Попри те, що в цьому році знову збільшилося держзамовлення на технічні та природничі напрямки підготовки, абітурієнти все ж таки більше заяв подають на економічні, гуманітарні напрямки підготовки. На жаль, недобір зафіксовано саме на технічних та природничих спеціальностях. Очевидно, варто задуматися, чи потрібні вузам абітурієнти на технічних спеціальностях з низькими балами, та чи зможуть вони опанувати фах так, як це потрібно державі. Бо на ці напрямки підготовки зараховують саме вступників з найнижчими балами, особливо у технічних вузах обласних центрів.
вопрос:
root

root

Як вирішилася ситуація з МАНівцями? Багато дітей позбавили додаткових балів - чи це правомірно?
ответ:
Ольга Стрелюк
Ольга Стрелюк
Насправді вузи виходили з цієї ситуації по-різному. Одні зараховували додаткові бали призерам МАН так, як прописано в Умовах прийому, тобто якщо напрямок підготовки відповідає секції. За результатами чого таки довелося зняти додаткові бали тим абітурієнтам, у яких назва секції МАН не збігалася з назвою напрямку підготовки. Інші приймали рішення про нарахування таких балів, головне щоб базова дисципліна секції МАН відповідала профільному предмету конкретного напрямку підготовки. В таких вузах більше абітурієнтів отримали бонуси. Загалом, сподіваємося, що в Умовах прийому до ВНЗ на 2014 рік профільне міністерство таки пропише у додатку 1 відповідність, яку мало на увазі.
вопрос:
root

root

Як ви думаєте, треба зменщувати кількість заяв, які може подати вступник? якщо так, то до скількох?
ответ:
Ольга Стрелюк
Ольга Стрелюк
Попри те, що пропозиція може бути непопулярною серед майбутніх абітурієнтів, а також попри те, що скорочення кількості заяв – це обмеження права вступника на вибір навчального закладу чи професії, однак ми рекомендуємо зменшити кількість напрямків підготовки в межах одного вузу, куди може подати документи абітурієнт. Принаймні до десяти (п’ять вузів по два напрямки підготовки). Крім того, варто запровадити функцію пріоритетності кожної заяви. Якщо абітурієнт рекомендований до зарахування у "першій хвилі" за пріоритетом №1, він автоматично зникає з рейтингових списків решти ВНЗ.
вопрос:
root

root

Пані Ольго, як ви ставитеся до запровадження у школах низки нових дисциплін (податкової грамотності, медіа грамотності та остання ініціатива щодо ймовірної антитерористичної підготовки наших дітей)? Чи потрібне все це дитині, школяру, чи готова вона сприймати такі теми?
ответ:
Ольга Стрелюк
Ольга Стрелюк
Вчити дітей, як користуватися мережею Інтернет, як правильно шукати списки рекомендованих до зарахування на сайті ВНЗ – потрібно. Бо наявність аккаунтів у соціальних мережах, на жаль, не є свідченням того, що учень зможе знайти своє прізвище чи ефективно використати Інтернет для навчання. Однак щоб опанувати та засвоїти всі ці знання, насамперед треба повернутися до 12-річної системи навчання в школі.
вопрос:
root

root

Пані Ольго, доброго дня. Що ви вважаєте найбільшими проблемами, прорахунками цьогорічної вступної кампанії, що - її досягненням?
ответ:
Ольга Стрелюк
Ольга Стрелюк
Найбільш проблемним виявився етап зарахування абітурієнтів на місця державного замовлення. Як вже згадувалося, велика кількість заяв для участі у конкурсному відборі, яку подали абітурієнти, та відсутність інформації про зміну конкурсної позиції вступників стали причиною того, що на держбюджет у "третій-четвертій хвилях" пройшли абітурієнти з меншими балами.
Великим технічним досягненням стала фактично безперебійна робота Єдиної державної електронної бази з питань освіти та можливість працювати з нею вищим навчальним закладам.
вопрос:
root

root

если бы вам предложили быть заместителем у табачника, вы бы согласились?
ответ:
Ольга Стрелюк
Ольга Стрелюк
Та функція, яку виконую я та громадянська мережа ОПОРА в цілому – громадського контролю – є набагато важливішою для суспільства, ніж те, що може робити заступник міністра. Тому я б не погодилася працювати в міністерстві.
вопрос:
root

root

Чи дослухається МОН до порад і зауважень ОПОРи?
ответ:
Ольга Стрелюк
Ольга Стрелюк
Складне питання. Питання менш принципові – вирішуються. Наприклад, минулого року ми подавали рекомендації про зміни до Умов прийому в частині, що стосується формування рейтингового списку цільовиків. До них дослухалися. Однак цьогорічні скарги та прохання про надання роз’яснення окремих пунктів Умов прийому поки залишилися без відповіді. Цьогоріч плануємо також подавати рекомендації про зміни до Умов прийому. Сподіваємося, частина з них буде врахована.
вопрос:
root

root

Ольго, чи існує у нас статистика, яка б відображала те, скільки у нас справжніх медалістів, скільки - куплених? І чи завжди до вишу на бюджет зараз потрапляють гідні абітурієнти, з належним рівнем знань, а не по блату?
ответ:
Ольга Стрелюк
Ольга Стрелюк
Статистики немає, однак наявність чи відсутність медалі фактично не впливає на вступ до ВНЗ. Медалісти не мають жодних пільг, крім права на першочергове зарахування (при однаковій кількості балів).
Якщо ж йдеться про роль шкільного атестату, бали якого можна збільшити, домовившись з дирекцією школи чи вчителями, то така проблема існує. Знову ж таки, неможливо підвищити бал настільки, щоб він мав суттєве значення при вступі, особливо якщо в абітурієнта високі бали з ЗНО.
На жаль, не всі гідні абітурієнти потрапляють до вишів, особливо на ті напрямки підготовки, які потребують творчих випробувань у ВНЗ. Крім того, є проблеми і на етапі зарахування, під час так званого "конкурсу оригіналів", коли не всім повідомляють про наявність вільних місць держзамовлення. Фактично зараховується той, хто отримав інформацію, або кому пощастило вгадати, на який напрям підготовки подавати оригінали документів.
вопрос:
root

root

Чи потрібно, по-вашому, скорочувати кількість ВНЗ, зважаючи на те, що в деякі зовсім не було бажаючих вступати?
ответ:
Ольга Стрелюк
Ольга Стрелюк
У тих вузах, де вступна кампанія фактично не проводиться, рано чи пізно буде анульована ліцензія на підготовку відповідних кадрів, і вони зникнуть, не витримавши конкуренції.
Крім того, вважаю, що більше 700 вузів для нашої країни – забагато. Ні МОН, ні Державна інспекція навчальних закладів не в стані оперативно і якісно прослідкувати, наприклад, наскільки чесно, відкрито і прозоро відбувається там вступна кампанія.
вопрос:
root

root

Чи виправдало себе використання металодетектора на пунктах тестування ЗНО, і чи продовжиться ця парктика наступного року?
ответ:
Ольга Стрелюк
Ольга Стрелюк
На думку спостерігачів ОПОРи, металодетектори виконали основне своє завдання – зміст тестових завдань не був відомим учасникам ЗНО ні до, ні після тестування. Та й самі тести не були викладені в мережу Інтернет. Щодо майбутнього використання цих приладів, то думаю, наступного року цю практику варто повторити. Однак за допомогою металодетектора ЗНО не врятувати, тому основне завдання – донести до дітей, що списувати та користуватися допомогою інших, у тому числі технічних, засобів є злочином, до якого не варто вдаватися, щоб не втратити шанс вступити до ВНЗ.
вопрос:
root

root

Наскільки ефективно цьогоріч спрацював електронний вступ?
ответ:
Ольга Стрелюк
Ольга Стрелюк
Порівняно з минулим роком система дистанційної подачі заяви працювала достатньо ефективно та оперативно. Фактично зауважень від цьогорічних абітурієнтів не було. Однак система електронного вступу сприяла використанню усіх 15 спроб для участі у конкурсному відборі та спровокувала роздуті рейтингові списки, які заважали абітурієнтам оцінити свій шанс на вступ. Треба пояснювати вступникам, наскільки важливо робити виважений і обдуманий вибір майбутнього фаху, а не просто скористатися можливістю побачити своє прізвище у рейтингах п’яти вузів.
вопрос:
root

root

На які виші до Опори надходить найбільше скарг і, навпаки, в яких рідко трапляються конфлікти під час втсупу? Як було цьогоріч?
ответ:
Ольга Стрелюк
Ольга Стрелюк
Найбільше скаржаться на ті навчальні заклади, які мають велике державне замовлення, а, отже, можуть зарахувати на навчання багато абітурієнтів. Крім того, до цих вузів подається більше 20 тисяч заяв. Логічно, що тут виникатиме більше проблем та запитань, аніж там, де державне замовлення складає 200 осіб.
Чи не найбільше скарг цьогоріч надійшло на телефон "гарячої лінії" від абітурієнтів, які намагалися взяти участь у конкурсному відборі до НУ "Юридична академія України ім. Ярослава Мудрого". Проблеми було спровоковано тим, що під час вступної кампанії були внесені зміни до правил прийому, які фактично ліквідували систему відомчого набору в окремі інститути та факультети. Фактично звичайні абітурієнти, які не отримали направлень, мали змогу вступати до цього ВНЗ, у тому числі подаючи заяву дистанційно через систему електронного вступу. Однак врешті сподівання виявилися марними, оскільки ці вступники не могли виконати всіх умов для зарахування, зокрема, не могли надати висновок військово-лікарської комісії, яка проводилася завчасно. Абітурієнти нарікали: чому їх ніхто не попередив заздалегідь про таку умову, і навіщо було обнадіювати, а відповідно і використовувати свою спробу на вступ у цей ВНЗ.
вопрос:
root

root

Доброго дня. Питання щодо проблеми зі вступом у ВНЗ поза конкурсом: Абітурієнт інвалід другої групи та поступав поза конкурсом на спеціаліста, пільгових місць декілька, крім нього нікого більше на цю спеціальнімть поза конкурсом не здавало документи. На екзамені він набрав малу кількість балів, у приймальній кажуть, що бал не прохідний ні на держмісце, ні на контракт та кажуть забирати документи. Чи може це відповідати дійсності, адже він йшов поза конкурсом один? Адже прохідний бал встановлюється по останньому пройшовшому на вільні місця? чи ні?
ответ:
Ольга Стрелюк
Ольга Стрелюк
На мою думку, будь-яких пільг під час вступу на ОКР "спеціаліст" чи "магістр" не повинно бути. Студент протягом чотирьох років мав змогу навчатися, здобувати відповідні знання та кваліфікації, тож вступ на наступний освітньо-кваліфікаційний рівень має відбуватися виключно на підставі цих знань. Конкурсний бал при вступі на магістратуру формується з кількох складових: іспит (найчастіше у формі тесту) з іноземної мови, іспит із фаху та, зазвичай, середнього балу диплома бакалавра. Якщо Ви набираєте достатній бал для вступу на бюджетну форму навчання, Ви без проблем зараховуєтеся. Крім того, магістратура – це перший крок до наукової діяльності. Які можуть бути пільги для науковців?
Щодо спеціаліста, то на моє переконання, пільг тут теж не потрібно. Однак якщо Ваш ВНЗ визначив квоту для позаконкурсного вступу на спеціаліста, але Ви не набрали необхідної кількості балів, то Ви не можете бути зараховані. Простіше кажучи, якщо Ви склали фаховий іспит на "двійку", то навіть у випадку вакантного місця для позаконкурсників Вас не можуть зарахувати на бюджет. Якщо ж бал достатній – не слухайте приймальної комісії й не забирайте документи. Часто трапляється, що вуз маніпулює абітурієнтами, які недостатньо обізнані з процедурами вступу та зарахування, тим самим звільняючи місце для "потрібних" осіб.
вопрос:
root

root

Будут ли когда нибудь равные условия поступления в ВУЗ для всех жителей Украины , проживаю в сельской местности и посещать подготовительные курсы в столичном ВУЗе куда желаю поступить нет возможности,проживаю за 280 км. от Киева, в отличие от жителей столицы , и они за окончание курсов имеют дополнительно 20 баллов к ВНО
ответ:
Ольга Стрелюк
Ольга Стрелюк
Додаткові бали за курси довузівської підготовки нараховувати не варто. Адже Ви правильно зауважуєте, що не всі вступники мають змогу їх відвідувати, як через віддалене місце проживання, так і через фінансове навантаження, яке лягає на сім’ю. Основною винагородою для абітурієнтів має стати поглиблення знань чи то на курсах довузівської підготовки, чи то завдяки роботі з репетитором, чи то завдяки сумлінному навчанню у школі. Попри те, не варто переоцінювати значення додаткових балів, бо у багатьох ВНЗ їх нараховують не так багато, щоб вони мали вплив на загальний конкурсний бал. Разом із тим, система ЗНО дала змогу на рівний вступ для багатьох абітурієнтів як з села, так і з міста.
вопрос:
root

root

Добрый день! Как Вам морально-психологическая обстановка в Украине?
ответ:
Ольга Стрелюк
Ольга Стрелюк
В плані вступної кампанії – досить напружена. Особливо для тих абітурієнтів та батьків, які не були рекомендовані до зарахування у жодному з трьох етапів. Для решти людей – літо, відпочивають.

Последние новости

Реклама
Реклама
Реклама
^
Мы используем cookies
Принять