Владимир Лановой

Владимир Лановой

Президент Центр рыночных реформ, экс-министр экономики Украины, доктор экономических наук
25 октября 2017 11:00

   

Читать ответы
 • Чому МВФ наполягає на запровадженні обігу земель в Україні? В чому його інтерес? Чи це для того, щоб хоч якось наповнювати бюджет країни, аби вона могла повертати борги?
  Справа в тому, що розвиток с/г- це наша проблема, а не МВФ. Якщо ми не здатні підняти економіку села таким чином, що розвивалося багатогалузеве господарство і наповнювався внутрішній ринок, а без цього не буде стабільної грошової одиниці, а МВФ та інші партнери бачать таку неспроможність української влади, то, очевидно, вони вважають, що після приходу іноземних господарників буде вищою конкуренція та кращими технології. Проте в сьогоднішніх умовах цього очікувати не треба при запровадженні обігу земель відбудуться лише фінансово-спекулятивні операції, в т.ч. перепродаж мільйонів гектарів земель, що знаходяться в державній власності. Отже, зароблять іноземні інвестори, а злидні в українському селі так і залишаться. Тому моля позиція: здійснити аграрні реформи, підняти сектор малого фермерства і присадибного господарювання, дати кредити селянам, налагодити кооперацію, дати нашим можливості купити землі, і тоді ми в жодному разі не програємо в майбутньому.
 • Как вы считаете, не будет ли окружение Путина, по которому бьют международные санкции, введенные мировым сообществом из-за политики российского лидера, противиться тому, чтобы он оставался при власти и весь следующий срок?
  Нам важко розібратися в лабіринтах російської публічної і прихованої політики. Владою володіє клас олігархів разом із спецслужбами, і можуть бути різні варіанти виходу для Росії. Не можна виключати організованої цими спецслужбами заміни Путіна на таку ж фігуру зі збереженням самого ладу. В усякому разі, на мій погляд, розпаду Росії не можна очікувати - це ілюзія, тож цей демон ще довго буде псувати життя на нашій планеті.
 • Во сколько, по вашим оценкам, обойдется Украине реинтеграция Донбасса и восстановление территорий, которые сейчас оккупированы и на которых шли бои? Или Украине было бы выгоднее, как бы жестоко это ни звучало, "отпустить" Донбасс?
  На мій погляд, вся ця операція по реінтеграції Донбасу сьогодні - це виконання замовлення Путіна, який зупинив фінансування цих територій з російського бюджету і бажає перекинути фінансування на Україну, не змінюючи нічого щодо статусу, підпорядкованості, юрисдикції. На жаль, наша влада відповідає Путіну, що його замовлення буде виконане. Економічно Донбас не буде відновлений без міжнародних інвестицій, дійсно правового статусу, українських інститутів влади, вільного підприємництва, вільних ринків, тобто всього того, чого там немає. Відновлення і відбудови без розвитку вільного підприємництва на Донбасі не відбудеться. Але це не російські правила і не їхня ментальність. Тож ця рана буде ще кровоточити.
 • Скажіть, чи чесно, по-вашому, чинить влада по відношенню до пенсіонерів, які вимушені залишатися на окупованій території і не мають змогу їздити сюди з об*єктивних причин? Адже ці люди пропрацювали своє життя на державу Україна і заробили свої пенсії. А тепер, виходить, вони кинуті напризволяще... Чи як?
  Не Україна кинула цих людей напризволяще, а окупаційний режим, який ніби назвав себе республікою з усією повнотою влади, але жодним чином не забезпечує соціальні потреби, в тому числі солідарне фінансування пенсіонерів. Нагадую, що пенсіонерів утримують люди, які зараз працюють в економіці і дають відрахування до Пенсійного фонду. Тому на Донбасі керівництво не забезпечує існування власної солідарної пенсійної системи. Вирішення цієї проблеми - очевидне: треба позбутися цієї кримінальної терористичної влади в Донецьку і Луганську.
 • Нещодавно Bloomberg повідомив, що Київ - другий в світі за дорожнечею оренди житла, бо вартість оренди житла в Києві в два рази перевищує розмір середньої заробітної плати. Чому так? Чим це пояснюється? І як довго може збергіатися ця тенденція?
  Двократне перевищення вартості оренди над середньою заробітною платою пов"язане із вкрай низькою зарплатою в Україні, а не з дорожнечею оренди. А чисельник цього співвідношення і в Україні, і в Європі зростає або зменшується в залежності від стану самого ринку нерухомості, попиту на житло і його пропозиції. У нас попит впав через глибоку економічну кризу, а тому орендна плата теж має напрямок руху до низу. Це співвідношення показує соціальні умови життя, тож порівнювати його між Києвом і іншим світом неправомірно для оцінки вартості оренди житла.
 • Ваше ставлення до нинішньої акції під Радою та Міхо-Майдану?
  Країна перебуває у вкрай важкому стані, відбувається депопуляція громади. Від нас відривають шматки території. Люди не мають роботи і йдуть за кордон. Пенсіонери викинуті на узбіччя життя. І ми всі обурені. Ця влада має піти у відставку. З нею ми не переможемо ні супротивників на сході, ні внутрішню корупцію, ні нахабство олігархів. Тобто влада не відповідає вимогам і потребам наших людей. Мітинги демонстрації нашого ставлення до влади мають розгортатися по всій Україні, ніхто далі терпіти не буде. Те, що ініцюював Саакашвілі у Києві, є вираженням нашої волі, хоча, можливо, не всі це усвідомили. Мій прогноз: влада сподівається на власну силу, Нацгвардію, обдурення людей через канали інформації, щоб протриматися якомога довше. Водночас супротив людей наростатиме. Я б дуже хотів, щоб влада не пішла шляхом Януковича, тобто арештами, інтернуванням, екстрадицією чи вбивствами. Тому що цей шлях відомо чим закінчиться.
 • Чим пояснюється те, що промислове виробництво, за результатами вересня, почало падати в Україні, адже протягом останніх місяців до того вдавалося утримати хоч невелике зростання?
  Промислове виробництво має негативну динаміку і за перше півріччя цього року, і за 9 місяців. На жаль, падає і виробництво в аграрному комплексі. Це є наслідком олігархічної моделі функціонування економіки України, яка не базується на конкуренції, розвитку підприємств за рахунок реінвестицій, а випуск старої продукції перейшов до об"єктивного завершення, зовнішні ринки стали недоступними для наших застарілих виробів. Як відомо, внутрішній ринок для промисловості майже не існує, оскільки загублена гривня, немає внутрішніх фінансових накопичень, населення ледь виживає і не має заощаджень, тобто наша промисловість втрачає і зовнішній, і внутрішній ринки. Без модернізації промисловості ми цю кризу не подолаємо. Олігархи все зводять до монополістичного підкорення собі ринків. А це, як відомо, веде до загнивання. Тож мій прогноз: стан промисловості буде і далі погіршуватися. Маємо переходити до підприємницького капіталізму і новаційних систем, оновлення енергетики і сільського господарства на нових ресурсах, не пов"язаних із традиційною вугільною і нафтогазовою промисловістю. Інакше ми просто перетворимося на країну африканського чи латиноамериканського типу, і це не недолугі фантазії, а реальні процеси.
 • Фінансовий комітет Ради запропонував створити спеціалізоване Національне агентство для управління державними банками, тобто забрати державні банки у Мінфіну. Ваше ставлення до такої пропозиції? Чи потрібно це робити? Що це дасть?
  Невігластво і адміністративний зуд домінують у сьогоднішніх політичних елітах. У нас роздуті бюрократичний апарат і його ненажерливі корупційні апетити. Державні банки всі ці роки не виконували функцій ефективного кредитування економіки. В основному вони викопували державні облігації і тим самим фінансували дефіцит бюджету. Господарський комплекс від них практично нічого не отримував. Окрім державних монополій, енергетичного і нафтогазового комплексів. Фактично вони тільки шкодили економіці - вони не фінансували новітнє виробництво, високоприбуткові проекти та інноваційні галузі. Процес націоналізації приватних банків призведе до того, що основна маса кредитних ресурсів буде йти на покриття дефіциту бюджету, а фактично на фінансування забаганок і корупційних оборудок органів державної влади. Навіщо ми йшли від державної централізованої економіки багато років, щоб знову повернутися до централізованого планового господарювання? І це в умовах закриття половини незалежних банків. Банківський сектор в усі часи виводив економіку зі структурних криз, і ми зараз переживаємо таку кризу. На жаль, знищуються такі кредитні установи, які працюють із приватним сектором і підприємництвом, а тому криза лише затягується.
 • Пане Лановий, чи є, по-вашому, обгрунтованим оптимізм Гройсмана, який очікує зростання економіки у 2019 році до 5-7%? Дякую.
  Але це буде без нього. З ним - буде лише падіння. Уряд нас часто розігріває фейковими обіцянками і заяви. Дуже це нагадує ігри на базарах відомих соціальних груп. Але це не має нічого спільного з реальним управлінням економікою. У нас є потенціал дуже високого зростання (15-20% на рік) протягом тривалого часу (15-20 років). Але для цього потрібно змінити владу і перебудувати економічну модель.
 • В Раді пропонують ввести обов’язкову реєстрацію домашніх тварин і стягувати з власників тварин адміністративний збір у розмірі 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (приблизно 168 гривень). На ваш погляд, є корисною така пропозиція, чи це ще один спосіб витягнути в українців кошти (бо ж власників тварин чимало - чому б і на них не заробити?!)?
  Погоджуюся, що це - спроба збільшити надходження до роздутого високодефіцитного бюджету. Нагадаю, що цього року дефіцит бюджету формально дорівнюватиме 75 мільярдів гривень, а з урахуванням боргів перед "Приват-банком" 180-190 мільярдів гривень. Наступного року нам знову піднесуть такий пустопорожній роздутий повітрям бюджет. А це головна причина інфляції в країні. На жаль, сьогоднішні чиновники розглядають наш український соціум просто як постачальників грошей для їх власних інтересів - їм же потрібно отримувати зарплату в сотні тисяч і навіть мільйони гривень на місяць.
+
Соглашаюсь
Продолжая просматривать glavred.info, вы подтверждаете, что ознакомились с Правилами пользования сайтом, и соглашаетесь c Политикой конфиденциальности